Scottish Football Historical Archive

 

Home
Search this site
The Winners
Scottish League
Other Leagues
Cups InternationalNationalRegionalCountyDistrictCharity
The War Years
Reserves
Tours
Representative Matches
Club Directory
Links
Publications
Downloads
Galleries
Contact
Site Map
Website Builder

Perthshire Consolation Cup

County competition organized by the Perthshire FA, and open to those clubs knocked out at the early stages of the Perthshire Cup.

 

Winners

 

1905-06 Tulloch

1906-07 Tulloch

1907-08 Dunblane

1908-09 Doune Castle

1909-10 Stanley

1910-11 Scone

1911-12 Crieff Morrisonians

1912-13 Scone

1913-14 Luncarty

1914-1919 no competition

1919-20 Vale of Atholl

1920-21 Vale of Atholl

1921-22 Black Watch

1922-23 Dunkeld

1923-24 Breadalbane

1924-25

1925-26 Dunkeld & Birnam

1926-27 Vale of Atholl

1927-28 Killin

1928-29 Balhousie Amateurs

1929-30 Vale of Atholl

1930-31 Birnam Rovers
1931-32 Blairgowrie Amateurs

1932-33 Blairgowrie Amateurs

1933-34 Birnam Rovers

1934-35 Breadalbane

1935-36 Breadalbane

1936-37 Birnam Rovers

1937-38 Breadalbane

1938-39 Vale of Atholl

1939-40 Grandtully Vale

1940-1947 no competition 

1947-48 Breadalbane

1948-49 Moulin City

1949-50 Breadalbane

1950-51 Breadalbane

1951-52 Vale of Atholl

1952-53 Grandtully Vale

1953-54 Vale of Atholl

1954-55 Ballinluig

1955-56 Ballinluig

1956-57 Vale of Atholl

1957-58

 

Results

1905-06

First round

3 Feb Comrie v Black Watch 2-1

3 Feb Auchterarder Thistle v Scone 2-1

3 Feb Duncrub Park v Callander Rob Roy 6-0

3 Feb Tulloch v Crieff Morrisonians 3-1

3 Feb Blairgowrie Our Boys v Dunkeld 3-3

Dunkeld v Blairgowrie Our Boys

3 Feb Breadalbane v Star of Atholl 5-3

3 Feb Huntingtower v Airleywright 5-1

Vale of Atholl v Luncarty

Stanley bye

           

Second

24 Feb Stanley v Duncrub Park 0-1

rest byes

 

Third round

10 Mar Huntingtower v Auchterarder Thistle 1-4

10 Mar Comrie v Tulloch v 3-4

10 Mar Blairgowrie Our Boys v Duncrub Park 4-1

10 Mar Breadalbane v Vale of Atholl 1-3

 

Semi final

31 Mar Vale of Atholl v Blairgowrie Our Boys 4-3

31 Mar Tulloch v Auchterarder Thistle 0-0

7 Apr Tulloch v Auchterarder Thistle 2-1

 

Final

5t Apr Tulloch v Vale of Atholl 2-1 (at Recreation Grounds, Perth)

 

1906-07

First round (on or before 2 Feb)

16 Feb Huntingtower v Dunkeld 3-1

16 Feb Stanley v Luncarty 3-2

2 Feb Airleywright v Vale of Atholl 5-2

2 Mar Star of Atholl v Tulloch 2-6

Blairgowrie Our Boys v Breadalbane wo-scr

9 Feb Scone v Crieff Morrisonians 1-4

Auchterarder Thistle v Black Watch

2 Feb Allanvale v Comrie 6-3

Rob Roy v Duncrub Park wo-scr

Dunblane bye

 

Second round (on or before 16 Feb)

2 Mar Huntingtower v Blairgowrie Our Boys 1-4 (protested?)

9 Mar Huntingtower v Blairgowrie Our Boys 1-1

23 Mar Huntingtower v Blairgowrie Our Boys 0-1

Dunblane v Rob Roy

23 Feb Crieff  Morrisonians v Stanley 6-1

Tulloch v Airleywright

16 Feb Allanvale v Black Watch 4-0

 

Third round

Blairgowrie Our Boys v Dunblane

Crieff Morrisonians, Tulloch & Allanvale byes

 

Semi final

6 Apr Blairgowrie Our Boys v Allanvale 2-2

13 Apr Allanvale v Blairgowrie Our Boys 2-0

6 Apr Crieff Morrisonians v Tulloch 1-2

 

Final

4 May Tulloch v Allanvale 0-0 (at Crieff)

11 May Tulloch v Allanvale 2-0 (at Recreation Grounds, Perth)

 

1907-08

First round (on or before 14 Dec)

Tulloch v Breadalbane scr-wo

14 Dec Vale of Atholl v Luncarty 3-0

14 Dec Blairgowrie Our Boys v Huntingtower

Scone v Airleywright

21 Dec Stanley v Dunkeld 8-0

Allanvale v Dunblane walkover - Dunblane refused to play

14 Dec Comrie v Crieff Morrisonians 1-3

Auchterarder v Duncrub Park

Black Watch bye

 

Second round (11 Jan)

Auchterarder Thistle v Black Watch

Rest byes

 

Third round

18 Jan Vale of Atholl v Breadalbane 4-1

8 Feb Crieff Morrisonians v Allanvale 1-1

15 Feb Allanvale v Crieff Morrisonians 3-1

18 Jan Stanley v Blairgowrie Our Boys 2-3

18 Jan Scone v Black Watch 4-2

 

Semi final

22 Feb Allanvale v Blairgowrie Our Boys 3-3

7 Mar Blairgowrie Our Boys v Allanvale 4-2

15 Feb Scone v Vale of Atholl 0-1

 

Final

14 Mar Blairgowrie Our Boys v Vale of Atholl 2-0

 

1908-09

First round

19 Dec Crieff Morrisonians v Black Watch 2-3

Comrie v Duncrub Park

5 Dec Scone v Allan Vale 4-1

Doune Castle bye

5 Dec Vale of Atholl v Huntingtower 1-3

5 Dec Luncarty v Dunkeld 8-0

5 Dec Breadalbane v Tulloch 4-1

5 Dec Stanley v Blairgowrie Our Boys 3-3

6 Feb Blairgowrie  Our Boys v Stanley 3-0

6 Mar Blairgowrie  Our Boys v Stanley 1-0

 

Second round

30 Jan Scone v Black Watch 3-1

30 Jan Breadalbane v Comrie 1-1

6 Feb Comrie v Breadlabane 1-3

Huntingtower v Luncarty

13 Mar Blairgowrie  Our Boys v Doune Castle 1-3

 

Semi final

3 Apr Doune Castle v Scone 5-3 (replay after a protest about the pitch not being lined properly)

20 Feb Breadalbane v Huntingtower 3-1

 

Final

17 Apr Doune Castle v Breadalbane 1-0 (at Perth)

 

1909-10

First round (25 Dec)

5 Feb Breadalbane v Huntingtower 4-0

Vale of Atholl v Atholl Rangers

15 Jan Luncarty v Blairgowrie Our Boys 0-3

Tulloch v Stanley

Allanvale v Comrie

Dunblane v Auchterarder Primrose

St Johnstone v Duncrub Park

Black Watch bye

 

Second round

5 Feb Blairgowrie Our Boys v Black Watch 6-3

Rest byes

 

Third round (5 Jan)

5 Feb Allanvale v Scone 2-0

12 Feb Auchterarder Primrose v Breadalbane 0-4

Stanley v Duncrub Park

19 Feb Blairgowrie Our Boys v Vale of Atholl 3-0

 

Semi final

5 Mar Blairgowrie Our Boys v Allanvale 1-2

5 Mar Stanley v Breadalbane 3-0

 

Final

23 Apr Stanley v Allanvale 2-1 (at Perth)

 

1910-11

First round (3 Dec)

24 Dec Dunkeld v Vale of Atholl 2-2 (replay?)

31 Dec Vale of Atholl v Dunkeld 3-0

3 Dec Huntingtower v Tulloch 1-3

3 Dec Blairgowrie Our Boys v Stanley 1-0

Luncarty v Breadalbane

Auchterarder Primrose v Scone

Comrie v Allanvale

Black watch, Dunning byes

 

Second round

17 Dec Tulloch v Black Watch 3-2

Dunning v Breadalbane

Scone v Blairgowrie Our Boys

7 Jan Allanvale v Vale of Atholl 1-0

 

Semi final

4 Feb Tulloch v Scone D-D

11 Feb Scone v Tulloch 2-0(abandoned in 76 mins, and the tie awarded to Scone)

4 Feb Breadalbane v Allanvale 1-0

 

Final

4 Mar Scone v Breadalbane 1-0 (at Perth)

 

1911-12

First round

2 Dec Breadalbane v Vale of Atholl 3-0 (Vale claimed match on account that Breadalbane gave no notice of their intention to play the tie)

2 Dec Crieff Morrisonians v Black Watch 8-0

2 Dec Blairgowrie Our Boys v Stanley 3-2

2 Dec Dunblane v Auchterarder 4-3

2 Dec Comrie v Allanvale

2 Dec Dunkeld & Birnam v Tulloch 0-2 (abandoned due to darkness)

23 Dec Dunkeld & Birnam v Tulloch 1-5

 

Second round

1 Jan Crieff Morrisonians v Blairgowrie Our Boys 1-0

6 Jan Tulloch v Comrie 5-2

Huntingtower v Vale of Atholl scr-wo

Dunblane bye

 

Semi final (10 Feb)

17 Feb Crieff Morrisonians v Tulloch 3-0

Vale of Atholl v Dunblane wo-scr

 

Final

27 Apr Crieff Morrisonians v Vale of Atholl 3-0 (at Pitlochry)

 

1912-13

First round

Allanvale v Black Watch wo-scr

Comrie v Crieff Morrisonians

Scone v St Johnstone wo-scr

Stanley v Breadalbane wo-scr

7 Dec Tulloch v Blairgowrie Amateurs 6-1

28 Dec Birnam v Luncarty 1-2

Huntingtower v Vale of Atholl

bye Auchterarder Primrose

 

Second round

4 Jan Stanley v Vale of Atholl 1-0

Tulloch v Comrie

Auchterarder Primrose v Scone

22 Feb Luncarty v Black Watch 6-4

                

Semi final

15 Feb Scone v Comrie 1-0

1 Mar Stanley v Luncarty 3-0

 

Final

5 Apr Scone v Stanley 1-0 (at Scone)

 

1913-14

First round

Scone v Black Watch
Dunblane v Allanvale
Auchterarder Primrose v Comrie
Birnam v Luncarty

6 Dec Vale of Atholl v Stanley 2-1
Blairgowrie Amateurs bye


Second round                 

Blairgowrie Amateurs v Dunblane

3 Jan Vale of Atholl v Scone 0-1
rest byes

Semi final 

14 Feb Scone v Blairgowrie Amateurs 6-2
Auchterarder Primrose v Luncarty (poss 14 Feb)

 

Final

18 Apr Scone v Luncarty 1-2 (at Perth)

 

 

1919-20

First round

21 Feb Dunkeld & Birnam v Breadalbane 1-2

 

Semi final

20 Mar Vale of Atholl v Breadalbane 3-1

 

Final

24 Apr Vale of Atholl v Luncarty 2-0 (at Pitlochry)

 

 

1920-21

First round

Vale of Atholl v Scone

Huntingtower v Luncarty

Black Watch, Dunkeld & Birnam byes

 

Semi-final

Huntingtower v Black Watch

12 Mar Dunkeld & Birnam v Vale of Atholl 2-4

 

Final at Pitlochry

23 Apr Vale of Atholl v Black Watch 3-2

 

 

1921-22

Final at Aberfeldy

1 Apr Black Watch v Breadalbane 1-0

 

 

1922-23

Final

24 Mar Dunkeld 1-0 Atholl Rovers at ??

 

 

1923-24 

First round

15 Mar Breadalbane v St Johnstone 4-0

 

Semi-final

22 Mar Atholl Rovers v Breadalbane 2-3

 Dunkeld & Birnam

 

Final

5 Apr Breadalbane v Dunkeld & Birnam 1-1

19 Apr Breadalbane v Dunkeld & Birnam 4-1 (at Pitlochry)

 

 

1924-25

 

 

 

1925-26         

Final

Breadalbane v Dunkeld & Birnam (at Pitlochry)

 

 

1926-27

First round

19 Mar Vale of Atholl v Moulin City 6-1

 

Final at Birnam

28 Apr Vale of Atholl v Birnam Rovers 2-0

 

 

1927-28

First round

31 Mar Birnam Rovers v Moulin City 3-0

 

Final

28 Apr Killin v Birnam Rovers 4-2 (at Aberfeldy)

 

 

1928-29

Final

20 Apr Balhousie Amateurs 2-2 Killin (at ??)  (Balhousie Ams won 1-0 corners)

 

1929-30

First round

29 Mar Vale of Atholl v Strathardle United 3-0

15 Mar Moulin City v Balhousie 4-4

 

Semi-final

12 Apr Vale of Atholl v Balhousie 3-1

Birnam Rovers v Breadalbane

 

Final at Pitlochry

26 Apr Vale of Atholl v Birnam Rovers 1-0

 

1930-31

Final

25 Apr Birnam Rovers v Killin 5-1

 

1931-32

Final

23 Apr Vale of Atholl v Blairgowrie Amateurs 2-1 (protested?)

17 Sep 1932 Vale of Atholl v Blairgowrie Amateurs L-W

 

1932-33

Final

29 Apr Blairgowrie Ams v Breadalbane 2-1 (at Pitlochry)

 

1933-34

Final

28th Apr Birnam Rovers 3-1 Killin (at Aberfeldy)

 

1934-35     

Final

Apr Breadalbane 2-3 Killin at ??

 

1935-36

Final

18 Apr Vale of Atholl v Breadalbane 2-3 (ab 82 minutes as Vale of Atholl player refused to leave pitch after being sent off, Breadalbane were later awarded the tie)

 

1936-37

Semi final

28 Nov Drummond Hill v Ballinluig

 

Final

10 Apr Birnam Rovers v Ballinluig 4-1 (at Birnam Public Park)

 

1937-38

Semi final

14 Apr Moulin City v Breadalbane

Black Watch v ?

 

Final

21 Apr Breadalbane v Black Watch 6-3 (at Aberfeldy)

 

1938-39

First round

 

Final

22 Apr Grandtully Vale v Vale of Atholl 3-4

 

1939-40

Final 2 legs

26 Oct Birnam Rovers v Grandtully Vale 3-2

4 Nov Grandtully Vale v Birnam Rovers 11-2

 

 

1947-48

First round

27th Mar Port-Na-Craig v Vale of Atholl 2-4

10 Apr Killin v Tummel Falls 5-0

10 Apr Rannoch United v Ballinluig 3-3

Bye Breadalbane

 

Semi final

10 Apr Killin v Breadalbane 0-2

17Apr Ballinluig v Vale of Atholl 4-2

 

Final

24 Apr Ballinluig v Breadalbane 2-4

 

1948-49

Final

7 May Moulin City 4-2 Breadalbane

 

 

1949-50

First round

11 Mar Moulin City v Ballinluig 2-2

18 Mar Ballinluig v Moulin City 3-1

18 Mar Drummondhill Rovers v Star of Atholl 4-1

Breadalbane v Rannoch United

Bye Killin

 

Semi final

Breadalbane v Drummondhill Rovers

Ballinluig v Killin

 

Final

19th Aug 1950 Breadalbane v Ballinluig 5-1 (at Aberfeldy)

 

1950-51 

Final

17 May Breadalbane v Killin 5-3 (at Aberfeldy)

 

1951-52 

Final

12 Apr Star of v Vale of Atholl 0-3

19 Apr Vale of Atholl v Star of Atholl 1-1

 

1952-53 

Final 2 legs

22 Apr Grandtully Vale v Vale of Atholl 2-2

25 Apr Vale of Atholl v Grandtully Vale 1-3

 

1953-54 

Final 2 legs

20 Apr Vale of Atholl v Moulin City 2-2

23 Apr Moulin City v Vale of Atholl 0-6

 

1954-55

Final

Ballinluig v ?? W-L

 

1955-56 

Final 2 legs

14 Apr Ballinluig v Moulin City 5-3

28 Apr Moulin City v Ballinluig 3-2

 

1956-57     

Final

23rd Apr Vale of Atholl v Killin 6-1 (at Aberfeldy)

 

 

1957-58         

Final

Moulin City v Vale of Atholl

Vale of Atholl v Moulin City