Scottish Football Historical Archive

 

Home
Search this site
The Winners
Scottish League
Other Leagues
Cups InternationalNationalRegionalCountyDistrictCharity
The War Years
Reserves
Tours
Representative Matches
Club Directory
Links
Publications
Downloads
Galleries
Contact
Site Map
Website Builder

Perthshire Cup

Open to clubs in membership of the Perthshire FA. St Johnstone's dominance of the local scene prompted them to drop out of the competition from the 1930s although their second XI did take part on a number of occasions. To qualify for the Dewar Shield, the winners of the Perthshire Cup would play-off against St Johnstone for the right to take part, the Perth side invariably winning that tie at a canter. By the 1960s the competition had been superceded by the Perthshire Amateur Cup and 1975 saw the last time it was contested. Local government reforms at the time saw the county of Perthshire being split into districts and this prompted the disbanding of the Perthshire FA.

 

 

 

 

 

Perthshire Cup

  

Winners

1884-85 Dunblane
1885-86 Dunblane
1886-87 Coupar Angus
1887-88 Dunblane
1888-89 Dunblane
1889-90 St Johnstone
1890-91 Dunblane
1891-92 Dunblane
1892-93 St Johnstone
1893-94 Fair City Athletic
1894-95 St Johnstone
1895-96 St Johnstone
1896-97 Vale of Atholl
1897-98 Fair City Athletic
1898-99 Fair City Athletic
1899-00 Dunblane
1900-01 Dunblane
1901-02 St Johnstone
1902-03 St Johnstone
1903-04 Dunblane
1904-05 St Johnstone
1905-06 St Johnstone
1906-07 St Johnstone
1907-08 St Johnstone
1908-09 St Johnstone
1909-10 Dunblane
1910-11 St Johnstone
1911-12 St Johnstone
1912-13 St Johnstone
1913-14 St Johnstone
1914-1919  
no competition
1919-20 Blairgowrie Amateurs
1920-21 St Johnstone
1921-22 Vale of Atholl
1922-23 Vale of Atholl
1923-24 Blairgowrie
1924-25 Dunkeld & Birnam
1925-26 St Johnstone
1926-27 St Johnstone
1927-28 St Johnstone
1928-29 St Johnstone
1929-30 St Johnstone
1930-31 St Johnstone
1931-32 St Johnstone
1932-33 Vale of Atholl
1933-34 Blairgowrie
1934-35 Blairgowrie
1935-36 Blairgowrie
1936-37 Breadalbane
1937-38 Blairgowrie
1938-39 Blairgowrie
1939-40 Black Watch
1940-1946   no competition
1946-47 Breadalbane
1947-48 Grandtully Vale
1948-49 Vale of Atholl
1949-50 Grandtully Vale
1950-51 Grandtully Vale
1951-52 Breadalbane
1952-53 Breadalbane
1953-54 Ballinluig
1954-55 Grandtully Vale
1955-56 Vale of Atholl
1956-57 Breadalbane
1957-58 Breadalbane
1958-59 Breadalbane
1959-60 Breadalbane
1960-61 Breadalbane
1961-62 Breadalbane
1962-63 Murthly
1963-64 St Johnstone
1964-65 Grandtully Vale
1965-66 Breadalbane
1966-67 Breadalbane
1967-68 Vale of Atholl
1968-69 Ballinluig
1969-70 Errol Amateurs
1970-71 Vale of Atholl
1971-72 Vale of Atholl
1972-73 Vale of Atholl
1973-74 Grandtully Vale
1974-75 Grandtully Vale

 

Results

1884-85

First round

10 Jan Blairgowrie Our Boys v Coupar Angus 1-2

17 Jan Fair City Athletic v Pullar's Rangers 3-1 protest

7 Feb Fair City Athletic v Pullar's Rangers 1-1 at Hillyland

14 Mar Fair City Athletic v Pullar's Rangers 4-0

17 Jan Erin Rovers v Breadalbane 0-4

             Dunblane v Crieff

17 Jan Teith Bank Rovers v Vale of Allan 0-7

Vale of Teith bye

 

Second round

14 Feb Coupar Angus v Breadalbane 9-0

14 Feb Vale of Teith v Vale of Allan 6-1 protested

28 Feb Vale of Teith v Vale of Allan 5-0

 

 

Semi-final

21 Mar Coupar Angus v Vale of Teith 0-2

21 Mar Dunblane v Fair City Athletic 13-1

 

Final at Hillyland, Perth

11 Apr Dunblane v Vale of Teith 4-3

 

 

1885-86

First round

14 Nov St Johnstone v Blairgowrie Our Boys 1-0 protest

5 Dec St Johnstone v Blairgowrie Our Boys 3-6

21 Nov Comrie v Crieff 1-3

21 Nov Perth Rangers v Fair City Athletic 1-7

21 Nov Erin Rovers v Perth Swifts 8-3

21 Nov Dunblane v Caledonian Rangers 12-0

21 Nov Vale of Teith v Bridgend Athletic

21 Nov Alyth v Guildtown Wanderers 0-2

Coupar Angus v Doune Castle

Breadalbane bye

 

Second round

12 Dec Erin Rovers v Breadalbane 6-6

19 Dec Breadalbane v Erin Rovers 2-2 both go through

12 Dec Coupar Angus v Fair City Athletic 9-2

12 Dec Blairgowrie Our Boys v Guildtown Wanderers 11-0

12 Dec Creiff v Vale of Teith 1-5

 

Third round

16 Jan Breadalbane v Coupar Angus 3-4

Dunblane v Vale of Teith

Erin Rovers and Blairgowrie Our Boys byes

 

Semi-final

6 Feb Erin Rovers v Dunblane 1-10

6 Feb Coupar Angus v Blairgowrie Our Boys 7-1

 

Final at Recreation Ground, Perth

6 Mar Dunblane v Coupar Angus 3-2

 

 

1886-87

First round

18 Sep Fair City Athletic v Scone 8-0

18 Sep Blairgowrie Our Boys v Vale of Teith

18 Sep Crieff v Perth Swifts

18 Sep Guildtown v Coupar Angus

25 Sep Erin Rovers v St Johnstone 4-2

Comrie v Breadalbane

Alyth v Caledonian Rangers

Dunblane v Tulloch wo-scr

Bridgend Athletic bye

 

Second round

9 Oct Fair City Athletic v Crieff 3-0

16 Oct Caledonian Rangers v Bridgend Athletic 5-2

9 Oct Comrie v Coupar Angus 0-4

9 Oct Dunblane v Blairgowrie Our Boys 8-0

Erin Rovers bye

 

Third round

6 Nov Erin Rovers v Fair City Athletic 3-5

Dunblane, Coupar Angus and Caledonian Rangers byes

 

Semi-final

20 Nov Coupar Angus v Dunblane 3-1

20 Nov Fair City Athletic v Caledonian Rangers 4-2

 

Final at Recreation Ground, Perth

4 Dec Coupar Angus v Fair City Athletic 2-1

 

1887-88

First round

17 Sep Erin Rovers v Comrie 15-0

17 Sep Fair City Athletic v Erichtside 9-2

17 Sep Crieff v Blairgowrie Our Boys 0-4

17 Sep Caledonian Rangers v Dunblane Rovers 6-2

17 Sep Tulloch v St Johnstone 0-13

17 Sep Scone v Dunblane 0-13

 

Second round

22 Oct Erin Rovers v Caledonian Rangers 8-0

22 Oct St Johnstone v Fair City Athletic 1-3

22 Oct Coupar Angus v Blairgowrie Our Boys 8-4

                Vale of Athole v Guildtown Wanderers

                Breadalbane v Dunblane

 

Third round

12 Nov Erin Rovers v Fair City Athletic 4-5

Rest byes

 

Semi-final

26 Nov Fair City Athletic v Vale of Athole 9-1

26 Nov Dunblane v Coupar Angus 6-3

 

Final at Recreation Ground, Perth

10 Dec Fair City Athletic v Dunblane 7-4 protest about state of ground upheld

7 Jan Dunblane v Fair City Athletic 7-3

 

 

1888-89

First round

15 Sep Fair City Athletic v St Johnstone 3-3

29 Sep St Johnstone v Fair City Athletic 2-2

13 Oct St Johnstone v Fair City Athletic 1-2

15 Sep Caledonian Rangers v Black Watch 2-1

15 Sep Vale of Athole v Tulloch

15 Sep Dunblane v Crieff 13-0

15 Sep Rob Roy v Auchterarder 10-0

Erin Rovers v Almond Valley wo-scr

 

Second round

20 Oct Caledonian Rangers v Vale of Athole 4-3 protest

24 Nov Caledonian Rangers v Vale of Athole 6-2

10 Nov Erin Rovers v Rob Roy

 

Third round

8 Dec Alyth v Caledonian Rangers 0-3

8 Dec Erin Rovers v Dunblane 2-2

22 Dec Dunblane v Erin Rovers 5-0

 

Semi-final

12 Jan Comrie v Dunblane 0-16

26 Jan Caledonian Rangers v Fair City Athletic 1-11

 

Final at Recreation Ground, Perth

2 Mar Dunblane v Fair City Athletic 6-5

 

1889-90

First round

Crieff v Comrie

Vale of Ruthven v Almond Valley

Vale of Athole v Black Watch

Breadalbane v St Johnstone

21 Sep Coupar Angus v Fair City Athletic 5-3 abandoned due to crowd encroachment

21 Sep Caledonian Rangers v Blairgowrie Our Boys 6-1

Dunblane v Duncrub Park wo-scr

 

Second round

2 Nov St Johnstone v Vale of Ruthven 12-1

2 Nov Coupar Angus v Vale of Athole 11-2

14 Dec Crieff v Caledonian Rangers 7-4

Dunblane bye

 

Semi-final

1 Feb Crieff v Coupar Angus 1-10

1 Feb Dunblane v Dunblane 2-5

 

Final at Balhousie Park, Perth

1 Mar St Johnstone v Coupar Angus 5-1

 

 

1890-91

First round

1 Nov Coupar Angus v Alyth 9-3

1 Nov Fair City v Black Watch 8-3

1 Nov Vale of Athole v Breadalbane 7-1

1 Nov Dunblane v Crieff 5-3

1 Nov St Johnstone v Blairgowrie Our Boys 5-1

1 Nov Vale of Ruthven v Vale of Teith 1-2

Rob Roy bye

 

Second round

6 Dec Coupar Angus v Rob Roy 16-0 friendly played, no referee

6 Dec Fair City Athletic v St Johnstone 1-4

6 Dec Vale of Teith v Vale of Athole 4-3

Dunblane bye

 

Semi-final

17 Jan Dunblane v Coupar Angus 5-0

24 Jan St Johnstone v Vale of Teith 5-1

 

Final at Balhousie Park, Perth

28 Feb St Johnstone v Dunblane 3-3

14 Mar Dunblane v St Johnstone 4-2

 

 

1891-92

First round

24 Oct Duncrub Park v Vale of Teith 0-7

31 Oct Vale of Ruthven v Crieff 2-2 protest

7 Nov Crieff v Vale of Ruthven 4-6

Callander v Dunblane

31 Oct Black Watch v Fair City Athletic 2-10

7 Nov St Johnstone v Tulloch 7-2

Alyth Our Boys v Dunkeld & Birnam United

7 Nov Blairgowrie Our Boys v Coupar Angus 1-4

Vale of Athole v Breadalbane

Stanley East End bye

 

Second round

Stanley East End v Vale of Teith

12 Dec Alyth Our Boys v Dunblane 3-11

12 Dec Vale of Athole v Coupar Angus 3-5 friendly due to ice

19 Dec Vale of Athole v Coupar Angus 3-2

26 Dec St Johnstone v Fair City Athletic 3-2

Vale of Ruthven bye

 

Third round

23 Jan Dunblane v Vale of Ruthven 11-1

Rest byes

 

Semi-final

13 Feb Vale of Athole v Vale of Teith 4-3

13 Feb Dunblane v St Johnstone 6-1

 

Final at Balhousie Park, Perth

5 Mar Dunblane v Vale of Athole 6-1

 

 

1892-93

First round

8 Oct Callander v Dunblane 1-6

8 Oct Duncrub Park v St Johnstone 1-10

8 Oct Vale of Teith v Comrie 10-1

8 Oct Blairgowrie Our Boys v Tulloch 6-1 abandoned due to darkness, awarded to Our Boys

8 Oct Fair City Athletic v Vale of Ruthven 12-1

8 Oct Black Watch v Dunkeld 0-0

22 Oct Dunkeld v Black Watch 0-0

5 Nov Black Watch v Dunkeld 1-0

Vale of Athole v Breadalbane wo-scr

Coupar Angus bye

 

Second round

19 Nov Coupar Angus v Vale of Athole 2-4

19 Nov Fair City Athletic v Black Watch 10-2

19 Nov Blairgowrie Our Boys v St Johnstone 3-4

19 Nov Vale of Teith v Dunblane 1-8

 

Semi-final

21 Jan Vale of Athole v St Johnstone 2-4

21 Jan Fair City Athletic v Dunblane 2-6

 

Final at Balhousie Park, Perth

25 Feb St Johnstone v Dunblane 4-1

 

 

1893-94

First round

28 Oct St Johnstone v Duncrub Park 7-1

28 Oct Dunkeld v Vale of Athole 1-5

28 Oct Dunblane v Crieff Athletic 16-0

Fair City Athletic v Vale of Teith

                Vale of Ruthven v Rob Roy

                Coupar Angus v Tulloch

                Blairgowrie Our Boys v Methven

 

Second round

18 Nov Blairgowrie Our Boys v Fair City Athletic 3-4

                       

 

Semi-final

20 Jan Fair City Athletic v Dunblane 3-2

20 Jan St Johnstone v Vale of Ruthven 2-2 friendly due to the state of the ground

24 Feb St Johnstone v Vale of Ruthven

 

Final at Market Park, Crieff

31 Mar Fair City Athletic v St Johnstone

St Johnstone refused to play and Fair City were awarded the cup

 

 

1894-95

First round

20 Oct St Johnstone v Fair City Athletic 7-1

27 Oct Blairgowrie Our Boys v Tulloch 14-0

27 Oct* Dunkeld v Sharp’s FP (Perth)

27 Oct* Duncrub Park v Crieff Athletic

10 Nov Crieff Athletic v Duncrub Park 6-1

 

Second round

17 Nov St Johnstone v Blairgowrie Our Boys 5-1

17 Nov Comrie v Dunblane 0-15

17 Nov Crieff Athletic v Vale of Atholl 1-5

17 Nov* Rob Roy v Sharp's FP (Perth)

 

Semi-final

19 Jan Rob Roy v St Johnstone 2-6

9 Mar Vale of Athole v Dunblane 3-7

 

Final

23 Mar St Johnstone v Dunblane 2-2 at Market Park, Crieff

30 Mar St Johnstone v Dunblane 6-3 at Balhousie Park, Perth

 

 

1895-96

First round

19 Oct Vale of Teith v St Johnstone 2-8

26 Oct Rob Roy v Black Watch 12-0

19 Oct Comrie v Dunblane 2-7 protest

9 Nov Comrie v Dunblane 2-3

19 Nov Vale of Ruthven v Duncrub Park 3-1

Tulloch v Huntingtower

19 Nov Fair City Athletic v Dunkeld 3-1

19 Nov Breadalbane v Hearts of Strathmore 1-2

19 Nov Blairgowrie Our Boys v Vale of Athole 3-1

 

Second round

16 Nov St Johnstone v Fair City Athletic 9-4

16 Nov Dunblane v Duncrub Park 7-0

16 Nov Rob Roy v Blairgowrie Our Boys 4-0

 

Semi-final

14 Dec Dunblane v Rob Roy 6-0 protest

18 Jan Dunblane v Rob Roy 3-1

14 Dec St Johnstone v Huntingtower 2-2

21 Dec St Johnstone v Huntingtower 10-0 friendly due to

hardness of the ground

18 Jan St Johnstone v Huntingtower 6-4

 

Final at Balhousie Park, Perth

22 Feb St Johnstone v Dunblane 2-2

29 Feb St Johnstone v Dunblane 5-3

 

 

1896-97

First round

17 Oct St Johnstone v Dunblane 3-3

31 Oct Dunblane v St Johnstone 5-2

17 Oct Dunblane Corinthians v Black Watch 4-2

17 Oct Rob Roy v Vale of Ruthven

17 Oct Fair City Athletic v Strathmore (Alyth) 3-3

24 Oct Strathmore (Alyth) v Fair City Athletic 2-1 protest

2 Nov Strathmore (Alyth) v Fair City Athletic  0-0

14 Nov Fair City Athletic v Strathmore (Alyth) 6-2

17 Oct Vale of Athole v Hearts of Strathmore 4-1

24 Oct Strathearn (Crieff) v Duncrub Park 5-0 stopped 80 mins due to a snowstorm, result stood

 

Second round

14 Nov Rob Roy v Huntingtower 1-5

Rest byes

 

Third round

12 Dec Dunblane v Huntingtower 6-2

12 Dec Dunblane Corinthians v Fair City Athletic 4-2

12 Dec Vale of Athole v Strathearn (Crieff) 9-2

12 Dec Blairgowrie Our Boys v Breadalbane 2-3

 

Semi-final

16 Jan Dunblane v Breadalbane 2-0

16 Jan Vale of Athole v Dunblane Corinthians 4-0

 

Final at Recreation Grounds, Perth

20 Feb Vale of Athole v Dunblane 4-1

 

 

1897-98

First round

16 Oct Rob Roy v Duncrub Park

16 Oct St Johnstone v Dunblane 5-2

16 Oct Scone v Black Watch 4-1

16 Oct Stanley v Birnam

16 Oct Breadalbane v Fair City Athletic 2-5

16 Oct Tulloch v Blairgowrie Our Boys

16 Oct Huntingtower v Hearts of Strathmore

16 Oct Strathmore v Vale of Atholl 1-3

 

Second round

13 Nov Huntingtower v Blairgowrie Our Boys 6-0

13 Nov Fair City Athletic v Scone 9-0

13 Nov Rob Roy v St Johnstone 4-0

13 Nov Birnam v Vale of Atholl 1-4

 

Semi-final

15 Jan Vale of Atholl v Fair City Athletic 2-2

22 Jan Fair City Athletic v Vale of Atholl 2-0

 

Final at Recreation Ground, Perth

26 Feb Fair City Athletic v Rob Roy 3-3

5 Mar Fair City Athletic v Rob Roy 3-2

 

1898-99

First round

15 Oct Dunblane v Black Watch 5-1

15 Oct Fair City Athletic v Rob Roy 6-2

15 Oct Comrie v Duncrub Park 2-1

15 Oct Morrisonians v St Johnstone 2-3

15 Oct Vale of Atholl v Tulloch 6-0

Airleywright v Strathmore

Scone v Birnam

15 Oct Stanley v Breadalbane 11-0

Huntingtower bye

 

Second round

29 Oct Huntingtower v Vale of Atholl 1-6

Rest byes

 

Third round

12 Nov Fair City Athletic v Scone 6-0

12 Nov St Johnstone v Airleywright 4-0

12 Nov Stanley v Vale of Atholl 1-5 protest

19 Nov Stanley v Vale of Atholl 1-1

12 Nov Dunblane v Comrie 5-1

 

Semi-final

18 Feb St Johnstone v Fair City Athletic 0-3 friendly played due to ground conditions

25 Feb St Johnstone v Fair City Athletic 0-9

18 Feb Vale of Atholl v Dunblane 2-0

 

Final at Recreation Ground, Perth

11 Mar Fair City Athletic v Vale of Atholl 5-2

 

 

1899-00

First round

14 Oct Scone v Stanley 2-4

14 Oct Huntingtower v Airleywright 3-1

14 Oct Auchterarder Thistle v Fair City Athletic 1-2

14 Oct St Johnstone v Duncrub Park 11-1

14 Oct Strathmore v Vale of Atholl 1-3

14 Oct Breadalbane v Tulloch 4-1

21 Oct Morrisonians v Black Watch 6-0 originally due on 14 Oct, this was postponed due to some Black Watch players being sent to the Boer War in Africa

Dunblane v Comrie wo-scr

 

Second round

11 Nov St Johnstone v Dunblane 1-3 friendly due to state of pitch

18 Nov St Johnstone v Dunblane 1-5

11 Nov Huntingtower v Morrisonians 0-9

11 Nov Breadalbane v Stanley 2-1 friendly due to state of pitch

18 Nov Breadalbane v Stanley 3-2

11 Nov Vale of Atholl v Fair City Athletic 3-3

25 Nov Fair City Athletic v Vale of Atholl 4-1

 

Semi-final

20 Jan Fair City Athletic v Breadalbane 7-2

20 Jan Dunblane v Morrisonians 5-0

 

Final at Recreation Ground, Perth

3 Mar Dunblane v Fair City Athletic 7-2

 

1900-01

First round

3 Nov St Johnstone v Dunblane 1-1

10 Nov Dunblane v St Johnstone 4-2 protest

1 Dec Dunblane v St Johnstone 8-1

13 Oct Duncrub Park v Morrisonians 4-4

20 Oct Morrisonians v Duncrub Park 10-0 stopped before time

20 Oct Fair City Athletic v Black Watch 4-1

Auchterarder Thistle bye

13 Oct Strathmore v Breadalbane 0-0

20 Oct Breadalbane v Strathmore 3-2

Vale of Atholl v Tulloch wo-scr

20 Oct Scone v Stanley 1-2

13 Oct Airleywright v Huntingtower 13-0

 

Second round

17 Nov Auchterarder Thistle v Crieff Morrisonians 4-1

10 Nov Fair City Athletic v Breadalbane 1-0

8 Dec Dunblane v Vale of Atholl 3-2

10 Nov Airleywright v Stanley 3-2

 

Semi final

19 Jan Dunblane v Airleywright 15-0

16 Feb Auchterarder Thistle v Fair City Athletic 2-1

 

Final

2 Mar Dunblane v Auchterarder Thistle 4-2 (at Recreation Ground)

 

 

1901-02

First round

12 Oct Comrie Ath v Black Watch 1-14

12 Oct Duncrub Park v Dunblane 2-3

12 Oct Oct St Johnstone vFair City Athletic 3-0

12 Oct Vale of Teith v Auchterarder Thistle 7-1

12 Oct Crieff Morrisonians v Tulloch 6-0

12 Oct Blairgowrie Our Boys v Huntingtower 3-1

12 Oct Breadalbane v Airleywright 7-1

12 Oct Pitlochry Athletic v Strathmore 2-5

12 Oct Stanley v Vale of Atholl 2-0 (protest due to spectators encroaching field)

2 Nov Stanley v Vale of Atholl 1-2 (abandoned due to darkness)

16 Nov Stanley v Vale of Atholl 1-2

Scone bye

 

Second round

26 Oct Scone v Black Watch 3-2 (protested)

9 Nov Scone v Black Watch 1-0 (abandoned)

16 Nov Scone v Black Watch 0-1

26 Oct Crieff Morrisonians v Vale of Teith  3-3

2 Nov Vale of Teith v Crieff Morrisonians 5-1

rest byes

 

Third round

9 Nov Blairgowrie Our Boys v Strathmore 4-2

23 Nov Vale of Athol v Vale of Teith 5-3

23 Nov Dunblane v Black Watch 3-1

St Johnstone v Breadalbane wo-scr

 

Semi final

18 Jan Vale of Atholl v Blairgowrie Our Boys 5-0

18 Jan Dunblane v St Johnstone 1-4

 

Final

8 Mar St Johnstone v Vale of Atholl 4-1 (at Recreation Grounds, Perth)

 

1902-03

New club Strathallan admitted to the PFA

First round

Fair City Athletic v Duncrub Park scr-wo

St Johnstone v Comrie wo-scr

11 Oct Auchterarder Thistle v Strathallan 5-3

11 Oct Crieff Morrisonians v Dunblane 1-3 (abandoned)

18 Oct Crieff Morrisonians v Dunblane 1-4

11 Oct Vale of Teith v Tulloch 1-1

18 Oct Tulloch v Vale of Teith 1-4

11 Oct Breadalbane v Scone 0-1

11 Oct Blairgowrie Our Boys v Strathmore 3-0

18 Oct Vale of Atholl v Stanley 3-1

11 Oct Huntingtower v Black Watch 1-8 (abandoned)

1 Nov Huntingtower v Black Watch 1-2

Airleywright bye

 

Second round

25 Oct Dunblane v Auchterarder Thistle 1-1

1 Nov Dunblane v Auchterarder Thistle 3-1

25 Oct Airleywright v Blairgowrie Our Boys 0-6

Rest byes

 

Third round

8 Nov Vale of Atholl v Scone 2-0 (abd rain)

15 Nov Scone v Vale of Atholl scr-wo

Duncrub Park v St Johnstone wo-scr

8 Nov Vale of Teith v Black Watch 1-0

8 Nov Dunblane v Blairgowrie Our Boys 7-1

 

Semi final

24 Jan Vale of Teith v Valeof Atholl 2-1

31 Jan Dunblane v St Johnstone 0-1

 

Final

28 Feb St Johnstone v Vale of Teith 3-2 (at Recreation Grounds, Perth)

 

1903-04

First round

26 Sep Comrie v Morrisonians 0-5

26 Sep Dunblane v Vale of Teith 5-2

26 Sep St Johnstone v Auchterarder Thistle 1-0

26 Sep Vale of Atholl v Huntingtower 8-1

31 Oct Stanley v Black Watch 3-0

26 Sep Airleywright v Breadalbane 0-2

26 Sep Duncrub Park v Strathallan 1-2

3 Oct Tulloch v Dunkeld 3-0

 

Second round

24 Oct Scone v Tulloch 0-3

Rest byes

 

Third round

7 Nov Dunblane v Crieff Morrisonians 5-1 (stopped due to darkness)

21 Nov Dunblane v Crieff Morrisonians 6-0

7 Nov Tulloch v Stanley 1-0

14 Nov St Johnstone v Vale of Atholl 4-1

7 Nov Strathallan v Breadalbane 4-1

 

Semi final

16 Jan Dunblane v Strathallan 3-1

16 Jan Tulloch v St Johnstone 0-3

 

Final

5 Mar Dunblane v St Johnstone 3-2 (at Turret Bridge, Crieff)

 

 

1904-05

First round

24 Sep Tulloch v Dunkeld 2-1

24 Sep Stanley v Scone 2-2

1 Oct Scone v Stanley 3-3

8 Oct Stanley v Scone 3-1 (at Luncarty)

Breadalbane v Airleywright wo-scr

24 Sep Huntingtower v Vale of Atholl 1-6

24 Sep Luncarty v Blairgowrie Our Boys 3-2

St Johnstone v Comrie wo-scr

24 Sep Vale of Teith v Black Watch 2-0

24 Sep Rob Roy v Duncrub Park 1-2

24 Sep Auchterarder v Dunblane 0-5

24 Sep Strathallan v Crieff Morrisonians 3-4

 

Second round

22 Oct Luncarty v Tullochv 5-3

22 Oct Vale of Atholl v Vale of Teith 4-1 (protest, referee not official)

5 Nov Vale of Atholl v Vale of Teith 0-2 (at Doune)

Rest byes

 

Third round

5 Nov Dunblane v Morrisonians 5-3 (abandoned in 83 mins)

19 Nov Dunblane v Morrisonians 2-0

12 Nov Vale of Teith v St Johnstone 1-6

5 Nov Duncrub Park v Breadlbane 2-2

12 Nov Breadalbane v Duncrub Park 2-1

5 Nov Stanley v Luncarty 2-0

 

Semi final

Dunblane v Breadalbane wo-scr

14 Jan Stanley v St Johnstone 2-5

 

Final

4 Mar St Johnstone v Dunblane 2-1 (at Crieff) (protest that goals were not the correct height)

25 Mar St Johnstone v Dunblane 1-0 (at Stanley 1000) abd c 50 mins invasion after Arnott of St Johnstone ordered off

8 Apr St Johnstone v Dunblane 3-1 (at Market Park, Dunblane)

 

 

1905-06

First round (initially due by 23 Sep)

23 Sep Star of Atholl v Breadalbane 0-1

23 Sep St Johnstone v Rob Roy 4-2

23 Sep Duncrub Park v Black Watch 5-1

23 Sep Blairgowrie Our Boys v Huntingtower 3-0

30 Sep Tulloch v Dunkeld 6-1

7 Oct Dunblane v Morrisonians 6-1

14 Oct Vale of Atholl v Stanley 4-4

21 Oct Stanley v Vale of Atholl 1-0

23 Sep Airleywright v Luncarty (W-L by one goal)

Auchterarder Thistle v Comrie

Scone bye

 

Second round (initially due by 7 Oct)

7 Oct Auchterarder Thistle v Scone 4-0

Duncrub Park v Breadalbane wo-scr

Rest byes

 

Third round

4 Nov St Johnstone v Airleywright 10-0

4 Nov Duncrub Park v Auchterarder Thistle 0-3

Dunblane v Blairgowrie Our Boys wo-scr

4 Nov Tulloch v Stanley 7-1 (abandoned in 84 mins)

1 Dec Tulloch v Stanley 3-0

 

Semi final

13 Jan St Johnstone v Tulloch 3-1

13 Jan Dunblane v Auchterarder Thistle 3-1

 

Final

3 Mar Dunblane v St Johnstone 0-0 (at Turret Bridge, Crieff)

10 Mar Dunblane v St Johnstone 7-2 (at Recreation Ground, Perth)

 

 

1906-07

First round

22 Sep St Johnstone v Rob Roy 7-0

22 Sep Duncrub Park v Black Watch 5-1

22 Sep Huntingtower v Breadalbane 2-4

22 Sep Tulloch v Luncarty 6-1

22 Sep Airleywright v Scone 0-2 (at Bankfoot)

22 Sep Vale of Teith v Dunblane 1-1

29 Sep Dunblane v Vale of Teith 1-2

22 Sep Auchterarder Thistle v Allanvale (Blackford) 2-3

22 Sep Morrisonians v Comrie 9-0

29 Sep Dunkeld v Vale of Atholl 2-4

6 Oct Stanley v Blairgowrie Our Boys 2-2

13 Oct Blairgowrie Our Boys v Stanley 6-2 (replay)

 

Second round

20 Oct Breadalbane v Scone 2-2

27 Oct Scone v Breadalbane 2-2

3 Nov Scone v Breadalbane 6-4 (at Dunkeld)

20 Oct Tulloch walkover v Star of Atholl scratched

20 Oct Vale of Teith v Allanvale 6-1

 

Third round

10 Nov St Johnstone v Morrisonians 7-1

10 Nov Vale of Atholl v Vale of Teith 2-2

17 Nov Valeof Teith v Vale of Atholl 5-2 (at Dunkeld)

10 Nov Tulloch v Duncrub Park 5-0

10 Nov Scone v Blairgowrie Our Boys 2-0

 

Semi final

12 Nov Vale of Teith v Scone 3-2

12 Jan St Johnstone v Tulloch 6-0

 

Final at Dunblane

2 Mar St Johnstone v Vale of Teith 0-0

9 Mar St Johnstone v Vale of Teith 2-2

23 Mar St Johnstone v Vale of Teith 0-0 aet (at Creiff att 1500)

13 Apr St Johnstone v Vale of Teith 1-0 aet (at Creiff ‘big crowd’)

 

 

 

1907-08

First round

14 Sep Tulloch v Huntingtower 2-1 (also billed as Perthshire League match)

21 Sep Airleywright v Breadalbane 3-2

21 Sep Scone v Dunkeld 3-0

28 Sep Dunblane v Black Watch 7-0

28 Sep Tulloch v Luncarty 0-2

5 Oct Blairgowrie Our Boys v Huntingtower 5-2

12 Oct Vale of Atholl v Stanley 1-2

Auchterarder Thistle v Crieff Morrisonians

Vale of Teith v Comrie

Duncrub Park v Allanvale wo-scr

 

Second round

19 Oct Blairgowrie Our Boys v Morrisonians 2-1

19 Oct Airleywright v Luncarty 2-4

 

Third round (on or before 2 Nov)

2 Nov St Johnstone v Blairgowrie Our Boys 3-0

2 Nov Luncarty v Alllanvale 2-1

2 Nov Stanley v Vale of Teith 2-3

9 Nov Dunblane v Scone 6-0

 

Semi final

7 Dec St Johnstone v Luncarty 8-0

7 Dec Dunblane v Vale of Teith 1-2 (unfinished) (protest by Dunblane on the grounds of referee’s incompetence and that he tried to strike one of their players dismissed by 5 votes to 2.

 

Final

29 Feb St Johnstone v Vale of Teith 5-1 (at Kincarrathie Park, Perth)

 

 

1908-09

St Johnstone exempt until Third round

 

First round (initially due by 12 Sep)

12 Sep Scone v Dunblane 3-3

19 Sep Scone v Dunblane 0-6

12 Sep Huntingtower v Breadalbane 4-6

12 Sep Blairgowrie Our Boys v Vale of Atholl 4-1

Stanley v Tulloch

19 Sep Dunkeld v Luncarty 1-1

26 Sep Luncarty v Dunkeld 2-1

Black Watch v Duncrub Park wo-scr

12 Sep Allanvale v Crieff Morrisonians 0-5

12 Sep Doune Castle v Comrie 3-1

 

Second round

24 Oct Blairgowrie Our Boys v Breadalbane 1-0

Rest byes

 

Third round

24 Oct Morrisonians v Doune Castle 2-4 (protested)

14 Nov Morrisonians v Doune Castle 4-2

24 Oct Stanley v Black Watch 2-0

14 Nov Blairgowrie Our Boys v St Johnstone 1-9

31 Oct Dunblane v Luncarty 6-0

 

Semi final

21 Nov Dunblane v Stanley 9-1

21 Nov Morrisonians v St Johnstone 1-3 (stopped due to darkness in 77 mins)

5 Dec St Johnstone v Morrisonians  5-1 (protest at state of ground)

21 Nov Dunblane v Stanley 9-1

 

Final

27 Feb St Johnstone v Dunblane 5-2 (at Perth)

 

 

1909-10

First round (initially due by 11 Sep)

11 Sep Blairgowrie Our Boys v Tulloch 3-2

11 Sep Breadalbane v Atholl Rangers 8-0

Luncarty v Stanley

25 Sep Vale of Atholl v Huntingtower 2-2

2 Oct Huntingtower v Vale of Atholl 3-0

11 Sep Auchterarder Primrose v Doune Castle 1-2

11 Sep Duncrub Park v Black Watch 2-1

11 Sep Comrie v Morrisonians 1-5

11 Sep Allanvale v Scone 4-4

18 Sep Scone v Allanvale 2-1

 

Second round

9 Oct Huntingtower v Duncrub Park 1-1

16 Oct Duncrub Park v Huntingtower 2-3 (abandoned due to darkness)

23 Oct Duncrub Park v Huntingtower 1-2

9 Oct Blairgowrie Our Boys v Doune Castle 2-2 (protested)

16 Oct Doune Castle v Blairgowrie Our Boys 0-0

23 Oct Blairgowrie Our Boys v Doune Castle 1-3 (at Recreation Ground, Perth)

13 Nov Doune Castle v Blairgowrie Our Boys 3-1 (at Blackford)

Morrisonians bye

 

Third round (initially due by 23 Oct)

23 Oct Stanley v Breadalbane 2-0

23 Oct Morrisonians v St Johnstone 4-2

20 Nov Scone v Doune Castle 4-0

30 Oct Huntingtower v Dunblane 2-3

 

Semi final

27 Nov Scone v Morrisonians 0-1

27 Nov Stanley v Dunblane 2-1 (abandoned due to darkness)

(11 Dec Dunblane v Stanley 1-4 friendly played instead of semi final)

1 Jan Dunblane v Stanley 4-1

 

Final

5 Mar Dunblane v Morrisonians 2-1 (at Perth)

 

 

1910-11

First round

10 Sep Blairgowrie Our Boys v Huntingtower 2-1 (replay ordered as referee was not on the official SFA list)

8 Oct Blairgowrie Our Boys v Huntingtower 3-1

10 Sep Vale of Atholl v Luncarty 3-4 (protest dismissed)

17 Sep Stanley v Tulloch 2-1

10 Sep Breadalbane v Atholl Rangers 6-0

10 Sep Scone v Black Watch 2-2

17 Sep Scone v Black Watch 4-2 (protested)

8 Oct Scone v Black Watch 6-1 (at Perth)

10 Sep Comrie v Allanvale 3-3

17 Sep Allanvale v Comrie 1-1

8 Oct Comrie v Allanvale 1-7 (at Crieff)

Auchterarder Primrose v Dunning wo-scr

St Johnstone exempt

 

Second round

15 Oct Stanley v Allanvale 6-0

8 Oct Auchterarder Primrose v Breadalbane 1-1

15 Oct Breadalbane v Auchterarder Primrose 4-0

St Johnstone exempt

 

Third round (22 Oct)

22 Oct Dunblane v St Johnstone 3-3

29 Oct St Johnstone v Dunblane  4-1

22 Oct Blairgowrie Our Boys v Breadalbane 3-2

22 Oct Luncarty v Crieff Morrisonians 1-1

29 Oct Crieff Morrisonians v Luncarty 3-0

29 Oct Scone v Stanley 7-1

 

Semi final

19 Nov Scone v St Johnstone 1-3

19 Nov Morrisonians v Blairgowrie Our Boys 3-1

 

Final

25 Feb St Johnstone v Morrisonians 7-0 (at Recreation Grounds, Perth)

 

 

1911-12

First round

9 Sep Scone v Auchterarder Primrose 5-0

9 Sep Dunblane v Comrie 10-0

9 Sep Allanvale v Black Watch L-W

9 Sep Huntingtower v Blairgowrie Our Boys L-W

16 Sep Breadalbane v Vale of Atholl 6-1

9 Sep) Luncarty v Stanley

9 Sep) Dunkeld v Tulloch

 

Second round

28 Oct Dunblane v Allanvale 4-1

 

Third round

21 Oct Blairgowrie Our Boys v Black Watch 3-3

28 Oct Blairgowrie Our Boys v Black Watch 0-1

21 Oct Breadalbane v Scone 1-1 (stopped – rain)

28 Oct Breadalbane v Scone 1-2

21 Oct Morrisonians v St Johnstone 2-7 (300)

4 Nov Dunblane v Stanley 4-1

 

Semi final

18 Nov Scone v Black Watch 3-0

18 Nov Dunblane v St Johnstone 1-2

 

Final

St Johnstone v Scone wo-scr

 

 

 

1912-13

First round

14 Sep Blairgowrie v Luncarty 1-2

28 Sep Morrisonians v Black Watch 2-0

28 Sep Stanley v Breadalbane 2-3

28 Sep Tulloch v Huntingtower 6-0

5 Oct Birnam v Vale of Atholl 0-2

14 Sep Allanvale v Comrie 1-2

Dunblane v Auchterarder Primrose

 

Second round

19 Oct Vale of Atholl v Breadalbane 0-1

 

Third round

26 Oct Morrisonians v Tulloch 3-1

19 Oct Comrie v St Johnstone 1-2 (abandoned due to darkness)

Comrie v St Johnstone wo-scr

26 Oct Dunblane v Scone D-D

9 Nov Scone v Dunblane 0-2

26 Oct Breadalbane v Luncarty 2-1

 

Semi final

23 Nov Dunblane v Morrisonians 2-1

30 Nov Breadalbane v Comrie 3-1

 

Final

29 Mar Dunblane v Breadalbane 3-0 (at Dunblane)

 

 

1913-14

First round

13 Sep Birnam v Vale of Atholl 0-2

13 Sep Blairgowrie Amateurs v Stanley 2-7

13 Sep Scone v Black Watch W-L (by 1 goal)

13 Sep Comrie v Crieff Morrisonians 1-3

Allanvale v Auchterarder Primrose scr-wo

Tulloch v Luncarty wo-scr

 

Second round

11 Oct Tulloch v Scone 2-1 (at Perth)

 

Third round

25 Oct St Johnstone v Auchterarder Primrose 5-1

25 Oct Morrisonians v Stanley 6-1

25 Oct Dunblane v Tulloch 1-1

25 Oct Breadalbane v Vale of Atholl 3-0

 

Semi final

22 Nov Morrisonians v Breadalbane 4-1

25 Dec St johnstone v Tulloch 7-1

 

Final

7 Mar St Johnstone v Morrisonians 4-0 (at Dunblane)

 

 

1914-15

On 26 September 1914, the decision was taken to abandon the Perthshire Cup competition.

 

 

1919-20

First round

27 Sep Luncarty v Huntingtower 7-0

27 Sep Stanley v Blairgowrie Amateurs 0-4

11 Oct Breadalbane v Vale of Atholl 3-4

27 Sep Dunkeld & Birnam v Tulloch 5-1

Scone bye

Black Watch were late entries and were exempted into the Second round.

 

Second round

8 Nov Vale of Atholl v St Johnstone 0-2

8 Nov Luncarty v Blairgowrie Amateurs 1-2

8 Nov Dunkeld v Morrisonians 3-7

8 Nov Scone v Black Watch 2-6

 

Semi final

28 Feb Black Watch v Blairgowrie Amateurs 0-2

Crieff Morrisonians v St Johnstone wo-scr

 

Final

10 Apr Blairgowrie Amateurs v Morrisonians 3-2 (at Perth)

 

 

1920-21

Blairgowrie Amateurs v Morrisonians and St Johnstone were exempt until the second round

First round (9 Oct)

Black Watch v Huntingtower

9 Oct Breadalbane v Dunkeld and Birnam 3-1

Tulloch v Luncarty

Scone v Vale of Atholl

 

Second round

4 Dec Black Watch v St Johnstone 1-3 (at Perth)

Crieff Morrisonians v Breadalbane

4 Dec Vale of Atholl v Blairgowrie Amateurs 1-2

Tulloch or Luncarty bye

 

Semi-final

26 Feb St Johnstone v Breadalbane 2-0

Blairgowrie Amateurs v Tulloch

 

Final at Recreation Grounds, Perth

26 Mar St Johnstone v Blairgowrie Amateurs 5-0

 

 

1921-22

First round

8 Oct Vale of Atholl v Black Watch 5-1

8 Oct Breadalbane v Dunkeld & Birnam 1-1

15 Oct Dunkeld & Birnam v Breadalbane 2-1

Rest byes

 

Semi-final

25 Feb Blairgowrie Amateurs v St Johnstone 2-0

25 Feb Dunkeld & Birnam v Vale of Atholl 3-3

4 Mar Vale of Atholl v Dunkeld & Birnam 3-2

 

Final at Recreation Ground, Perth

10 Apr Blairgowrie Amateurs v Vale of Atholl 0-2

 

 

1922-23

First round

28 Oct Dunkeld & Birnam v Black Watch 1-2

Vale of Atholl v St Johnstone wo-scr

28 Oct Breadalbane v Atholl Rovers 3-2

Blairgowrie Amateurs bye

 

Semi-final

17 Feb Breadalbane v Black Watch 4-2

17 Feb) Blairgowrie Amateurs v Vale of Atholl

 

Final at Recreation Ground, Perth

17 Mar Vale of Atholl v Breadalbane 0-0

7 Apr Vale of Atholl v Breadalbane 2-0

 

 

1923-24

First round

24 Nov Breadalbane v Atholl Rovers 2-0

3 Nov Vale of Atholl v Dunkeld & Birnam 2-2

2 Feb Dunkeld & Birnam v Vale of Atholl 0-1

3 Nov Black Watch v Blairgowrie Amateurs 0-8

St Johnstone bye

 

Semi-final

16 Feb Vale of Atholl v St Johnstone 2-1

16 Feb Breadalbane v Blairgowrie Amateurs 1-1

23 Feb Blairgowrie Amateurs v Breadalbane 4-2

 

Final Recreation Ground, Perth

1 Mar Blairgowrie Amateurs v Vale of Atholl 3-1

 

 

1924-25

First round

Breadalbane v St Johnstone

Blairgowrie Amateurs v Huntingtower

Vale of Atholl, Dunkeld & Birnam byes

 

Semi-final

15 Nov Breadalbane v Vale of Atholl 6-3

Dunkeld & Birnam v Blairgowrie Amateurs wo-scr

 

Final at Muirton Park, Perth

4 Apr Dunkeld & Birnam v Breadalbane 3-2

 

 

1925-26

First round

7 Nov Vale of Atholl v Breadalbane 4-3

 

Semi-final

16 Jan St Johnstone 'A' v Dunkeld & Birnam 7-0

Vale of Atholl v Huntingtower wo-scr

 

Final at Muirton Park, Perth

20 Mar St Johnstone ‘A’ v Vale of Atholl 6-1

 

 

1926-27

First round

16 Oct Breadalbane v Huntingtower 5-4

 

Semi-final

13 Nov Moulin City v Breadalbane 1-2

19 Feb Vale of Atholl v St Johnstone 'A' 1-6

 

Final at Muirton Park, Perth

5 Mar St Johnstone v Breadalbane 6-2

 

 

1927-28

First round

5 Nov Vale of Atholl v Birnam Rovers 6-1

5 Nov Moulin City v Dunkeld & Birnam 3-2

5 Nov Grandtully Vale v Killin 1-1

19 Nov Killin v Grandtully Vale 4-4

3 Dec Killin v Grandtully Vale 3-2

 

Second round

17 Dec Vale of Atholl v Killin 3-0

Moulin City bye

 

Semi-final

28 Jan Vale of Atholl v Moulin City 2-1

25 Feb St Johnstone v Breadalbane 8-1

 

Final at Muirton Park, Perth

21 Apr St Johnstone 'A' v Vale of Atholl 3-0

 

 

1928-29

Vale of Atholl and St Johnstone exempt to semi-final

First round

Dunkeld & Birnam v Moulin City wo-disq

 

Second round

Birnam Rovers v Breadalbane

Rest byes

 

Third round

Killin v Dunkeld & Birnam

1 Dec Breadalbane v Grandtully Vale 1-0

 

Semi-final

Vale of Atholl v Killin

27 Mar St Johnstone v Breadalbane 6-0

 

Final at Muirton Park, Perth

13 Apr St Johnstone v Vale of Atholl 4-0

 

 

1929-30

First round

26 Oct Grandtully Vale v Moulin City 4-7

Birnam Rovers

Strathardle United

Dunkeld & Birnam

Breadalbane

 

Second round

Killin v Moulin City

 

Semi-final

22 Feb Vale of Atholl v St Johnstone 'A' 0-6

Killin v Balhousie Amateurs

 

Final at Muirton Park, Perth

29 Mar St Johnstone v Killin 7-2

 

 

1930-31

St Johnstone and Killin exempt to semi-final

First round

25 Oct Vale of Atholl v Balhousie Amateurs 3-1

25 Oct Birnam Rovers v Strathardle 7-1

25 Oct Moulin City v Dunkeld 6-1

1 Nov Breadalbane v Grandtully Vale 1-0

 

Second round

29 Nov Breadalbane v Vale of Atholl 1-4

29 Nov Birnam Rovers v Moulin City 3-0

 

Semi-final

7 Feb Killin v Vale of Atholl 2-2

14 Feb Vale of Atholl v Killin 4-3

St Johnstone v Birnam Rovers

 

Final at Muirton Park, Perth

28 Feb St Johnstone v Vale of Atholl 4-2

 

 

1931-32

First round

3 Oct Breadalbane v Blairgowrie Am 0-4

3 Oct Birnam Rovers v Ballinluig 6-2

3 Oct Moulin City v Heatherbell 4-1

byes Killin, Dunkeld & Birman

exempt to semi final St Johnstone, Vale of Atholl

 

Second round

Birnam Rovers v Killin

byes Moulin City, Blairgowrie Am, Dunkeld & Birnam

 

Third round

28 Nov Moulin City v Blairgowrie Am 1-4

Birnam Rovers v Dunkeld & Birnam

 

Semi -inal

6 Feb Birnam Rovers v Vale of Atholl 3-2

12 Mar St Johnstone v Blairgowrie Am 5-2

 

Final at Muirton Park, Perth

20 Apr St Johnstone v Birnam Rovers 9-0

 

 

1932-33

First round

22 Oct Breadalbane v Balhousie Am 1-5

22 Oct Vale of Atholl v Killin 1-0

22 Oct Birnam Rovers v Dunkeld & Birnam 6-0

22 Oct Ballinluig v Blairgowrie Am 1-1

29 Oct Blairgowrie Am 5-1 Ballinluig

Grandtully Vale v Moulin City scr-wo

 

Second round

19 Nov Vale of Atholl v Blairgowrie Am 0-0

7 Jan Blairgowrie Am v Vale of Atholl 2-4

byes Balhousie Am, Moulin City, Birnam Rovers

 

Semi-final

11 Feb Moulin City v Birnam Rovers 1-1

18 Feb Birnam Rovers v Moulin City 3-4

18 Feb Vale of Atholl v Balhousie Ams 4-1

 

Final  at Recreation Park, Pitlochry

15 Apr Vale of Atholl v Moulin City 2-2

22 Apr Vale of Atholl v Moulin City 5-0

 

 

1933-34

First round

14 Oct Blairgowrie v Grandtully Vale 5-1

14 Oct Ballinluig v Balhousie Am 2-0

14 Oct Vale of Atholl v Breadalbane 6-2

14 Oct Killin v Birnam Rovers 4-2

28 Oct Moulin City v Dunkeld & Birnam 5-0

 

Second round

11 Nov Vale of Atholl v Moulin City 4-2

byes Ballinluig, Blairgowrie, Killin

 

Semi-final

27 Jan Ballinluig v Blairgowrie 2-3

27 Jan Vale of Atholl v  Killin 3-1

 

Final  at Muirton Park, Perth

10 Mar Blairgowrie v Vale of Atholl 0-0

14 Apr Blairgowrie v Vale of Atholl 5-4

 

 

1934-35

First round 

6 Oct Grandtully Vale v Drummondhill 3-2

6 Oct Breadalbane v Ballinluig  8-4

6 Oct Blairgowrie v Balhousie Am 10-1

6 Oct Moulin City v Birnam Rovers 1-1

13 Oct Birnam Rovers v Moulin City 5-1

 

Second round

Blairgowrie v Killin wo-scr

Grandtully Vale v Breadalbane

byes Vale of Atholl, Birnam Rovers

 

Semi final

2 Feb Birnam Rovers v Vale of Atholl 1-5

2 Feb Breadalbane v Blairgowrie 0-3

 

Final (2 legs)

16 Mar Blairgowrie v Vale of Atholl 5-1

13 Apr Vale of Atholl v Blairgowrie 4-0

     

Playoff

23 Apr Blairgowrie v Vale of Atholl 3-1 (at Muirton Park)

 

 

1935-36

First round 

28 Sep Moulin City v Killin 11-0

28 Sep Vale of Atholl v Grandtully Vale 6-1

28 Sep Birnam Rovers v Fair City Athletic 1-4

28 Sep Breadalbane v Drummondhill 8-4

28 Sep Blairgowrie v Black Watch 2-0

Ballinluig v Balhousie Ams

 

Second round 

12 Oct Moulin City v Blairgowrie 0-2

19 Oct Vale of Atholl v Fair City Athletic 1-4

byes Ballinluig, Breadalbane

 

Semi final 

23 Nov Fair City Athletic v Ballinluig 7-2

23 Nov Blairgowrie v Breadalbane 6-2

 

Final (2 legs)

7 Mar Blairgowrie vFair City Athletic 1-0

11 Apr Fair City Athletic v Blairgowrie 1-1

 

1936-37

First round

19 Sep Blairgowrie v Fair City Athletic 6-1

26 Sep Moulin City v Dunkeld & Birnam 6-2

26 Sep Breadalbane v Vale of Atholl 7-1

Killin v Grandtully Vale wo-scr

Drummondhill v Ballinluig

 

Second round 

3 Oct Breadalbane v Birnam Rovers 4-2

Killin v Ballinluig

byes Blairgowrie, Moulin City

 

Semi final

31 Oct Breadalbane v Ballinluig 9-0

31 Oct Blairgowrie v Moulin City 8-0

 

Final (2 legs)

20 Mar Breadalbane v Blairgowrie 3-1

27 Mar Blairgowrie v Breadalbane 0-1

 

1937-38

First round

24 Sep Breadalbane v Killin 4-1

16 Oct Birnam Rovers v Vale of Atholl 1-3

16 Oct Moulin City v Black Watch 2-1

Blairgowrie v RASC wo-scr

Burrelton v Scone Ams wo-scr

Balbeggie v Rattray Thistle wo-scr

Balinluig v Grandtully Vale

bye Drummondhill

 

Second round

16 Oct Blairgowrie v Breadalbane 3-3

30 Oct Breadalbane v Blairgowrie 1-3 ab 78min

12 Feb Breadalbane v Blairgowrie 1-1

19 Feb Breadalbane v Blairgowrie at Birnam postponed and not played, Blairgowrie awarded tie

23 Oct Drummondhill v Grandtully Vale 1-3

23 Oct Moulin City v Vale of Atholl 1-3

23 Oct Burrelton v Balbeggie 1-4

 

Semi final

26 Feb Vale of Atholl v Grandtully Vale 10-4

5 Mar Blairgowrie vBalbeggie 12-0

 

Final (2 legs)

19 Mar Vale of Atholl v Blairgowrie 1-5

9 Apr Blairgowrie v Vale of Atholl 3-1

 

1938-39

First round 

17 Sep Breadalbane v Ballinluig 7-0

17 Sep Moulin City v Vale of Atholl 0-7

1 Oct Birnam Rovers v Blairgowrie 3-6

Drummondhill v Grandtully Vale

Black Watch v Balbeggie

 

Second round 

15 Oct Grandtully Vale v Vale of Atholl 3-8

byes Black Watch, Blairgowrie, Breadalbane

 

Semi final

29 Oct Blairgowrie v Black Watch 9-1

5 Nov Breadalbane v Vale of Atholl 5-4

 

Final (2 legs)

18 Mar Blairgowrie v Breadalbane 4-2

8 Apr Breadalbane v Blairgowrie 4-6

 

1939-40

First round

30 Sep Grandtully Vale v Vale of Atholl 4-0

Blairgowrie v Dunkeld & Birnam wo-scr

Birnam Rovers v Black Watch

Moulin City v Breadalbane

Ballinluig v Drummond Hill

 

Semi final

Breadalbane v Blairgowrie scr-wo

Black Watch v Grandtully Vale

               

Final (2 legs)    

28 Oct Black Watch v Blairgowrie 5-2

11 Nov Blairgowrie v Black Watch 2-7

 

 

 

1946-47

Winners: Breadalbane

 

1947-48

First round

7 Feb Vale of Atholl v Ballinluig 7-3

7  Feb Killin v Rannoch United 5-0

7 Feb Breadalbane v Grandtully Vale 4-4

14 Feb Grandtully Vale v Breadalbane 4-2

7 Feb Tummel Falls v Port-Na-Craig 2-2

14 Feb Port-Na-Craig v Tummel Falls 3-3

6 Mar Tummel Falls v Port-Na-Craig 3-1 (at Ballinluig)

Clunie Dam  v Moulin City

 

Second round

13 Mar Killin v Tummel Falls 2-4

Rest byes

 

Semi final

6 Mar Vale of Atholl v Grandtully Vale 2-5

20 Mar Tummel Falls v Moulin City 0-2 (at Pitlochry)

 

Final – 2 legs

27 Mar Moulin City v Grandtully Vale 0-2

3 Apr Grandtully Vale v Moulin City 2-0

 

 

1948-49

First round

Vale of Atholl v Drummondhill Rovers

Rest byes

 

Second round

19 Feb Vale of Atholl v  Killin 3-0

Breadalbane v Grandtully Vale

Balllinluig v Tummel Falls

Moulin City v Rannoch United

                             

Semi final

26 Feb Moulin City v Ballinluig 4-6

Grandtully Vale v Vale of Atholl D-D

26 Mar Vale of Atholl v Grandtully Vale 3-3

 

Final            

Vale of Atholl v Ballinluig W-L

 

 

1949-50

First round

 

Second round  

Drummondhill Rovers v Killin

Vale of Atholl v Breadalbane

Rannoch United v Moulin City

Ballinluig v Grandtully Vale

 

Semi final

Grandtully Vale v Killin

Moulin City v Vale of Atholl

 

Final – 2 legs

25 Mar Vale of Atholl v Grandtully Vale 1-1

1 Apr  Grandtully Vale v Vale of Atholl W-L

 

 

1950-51 

First round

16 Sep Rannoch United v Breadalane 1-7

16 Sep Killin v Strathardle UNited 6-0

16 Sep Ballinluig v Errochty United 3-1

16 Sep Star of Atholl v Vale of Atholl 1-7

16 Sep Moulin City v Drummondhill Rovers 4-0

Grandtully Vale bye

 

Second round

4 Nov Killin v Ballinluig 3-1

4 Nov Moulin City v Grandtully Vale 1-5

Breadalbane, Vale of Atholl byes

 

Semi final

17 Mar Killin v Vale of Atholl 3-5

17 Mar Breadalbane v Grandtully Vale 1-2

  

Final - 2 legs

7 Apr Vale of Atholl v Grandtully Vale 3-7

21 Apr Grandtully Vale v Vale of Atholl 3-3

 

 

1951-52

First round

22 Sep Moulin City v Ballinluig 2-2

29 Sep Ballinluig v Moulin City 1-5

rest byes

 

Second round

29 Sep Grandtully Vale v Killin 5-0

29 Sep Vale of Atholl v Drummondhill Rovers 4-0

6 Oct Star of Atholl v Moulin City 3-2

Breadalbane v Rannoch United wo-scr

 

Semi final

27 Oct Vale of Atholl v Grandtully Vale 0-2

27 Oct Breadalbane v Star of Atholl 4-1

 

Final - 2 legs

22 Mar Breadalbane v Grandtully Vale 3-2

29 Mar Grandtully Vale v Breadalbane 2-2

 

 

1952-53

First round 

13 Sep Grandtully Vale v Breadalbane 2-4

13 Sep Moulin City v Vale of Atholl 3-5

13 Sep Star of Atholl v Ballinluig 1-3

13 Sep Drummondhill Rovers v Killin 2-1

 

Semi final

24 Jan Breadalbane v Ballinluig 4-2

24 Jan Drummondhill Rovers v Vale of Atholl 4-2

 

Final - 2 legs

14 Mar Drummondhill Rovers v Breadalbane 2-3

21 Mar Breadalbane v Drummondhill Rovers 8-1

 

 

1953-54

First round

19 Sep Breadalbane v Drummondhill Rovers 5-2

rest byes

 

Second round

31 Oct Killin v Vale of Atholl 1-4

31 Oct Star of Atholl v Rannoch United 3-2

31 Oct Breadalbane v Moulin City 5-3

31 Oct Ballinluig v Grandtully Vale 5-2

 

Semi final

6 Feb Ballinluig v Star of Atholl 5-2

13 Feb Breadalbane v Vale of Atholl 2-0

 

Final - 2 legs

13 Mar Breadalbane v Ballinluig 0-3

20 Mar Ballinluig v Breadalbane 1-1

 

 

1954-55

First round 

Breadalbane v Star of Atholl W-L

rest byes

 

Second round

23 Oct Rannoch United v Ballinluig 1-4

23 Oct Vale of Atholl v Moulin City 1-0

23 Oct Drummondhill Rovers v Grandtully Vale 2-4

23 Oct Breadalbane v Killin 2-2

30 Oct Killin v Breadalbane 5-3

 

Semi final

19 Mar Grandtully Vale v Ballinluig 3-2

26 Mar Killin v Vale of Atholl 4-3

 

Final - 2 legs

9 Apr Killin v Grandtully Vale 2-6

16 Apr Grandtully Vale v Killin 4-2

 

 

1955-56 

First round

17 Sep Ballinluig v Drummondhill Rovers 5-2

17 Sep Moulin City v Star of Atholl 5-3

17 Sep Vale of Atholl v Grandtully Vale 4-2

Breadalbane v Killin W-L

 

Semi final

18 Feb Ballinluig v Breadalbane 1-5

18 Feb Moulin City v Vale of Atholl 0-1

 

Final - 2 legs

7 Apr Vale of Atholl v Breadalbane 1-3

26 Apr Vale of Atholl v Breadalbane 4-0 (1st leg replay)

3 May Breadalbane v Vale of Atholl 2-1

 

 

1956-57

First round

22 Sep Moulin City v Drummondhill Rovers 3-1

Star of Atholl v Breadalbane scr-wo

Grandtully Vale v Killen L-W

Ballanluig v Vale of Atholl L-W

 

Semi final

20 Oct Moulin City v Vale of Atholl 3-1

20 Oct Killin v Breadalbane 3-5

 

Final - 2 legs

19 Jan Moulin City v Breadalbane 2-8

9 Feb Breadalbane v Moulin City 6-3