Scottish Football Historical Archive

 

Home
Search this site
The Winners
Scottish League
Other Leagues
Cups InternationalNationalRegionalCountyDistrictCharity
The War Years
Reserves
Tours
Representative Matches
Club Directory
Links
Publications
Downloads
Galleries
Contact
Site Map
Website Builder

Penman Cup

George Penman originally hailed from Crossgates in Fife and was a miner before, in the 1890’s, he purchased ‘The Vaults’ public house in Cowdenbeath High Street. The Vaults was soon renamed The Masonic Arms’ but for generations was to be known to all and sundry simply as - Penman’s. Later, George also built a roller skating rink behind the Masonic Arms. This subsequently was converted into a theatre - The Empire Theatre. Geordie attracted all the big names of the day to the Empire Theatre including such luminaries as Charlie Chaplin, Will Fyfe and Harry Lauder. The Empire Theatre was later utilised as a Cinema before conversion back to a roller skating rink. Its last incarnation was as the Palais de Danse which was destroyed in a fire in the early 1970’s. George also at one time played the cornet in the Crossgates Brass Band and then became president of Cowdenbeath Brass Band. On the sporting front, he was involved with Cowdenbeath FC by 1899 when he provided cash incentives to the top scorer for the season and to the best attended at training. He was one of five publicans who were members of the original Board of Directors of Cowdenbeath FC when the club was converted into a Limited Company in 1905.

In December of that same year, Joseph Parker (secretary of Cowdenbeath FC), at the behest of George Penman, invited representatives of 21 clubs from the counties of Fife, Stirlingshire, Clackmannan, Linlithgowshire and Edinburgh to a meeting at the Union Hotel, Dunfermline, on Saturday 23 December 1905, to consider the inauguration of a competition on cup tie lines to be begun in the month of February. George Penman was of the opinion that such a competition would be a great stimulus to the game towards the latter part of the season and he was prepared to provide a trophy for competition. Seventeen clubs attended the meeting which saw the formation of the Penman Trophy Football Association, It was agreed that the AGM should be held each year in the Masonic Arms with all other meetings in Edinburgh (usually in the ‘Sons of Temperance’ Hall or Buchanan’s Hotel in the High Street). An annual subscription of 5/- was agreed upon. George Penman was also keen that the final each year should be played at North End Park, Cowdenbeath but this rule was not formally adopted. The Association’s rules were subsequently endorsed by the SFA and 19 teams entered for the first year of competition Alloa Athletic, Bathgate, Bo’ness, Broxburn, Broxburn Athletic, Broxburn Shamrock, Cowdenbeath, Dunfermline Athletic, East Fife, East Stirling, Edinburgh Adventurers, Falkirk Amateurs, Hearts of Beath, King’s Park, Kirkcaldy United, Lochgelly United, Raith Rovers, St Bernard’s and Stenhousemuir. West Calder and Berwick Rangers’ applications for membership were rejected. Elected office bearers of the Association were George Penman - hon. President, Dan MacKay (Alloa Athletic) - President, D.A. Whyte (Raith Rovers) - vice President, and Joseph Parker (Cowdenbeath) - secretary/treasurer.
Raith Rovers became the first winners of the Penman Cup when they defeated Alloa at North End Park on 12th May 1906. For several years the competition flourished. In 1917, when many of the clubs in the Penman Association were dormant due to the War, the competition continued with the addition of clubs from Perthshire and Angus. By then George had resigned as a Cowdenbeath director after a dispute due to rivalry with the other publican directors. In 1913, his son was involved in a court case versus Cowdenbeath FC which ultimately led to Cowdenbeath losing their tenancy of North End Park in 1917. George was the founder of a dynasty which was to become renowned in the Fife licensed trade and was also Provost of Cowdenbeath between 1917 and 1920 (causing a good deal of controversy by acquiring a captured German howitzer for display in Cowdenbeath when many locally wished to forget the carnage of the recently concluded ‘Great War’). Two events in 1926, however, had a serious adverse impact on the competition. Firstly, the General Strike left the tournament unfinished by the close of season and secondly, George Penman, now proprietor of the Dunnikier Arms Hotel, Kirkcaldy, died on 20th June. Geordie Penman was laid to rest at Beath Cemetery, Cowdenbeath. Subsequently, George Street in Cowdenbeath was named in his memory.
The competition now fell into some disarray. The 1926 final was not played until 22 August 1928 when Alloa defeated Raith Rovers 2-0 at Stark’s Park. After the final whistle, the Alloa players gathered enthusiastically for the presentation ceremony. It was then discovered that the Cup was missing and no-one knew its whereabouts. Some time later it was found locked in a cupboard at Muirton Park, Perth.
The tournament thereafter carried on in a somewhat shambolic fashion and the competition was rarely played to a conclusion. After the War, matters improved slightly but after East Fife won the 1962 competition in October of that year the 1962-63 tournament was abandoned. The end of the road had come for this venerable competition.

The trophy was then handed over to the Fife Secondary Juvenile FA for annual competition between the respective winners of the East and West Fife Juvenile Leagues.

The trophy itself, which sits on a wooden base, is sculpted in silver with a front panel which reads: “Presented by Councillor George Penman of Cowdenbeath to the Penman Trophy Football Association in December 1905”. The reverse of the Cup has a panel with the winners engraved thereon from the initial competition up until St Johnstone in 1925. Season 1918-19 is engraved as no competition’ whilst season 1922-23 stated ‘competition suspended’. The reverse panel was full by 1925 and the only additional winners actually engraved on the Cup are Stirling Albion 1950, Stenhousemuir 1954, Dunfermline Athletic 1960 and East Fife 1962. These names are squeezed in just below the rim of the Cup above the ornate designs that cover most of the Cup’s surface. On top of the Cup is a lid adorned with a mustachioed, knickerbocker- clad, Victorian style footballer figure standing poised to kick the ball at his feet.
Other names on the Cup show that it still was being used for competition at youth level. These engravings are again squeezed onto the body of the Cup below the rim and on the foot of the trophy just above the base. These named engraved on the trophy out-with senior circles are : 1973-74 Riverside Boys Club, 1975-76 Leven Royals, 1978-79 Leven Royals, 1979-80 Leven Royals, 1980-81 Glenrothes Strollers, 1981-82 Comrie Colts, 1982-83 Leven Royals, 1983-84 Cowdenbeath Central, 1984-85 Cowdenbeath Royals, 1986-87 Leven Royals, 1989-90 Castlebridge Colts and 1992-93 Balgonie Colts.

Winners

1905-06 Raith Rovers
1906-07 Bathgate
1907-08 St Bernard’s
1908-09 Raith Rovers
1909-10 East Fife
1910-11 Cowdenbeath
1911-12 Raith Rovers
1912-13 Armadale
1913-14 Broxburn United
1914-15  
competition abandoned
1915-16 Cowdenbeath
1916-17 East Fife
1917-18 Dundee
1918-19  not played
1919-20 Cowdenbeath
1920-21 Alloa Athletic
1921-22 Dundee
1922-23 Raith Rovers
1923-24 Raith Rovers
1924-25   
not played
1925-26 St Johnstone
1926-27 Alloa Athletic
1927-28   
not played
1928-29 Dundee
1929-30 Dundee
1930-31   incomplete
1931-32
1932-33   not played
1933-34  
incomplete
1934-35   not played
1935-36
1936-37 Raith Rovers
1937-38   incomplete
1938-39 East Fife
1939-40   incomplete
1945-46   incomplete – final not replayed
1946-47  incomplete
1947-48 Raith Rovers
1948-49  
incomplete
1949-50 Stirling Albion
1950-51   incomplete – final not played
1951-52   incomplete
1952-53  
incomplete
1953-54 Stenhousemuir
1954-55  incomplete
1955-56  incomplete
1956-57 Stirling Albion
1957-58 Stirling Albion
1958-59 Raith Rovers
1959-60 Dunfermline Athletic
1960-61   incomplete
1961-62 East Fife
1962-63   incomplete

 

Results

1905-06
First round

10 Mar Alloa Athletic v Dunfermline Athletic 3-0
17 Mar Bathgate v Raith Rovers 1-2
17 Mar East Fife v Cowdenbeath 0-2
17 Mar Lochgelly United v Broxburn 2-1 played as a friendly as the referee didn’t appear, Broxburn later scratched
17 Mar Stenhousemuir v King’s Park 2-1
17 Mar Broxburn Shamrock v Bo’ness 1-3
17 Mar Broxburn Athletic v Kirkcaldy United 1-1
24 Mar Kirkcaldy United v Broxburn Athletic 1-1
31 Mar Kirkcaldy United v Broxburn Athletic 1-0
17 Mar Hearts of Beath v Adventurers 0-0 Adventurers were drawn at home, but as they had no ground the tie was switched to Hill of Beath
24 Mar Hearts of Beath v Adventurers 3-1
St Bernard’s v Falkirk Amateurs wo-scr
East Stirlingshire bye

Second round
31 Mar Hearts of Beath v Bo’ness 3-3
14 Apr Bo’ness v Hearts of Beath 0-0 Bo’ness later scratched
14 Apr East Stirlingshire v Cowdenbeath 3-1
Rest byes

Third round
14 Apr Alloa Athletic v St Bernard’s 4-0
14 Apr Stenhousemuir v Raith Rovers 2-2
21 Apr Raith Rovers v Stenhousemuir 1-1
28 Apr Raith Rovers v Stenhousemuir 3-0
28 Apr East Stirlingshire v Lochgelly United 3-3
Kirkcaldy United v Hearts of Beath scr-wo

Semi-final
5 May Lochgelly United v Raith Rovers 1-2
5 May Hearts of Beath v Alloa Athletic 0-3

Final at North End Park, Cowdenbeath
12 May Raith Rovers v Alloa Athletic 3-1


1906-07
First round

2 Feb Kirkcaldy United v Alloa Athletic 1-0
9 Feb Lochgelly United v Falkirk Amateurs 4-1
9 Feb Broxburn Shamrock v King’s Park 2-2
16 Feb King’s Park v Broxburn Shamrock 6-0
16 Feb Bo’ness v Dunfermline Athletic 1-2
16 Feb Bathgate v Broxburn 3-0
16 Mar East Fife v Cowdenbeath 2-0
6 Apr East Stirlingshire v St Bernard’s 0-1
Raith Rovers v Broxburn Athletic scr-wo
Stenhousemuir v Hearts of Beath

Second round
6 Apr Kirkcaldy United v Broxburn Athletic 1-4
Rest byes

Third round
13 Apr King’s Park v East Fife 2-2
27 Apr East Fife v King’s Park 2-1
19 Apr Bathgate v Lochgelly United 2-1
24 Apr Dunfermline Athletic v St Bernard’s 4-0
27 Apr Stenhousemuir v Broxburn Athletic 0-1

Semi-final
4 May Broxburn Athletic v East Fife 2-1
4 May Dunfermline Athletic v Bathgate 1-2

Final
11 May Bathgate v Broxburn Athletic 3-3 at North End Park, Cowdenbeath
17 Aug 1907 Bathgate v Broxburn Athletic 3-2 at Boghead Park, Bathgate


1907-08
First round
14 Mar Hearts of Beath v St Bernard’s 1-3
2 Jan Raith Rovers v Kirkcaldy United 1-1
4 Apr Kirkcaldy United v Raith Rovers 0-1
25 Jan Clackmannan v Broxburn Shamrock 5-2
14 Mar Bathgate v Cowdenbeath 0-0
4 Apr Cowdenbeath v Bathgate 1-0
Broxburn Athletic v Stenhousemuir
31 Dec East Stirlingshire v Lochgelly United 4-3
4 Apr Dunfermline Athletic v Leith 1-2
8 Feb Alloa Athletic v East Fife 2-2 protest by Alloa about an ineligible player upheld
  Mar Alloa Athletic v East Fife
8 Feb King’s Park v Broxburn 0-1
Bo’ness bye

Second round
14 Mar Clackmannan v Bo’ness 1-2
Broxburn v Cowdenbeath wo-scr
Rest byes

Third Round
28 Mar Bo’ness v St Bernard’s 1-1
4 Apr St Bernard’s v Bo’ness 1-0
15 Apr Raith Rovers v Leith 1-0
27 Apr East Stirlingshire v Alloa Athletic 1-0
29 Apr Broxburn v Broxburn Athletic

Semi-final
25 Apr Raith Rovers v St Bernard’s 1-2
25 Aug 1908 East Stirlingshire v Broxburn 1-0

Final at Brockville Park, Falkirk
31 Aug 1908 St Bernard’s v East Stirlingshire 1-0

1908-09
Uphall, Falkirk ‘A’, Peebles Rovers, Falkirk Amateurs and West Lothian Albion applied but were refused entry.
First round
21 Nov Raith Rovers v Hearts of Beath 5-0 abandoned after 78 mins due to darkness
4 Jan Raith Rovers v Hearts of Beath 4-0
12 Dec East Fife v Bathgate 1-0
13 Feb Broxburn v Dunfermline Athletic 2-3
31 Dec East Stirlingshire v Cowdenbeath 2-0
12 Dec Clackmannan v Alloa Athletic 1-3
14 Nov Kirkcaldy United v Bo’ness 1-1
13 Feb Bo’ness v Kirkcaldy United 5-1
6 Mar Lochgelly United v St Bernard’s 0-2
Leith v Stenhousemuir
12 Dec Broxburn Athletic v King’s Park 3-1 protest
26 Dec Broxburn Athletic v King’s Park 2-0

Second round
13 Mar Bo’ness v Dunfermline Athletic 2-1
Rest byes

Third round
23 Jan Raith Rovers v Broxburn Athletic 4-1
30 Jan East Fife v Stenhousemuir 3-0
13 Mar Alloa Athletic v St Bernard’s 2-1
31 Mar East Stirlingshire v Bo’ness 2-1

Semi-final
10 Apr Alloa Athletic v East Fife 2-0
17 Apr Raith Rovers v East Stilrlingshire 3-0

Final at North End Park, Cowdenbeath
28 Apr Raith Rovers v Alloa Athletic 3-1


1909-10
Broxburn Shamrock, Argyll & Sutherland Highlanders and West Lothian Albion were refused admission
First round
Clackmannan v Leith wo-scr
27 Nov Broxburn v East Fife 1-4
11 Dec Stenhousemuir v Alloa Athletic 2-1
5 Mar Dunfermline Athletic v St Bernard’s 1-2
27 Nov Kirkcaldy United v Broxburn Athletic 1-0 abandoned after 30 mins due to torrential rain
4 Dec Kirkcaldy United v Broxburn Athletic 1-2
27 Nov Bo’ness v Hearts of Beath 3-0
1 Jan King’s Park v Cowdenbeath 2-1
3 Jan Raith Rovers v East Stirlingshire 1-2
4 Dec Lochgelly United v Bathgate 1-2 abandoned due to darkness
18 Dec Lochgelly United v Bathgate 1-0

Second round
26 Mar Lochgelly United v St Bernard’s 2-2
9 Apr St Bernard’s v Lochgelly United 2-0
Rest byes

Third round
19 Mar King’s Park v Clackmannan 1-0
5 Mar Broxburn Athletic v Stenhousemuir 5-7
Bo’ness v St Bernard’s wo-scr
East Stirlingshire v East Fife

Semi-final
16 Apr East Fife v King’s Park 2-1
Stenhousemuir v Bo’ness wo-scr

Final
31 Aug 1910 East Fife v Stenhousemuir 1-1 at North End Park, Cowdenbeath
5 Nov 1910 East Fife v Stenhousemuir 3-3. 2-2 on corners, at Reid’s Park, Lochgelly
3 Jan 1911 East Fife v Stenhousemuir 2-1 at Brockville Park, Falkirk


1910-11
Broxburn Shamrock were refused admission
First round
Lochgelly United v Bathgate wo-scr
Rest byes

Second round
Clackmannnan v Broxburn
East Stirlingshire v Bo’ness
2 Jan Alloa Athletic v Raith Rovers 1-3
2 Jan Kirkcaldy United v Cowdenbeath 1-1
18 Mar Cowdenbeath v Kirkcaldy United 2-1
Leith v East Fife
25 Feb Stenhousemuir v King’s Park 1-1
3 Dec Dunfermline Athletic v Broxburn Athletic 2-0
4 Feb Hearts of Beath v Lochgelly United 2-1

Third round
11 Mar Bo’ness v East Fife 3-1
18 Mar Raith Rovers v Clackmannnan 4-0 Raith were represented by their ‘A’ XI. The match was originally supposed to be played at Clackmannan on 25 Feb, but Raith turned up without a full kit. Clacks could supply tops and shorts, but they didn’t have enough boots. After a financial inducement, the tie was switched to Stark’s Park and played on 18 Mar.
1 Apr Cowdenbeath v Hearts of Beath 3-0
8 Apr Dunfermline Athletic v Stenhousemuir 4-1

Semi-final
29 Apr Raith Rovers v Dunfermline Athletic 3-4
16 Aug 1911 Cowdenbeath v Bo’ness 4-2

Final at North End Park, Cowdenbeath
23 Aug 1911 Cowdenbeath v Dunfermline Athletic 3-0


1911-12
First round
4 Nov Broxburn Athletic v Clackmannan 4-0
1 Jan Broxburn v King’s Park    
6 Jan King’s Park v Broxburn 2-1
Rest byes

Second round
10 Feb Stenhousemuir v Cowdenbeath 2-2
21 Aug 1912 Cowdenbeath v Stenhousemuir 5-2
30 Dec Bathgate v Alloa Athletic 0-2
24 Feb King’s Park v East Stirlingshire 5-1
16 Dec Armadale v Leith 0-3
2 Dec Lochgelly United v Raith Rovers  0-2 Raith were represented by their ‘A’ XI
6 Jan Broxburn Athletic v Kirkcaldy United 5-3
16 Dec Dunfermline Athletic v Hearts of Beath 4-0
6 Jan East Fife v Bo’ness 2-0

Third round
24 Feb Leith v Alloa Athletic 0-1
24 Feb Broxburn Athletic v Raith Rovers 0-3 Raith were represented by their ‘A’ XI
16 Mar East Fife v King’s Park 3-1
28 Aug 1912 Dunfermline Athletic v Cowdenbeath 0-0 Cowdenbeath won 3-2 on corners

Semi-final
27 Apr Alloa Athletic v East Fife 0-1
31 Aug 1912 Raith Rovers v Cowdenbeath 4-2

Final at Stark’s Park, Kirkcaldy
7 Oct 1912 Raith Rovers v East Fife 0-0
1 Jan 1913 Raith Rovers v East Fife 4-1



1912-13
First round

2 Nov Bathgate v Hearts of Beath 3-1
Rest byes

Second round
4 Jan Alloa Athletic v Kirkcaldy United 3-0
4 Jan Armadale v Bathgate 2-0
2 Jan Stenhousemuir v Leith 1-2
16 Nov Lochgelly v Broxburn United 1-0
Raith Rovers v King’s Park
Bo’ness v Lochgelly United wo-scr
21 Dec Dunfermline Athletic v Clackmannan 3-1
7 Dec Cowdenbeath v East Fife 2-0

Third round
8 Mar Bo’ness v Lochgelly 1-3
15 Mar Alloa Athletic v Dunfermline Athletic 1-1
29 Mar Dunfermline Athletic v Alloa Athletic 2-1
22 Mar Cowdenbeath v Leith 4-1
19 Apr King’s Park v Armadale 1-1
16 Aug 1913 Armadale v King’s Park

Semi-final
5 Apr Cowdenbeath v Lochgelly 0-0
23 Apr Cowdenbeath v Lochgelly 2-1
27 Aug 1913 Armadale v Dunfermline Athletic

Final at North End Park, Cowdenbeath
3 Sep 1913 Cowdenbeath v Armadale 1-2


1913-14
Hearts of Beath were dropped from membership and East Stirlingshire readmitted
First round
27 Dec King’s Park v Bo’ness 2-3
Rest byes

Second round
2 Jan Leith v Alloa Athletic 1-2
24 Jan Bo’ness v Clackmannan 6-1
6 Dec East Fife v Bathgate 2-1
7 Feb Armadale v Cowdenbeath 3-1
22 Nov Broxburn United v Stenhousemuir 4-2
17 Jan Lochgelly United v Lochgelly 2-0 protest
7 Feb Lochgelly United v Lochgelly 0-0
18 Feb Lochgelly v Lochgelly United 0-1
1 Jan East Stirlingshire v Kirkcaldy United 4-0
Dunfermline Athletic v Raith Rovers wo-scr

Third round
East Stirlingshire v East Fife wo-scr
13 Apr Broxburn United v Alloa Athletic 1-1
1 Sep Alloa Athletic v Broxburn United 3-4 aet
14 Mar Dunfermline Athletic v Armadale 2-2
11 Apr Armadale v Dunfermline Athletic 2-0
Lochgelly United v Bo’ness       due on 19 Aug

Semi-final
2 Sep Broxburn United v Armadale 3-2
26 Aug 1914 East Stirlingshire v Lochgelly United 3-2

Final at Merchiston Park, Falkirk
7 Sep 1914 Broxburn United v East Stirlingshire 3-2


1914-15
Competition abandoned

First round

23 Jan Broxburn United v Armadale 0-0
13 Mar Broxburn United v Armadale 0-3
16 Jan Leith v Stenhousemuir 5-0
Rest byes

Second round
27 Feb Dunfermline Athletic v Leith 1-0 abandoned due to a snowstorm
20 Mar Leith v Dunfermline Athletic 2-1
Lumphinnans v Alloa Athletic scr-wo
Clackmannan v Cowdenbeath
2 Jan King’s Park v Raith Rovers ‘A’ 3-2
1 Jan East Stirlingshire v Kirkcaldy United 2-0
Lochgelly v Bathgate scr-wo
East Fife v Lochgelly United
Armadale v Boness

Third round
Alloa Athletic v Bo’ness wo-scr
East Fife v Bathgate both scratched
East Stirlingshire v Leith wo-scr
Kings Park v Clackmanan or Cowdenbeath wo-scr

Semi-final
East Stirlingshire awarded a walkover after East Fife and Bathgate both scratched in the previous round
King’s Park v Alloa Athletic scr-wo

Final
Alloa Athletic v East Stirlingshire
Alloa were noted as reaching the final without playing a game
Final was to be held over to the following season after Alloa refused to play the match on a week night and the competition was subsequently abandoned


1915-16
First round

18 Sep Armadale v Leith 2-0
18 Sep Broxburn United v Bo’ness 5-0
18 Sep East Fife v Dunfermline Athletic 3-2
18 Sep Lochgelly United v Raith Rovers 3-2
East Stirlingshire, Bathgate, Kirkcaldy United and Cowdenbeath byes

Second round
11 Dec East Stirlingshire v Broxburn United 3-0
4 Dec Bathgate v Armadale 2-1
1 Jan  Cowdenbeath v Kirkcaldy United 6-1
4 Dec East Fife v Lochgelly United 3-0

Semi-final
25 Dec East Stirlingshire v Bathgate 0-1
29 Jan East Fife v Cowdenbeath 2-2 stopped after 85 mins
8 Apr East Fife v Cowdenbeath 1-2

Final at North End Park, Cowdenbeath
22 Apr Cowdenbeath v Bathgate 5-1


1916-17
First round

18 Nov Cowdenbeath v Dunfermline Athletic 4-0 stopped early
13 Jan Cowdenbeath v Dunfermline Athletic 2-2
20 Jan Dunfermline Athletic v Cowdenbeath 2-2
27 Jan Dunfermline Athletic v Cowdenbeath 0-2
10 Feb Broxburn United v East Stirlingshire 7-0

Second round
18 Nov East Fife v Lochgelly United 2-0
17 Feb Armadale v St Bernard’s 1-1
3 Mar St Bernard’s v Armadale 1-1
3 Mar Cowdenbeath v Raith Rovers ‘A’ 6-0
17 Mar Bathgate v Broxburn United 3-1

Semi-final
17 Nov 1917 Bathgate v East Fife 1-1
17 Nov 1917 Cowdenbeath v Armadale 1-1
15 Dec 1917 Armadale v Cowdenbeath 2-1

Final at North End Park, Cowdenbeath
2 Feb 1918 East Fife v Armadale 1-0


1917-18
First round
8 Dec Raith Rovers v Armadale 0-0
23 Feb Armadale v Raith Rovers 2-0
Dunfermline Athletic v Dundee
6 Apr East Fife v Dundee Hibernians 2-2
Dundee Hibernian v East Fife wo-scr
Cowdenbeath bye, later withdrew

Semi-final
30 Mar Dundee v Armadale 3-0
Dundee Hibernian v Cowdenbeath wo-scr

Final at Dens Park, Dundee
20 Apr Dundee v Dundee Hibernian 2-0


1918-19
No competition

 

 

1919-20
First round

6 Dec Dundee ‘A’ v Raith Rovers 3-1
1 Jan East Fife v Armadale 2-0
20 Mar St Johnstone v Dunfermline Athletic 1-3
10 Apr Cowdenbeath v Dundee Hibernian 4-1
Lochgelly United
bye

Second round
17 Apr Cowdenbeath v Lochgelly United 4-0
Dundee ‘A’, Dunfermline Athletic and East Fife byes

Semi-final
1 May East Fife v Cowdenbeath 1-2
Dunfermline Athletic v Dundee ‘A’ wo-scr

Final at Central Park, Cowdenbeath
5 May Cowdenbeath v Dunfermline Athletic 3-1 aet


1920-21
First round

25 Aug Dundee ‘A’ v Armadale 1-4
25 Aug Cowdenbeath v Alloa Athletic 1-1
26 Mar Alloa Athletic v Cowdenbeath 2-1
4 Oct Dundee Hibernian v St Johnstone 1-0
19 Sep Dunfermline Athletic v Raith Rovers 1-0
5 Mar Lochgelly United v East Fife 1-0

Second round
2 Apr Dunfermline Athletic v Alloa Athletic 1-2
Armadale, Dundee Hibernian, Lochgelly United byes

Semi-final
2 May Dundee Hibernian v Lochgelly United 2-0
Alloa Athletic v Armadale

Final at East End Park, Dunfermline
5 May Alloa Athletic v Dundee Hibernian 2-0


1921-22
First round
16 Aug Alloa Athletic v Armadale 1-0
24 Aug Lochgelly United v Dundee 2-3

Second round
31 Aug Dundee v East Fife 5-0
19 Sep Dunfermline Athletic v St Johnstone 2-1
5 Apr Raith Rovers v Dundee Hibernian 3-0
Alloa Athletic v Cowdenbeath wo-scr

Semi-final
5 Apr Dunfermline Athletic v Dundee 1-2
13 Apr Alloa Athletic v Raith Rovers 1-1
26 Apr Raith Rovers v  Alloa Athletic 2-1

Final at Dens Park, Dundee
16 Aug 1922 Dundee v Raith Rovers 3-1


1922-23
First round
16 Aug St Johnstone v Cowdenbeath 0-0
6 Sep Cowdenbeath v St Johnstone 1-1
Cowdenbeath v St Johnstone wo-scr
23 Aug Dundee v Dunfermline Athletic 2-0

Second round
22 Aug 1923 East Fife v Cowdenbeath 0-0
5 Sep 1923 Cowdenbeath v East Fife 1-0
30 Aug Armadale v Alloa Athletic 1-0
6 Sep Dundee v Lochgelly United 1-0
20 Sep Raith Rovers v Dundee Hibernian 2-1

Semi-final
23 Apr Dundee v Armadale 2-0
12 Sep 1923 Raith Rovers v Cowdenbeath 1-0

Final at Stark’s Park, Kirkcaldy
7 Apr 1924 Raith Rovers v Dundee 1-0


1923-24
First round
15 Aug St Johnstone v Dundee Hibernian 2-0
Armadale v East Fife wo-scr
Alloa Athletic v Dundee
Cowdenbeath v Raith Rovers

Semi-final
3 Sep 1924 Raith Rovers v Dundee 2-0
16 Apr St Johnstone v Armadale 3-1

Final at Stark’s Park, Kirkcaldy
17 Sep 1924 Raith Rovers v St Johnstone 3-2


1924-25
No competition


1925-26
First round

26 Aug Dundee v Dundee United 5-0 (3500)
30 Sep Raith Rovers v Lochgelly United 0-2
Alloa Athletic v East Fife

Second round
8 Sep Alloa Athletic v St Johnstone 1-4
16 Sep Dundee v Cowdenbeath 3-1
23 Sep Dunfermline Athletic v Armadale 1-0
30 Sep Raith Rovers v Lochgelly United 0-2

Semi-final
5 Oct Dunfermline Athletic v Lochgelly United 0-3
5 Apr St Johnstone v Dundee 3-0

Final
19 Apr Lochgelly United v St Johnstone 2-2 at East End Park, Dunfermline
27 Apr St Johnstone v Lochgelly United 3-1 at Muirton Park, Perth


1926-27
First Round

Dundee v Dundee United
4 Oct Dunfermline Athletic v Lochgelly United 5-3

Second round
4 Oct Raith Rovers v East Fife 4-1
20 Apr St Johnstone v Alloa Athletic 1-1
23 Aug 1927 Alloa Athletic v St Johnstone 4-2
4 Apr Dunfermline Athletic v Armadale 1-2
Dundee or Dundee Hibs v Cowdenbeath

Semi-final
21 Mar Raith Rovers v Armadale 4-0
Dundee or Dundee Hibs or Cowdenbeath v Alloa Athletic

Final at Starks Park, Kirkcaldy
22 Aug 1928 Raith Rovers v Alloa Athletic 0-2


1927-28
No competition


1928-29
First round

28 Aug Alloa Athletic v St Johnstone 2-3
13 Apr Raith Rovers v Dundee 2-3

Second round
17 Sep St Johnstone v Dunfermline Athletic 4-1
24 Apr Dundee United v Cowdenbeath 2-1
21 Aug 1929 Dundee v East Fife 5-3
Lochgelly United v Armadale scr-wo

Semi-final
12 Apr 1930 St Johnstone v Dundee 0-3
Dundee United v Armadale

Final at Dens Park, Dundee
26 Apr 1930 Dundee v Dundee United 5-1


1929-30
Competition abandoned

First round

15 Feb Dunfermline Athletic v Cowdenbeath 2-2
7 Apr Raith Rovers v Dundee 2-1


1930-31
Competition abandoned

First round

3 Sep Raith Rovers v St Johnstone 3-1
13 Apr Dunfermline Athletic v Cowdenbeath 5-1


1931-32
Competition abandoned

First round

23 Apr Alloa Athletic v Dundee 3-1
23 Apr East Fife v Dundee United 2-1

Second round
3 Oct 1932 Alloa Athletic v St Johnstone 1-1

Semi-final
27 Apr Raith Rovers v Dunfermline Athletic 4-1
4 Feb 1933 Alloa Athletic v Cowdenbeath 2-3

Final
Raith Rovers v Cowdenbeath


1933-34
Competition abandoned

First round

17 Feb Raith Rovers v East Fife 3-3
28 Apr East Fife v Raith Rovers 3-0
14 Apr Dundee v Dundee United 4-0
25 Apr Dunfermline Athletic v Alloa Athletic 7-0
St Johnstone v Cowdenbeath

Semi-final
9 Feb 1935 Dunfermline Athletic v Dundee 0-0
East Fife v St Johnstone


1935-36
Competition abandoned

Semi final

6 Apr Raith Rovers v Dundee 2-2
15 Apr Dundee v Raith Rovers 2-2
18 Apr Alloa Athletic v Dunfermline Athletic 1-2

Final
Dunfermline Athletic v Dundee or Raith Rovers


1936-37
Semi-final

27 Feb Dundee United v Raith Rovers 4-4
5 Apr Raith Rovers v Dundee United 4-1
17 Apr Dunfermline Athletic v Alloa Athletic 2-2
24 Apr Alloa Athletic v Dunfermline Athletic 2-1

Final at Starks Park, Kirkcaldy
28 Apr Raith Rovers v Alloa Athletic 2-0


1937-38
Competition abandoned

First round

St Bernard’s v Leith Athletic
Dundee v Dundee United both clubs were later told they shoudn't participate
4 Oct Alloa Athletic v Dunfermline Athletic 3-1
4 Oct Raith Rovers v East Fife 4-1

Semi-final as originally drawn
Dundee or Dundee United v St Bernard’s or Leith Athletic
Raith Rovers later replaced the two Dundee clubs
Alloa Athletic bye

In early October, Cowdenbeath rejoined the Penman Trophy FA bringing the membership up to seven clubs, and entered at the semi-final stage

Semi-final as would have been finally staged
Raith Rovers v St Bernard’s or Leith Athletic
Cowdenbeath v Alloa Athletic

The competition was then abandoned as the 1938-39 series was regarded as a ‘revived competition’


1938-39
First round

Cowdenbeath, Dunfermline Athletic, East Fife and Raith Rovers were also reported as taking part
16 Aug Leith Athletic v St Bernard’s 2-2
25 Apr St Bernard’s v Leith Athletic 3-1
24 Aug Stenhousemuir v Alloa Athletic 2-1

Semi-final
29 Apr East Fife v St Bernard’s 2-0
Stenhousemuir

Final at Bayview Park, Methil 
23 Aug 1939 East Fife v Stenhousemuir 5-1



1939-40
Competition abandoned

Preliminary round

30 Sep Alloa Athletic v Stenhousemuir 2-0

 

First round – 2 legs
15 Aug St Bernard’s v Leith Athletic 2-2
7 Oct Leith Athletic v St Bernard’s 4-1
30 Sep East Fife v Raith Rovers 3-0
7 Oct Raith Rovers v East Fife 5-0
7 Oct Alloa Athletic v King's Park 6-0
King’s Park v Alloa Athletic
Dunfermline Athletic v Cowdenbeath
Cowdenbeath v Dunfermline Athletic

Semi-final
Leith Athletic v Alloa Athletic or King’s Park
Cowdenbeath or Dunfermline Athletic v Raith Rovers

 

 

 

1945-46
First round – 2 legs
6 Apr Alloa Athletic v Stirling Albion 1-0
15 Apr Stirling Albion v Alloa Athletic 2-1
26 Apr Stirling Albion v Alloa 4-1 play-off

Semi-final
6 Apr Raith Rovers v Stenhousemuir 0-1
4 May Stirling Albion v East Fife 6-1

Final
10 May Stirling Albion v Stenhousemuir 1-1 no replay due to fixture congestion


1946-47
Competition abandoned

First round

Leith Athletic v Stenhousemuir
Cowdenbeath v East Fife
Stirling Albion v Alloa Athletic
Dunfermline Athletic v Raith Rovers

Semi-final
Leith Athletic or Stenhousemuir v Cowdenbeath or East Fife
Stirling Albion or Alloa Athletic v Dunfermline Athletic or Raith Rovers


1947-48
First round

20 Aug Heart of Midlothian v Leith Athletic 2-2
10 Sep Heart of Midlothian v Leith Athletic 7-3
8 Sep East Fife v Raith Rovers 1-2
29 Sep Cowdenbeath v Dunfermline Athletic 2-1
6 Oct Alloa Athletic v Falkirk 3-1
22 Apr East Stirlingshire v Stenhousemuir 4-1

Second round
21 Apr Raith Rovers v Cowdenbeath 4-3

Semi-final
27 Apr Raith Rovers v East Stirlingshire 3-0
1 May Heart of Midlothian v Alloa Athletic  4-1

Final
25 Aug 1948 Heart of Midlothian v Raith Rovers 1-2



1948-49
Competition abandoned
First round
25 Aug Stenhousemuir v East Stirlingshire 2-3
27 Apr Alloa v Stirling Albion 1-1
4 May Stirling Albion v Alloa 1-2
12 Mar Dunfermline Athletic v East Fife 1-3
19 Mar Hibernian ‘A’ v Leith Athletic 7-0

Second round
7 May East Fife 3-1 Cowdenbeath



1949-50
First round

8 Oct Stirling Albion v Heart of Midlothian 4-2
14 Jan Leith Athletic v Hibernian 2-1
10 Apr East Fife v Raith Rovers 1-3

Second round
25 Feb Stirling Albion v East Stirlingshire 3-2
29 Apr Raith Rovers v Alloa Athletic 3-3
3 May Alloa Athletic v Raith Rovers 4-2

Semi-final
8 May Stirling Albion v Alloa Athletic 2-2
12 May Alloa Athletic v Stirling Albion 1-5
Leith Athletic

Final
22 Aug 1950 Stirling Albion v Leith Athletic 2-0



1950-51
Competition abandoned
First round
Cowdenbeath v Stirling Albion due on 29 Mar but possibly never played

Second round
30 Apr Stenhousemuir v Hibernian 1-2
9 May Stirling Albion v Leith Athletic 4-1
12 May Falkirk v East Stirlingshire 4-3

Semi-final



Final
Stirling Albion v Alloa Athletic due on 18 May at Brockville Park, Falkirk but never played



1951-52
Competition abandoned

First round

20 Aug Leith Athletic v Falkirk 2-1
21 Aug Stirling Albion v Alloa Athletic 1-2
1 Oct Dunfermline Athletic v Cowdenbeath 4-2

Second round
23 Apr Dunfermline Athletic v Raith Rovers 0-1
29 Apr Alloa Athletic v Leith Athletic 4-0
5 May Heart of Midlothian v East Fife 4-2

Semi-final
12 May Heart of Midlothian v Raith Rovers 1-1
14 May Raith Rovers v Heart of Midlothian 0-2
Alloa Athletic


1952-53
Competition abandoned

First round
11Apr East Stirlingshire v Cowdenbeath 2-2
2 May Cowdenbeath v East Stirlingshire 7-2
2 May Falkirk v Raith Rovers 3-2
13 Feb Stenhousemuir v Alloa Athletic 5-2
6 Apr Dunfermline Athletic v Stirling Albion 4-3

Semi-final
9 May Cowdenbeath v Heart of Midlothian 1-2



1953-54
First round

17 Aug Falkirk v East Stirlingshire 9-1
24 Aug Hibernian v Raith Rovers 0-1
22 Sep Alloa Athletic v Stenhousemuir 2-2
13 Feb Stenhousemuir v Alloa Athletic 5-2
23 Sep Cowdenbeath v Heart of Midlothian 2-6
5 Oct Dunfermline Athletic v East Fife 4-1

Second round
2 Apr Stirling Albion v Cowdenbeath 1-0
21 Apr Dunfermline Athletic v Heart of Midlothian 1-4
Falkirk v Raith Rovers scr-wo
Stenhousemuir bye

Semi-final
26 Apr Raith Rovers v Stenhousemuir 1-1 Raith later scratched
27 Apr Heart of Midlothian v Stirling Albion 4-1

Final
1 May Heart of Midlothian v Stenhousemuir 2-4



1954-55
Competition abandoned
First round
25 Aug Cowdenbeath v Raith Rovers 3-1
13 Sep East Fife v Heart of Midlothian 2-1
14 Sep Alloa Athletic v Hibernian 3-1
4 Oct Dunfermline Athletic v Stenhousemuir 3-1


1955-56
Competition abandoned

First round

25 Jan Hibernian v Falkirk 2-1
Cowdenbeath v Dunfermline Athletic      postponed on 28 Jan due to the weather
22 Aug Stirling Albion v Alloa Athletic 4-4
16 Apr Alloa Athletic v Stirling Albion 1-2


1956-57
First round

10 Sep Stenhousemuir v Raith Rovers 1-2
          Falkirk v Dunfermline Athletic
22 Apr Hibernian v Alloa Athletic 0-2

Second round
Alloa Athletic v Dunfermline Athletic or Falkirk wo-scr

Semi-final
Alloa Athletic v Raith Rovers wo-scr
22 Apr Stirling Albion v East Stirlingshire 8-0

Final
Stirling Albion v Alloa Athletic wo-scr


1957-58
First round

17 Dec East Fife v Stenhousemuir 2-3
15 Mar Falkirk Hibernian 3-1
19 Aug Stirling Albion v Dunfermline Athletic 3-1
28 Apr Raith Rovers v Alloa Athletic 2-1

Semi-final
3 May Falkirk v Raith Rovers 3-4
21 Apr Stirling Albion v Stenhousemuir 0-0
Stenhousemuir v Stirling Albion scr-wo

Final
10 May Stirling Albion v Raith Rovers 5-0


1958-59
First round

19 Nov East Fife v Cowdenbeath 1-1
1 Apr Cowdenbeath v East Fife 1-2
East Stirlingshire v Falkirk wo-scr

Semi-final
25 Apr Dunfermline Athletic v Raith Rovers 1-1
2 May Raith Rovers v Dunfermline Athletic 8-2
East Stirlingshire v Stirling Albion postponed on 28 Apr due to an unplayable pitch; Stirling Albion subsequently scratched

Final
31 Aug 1959 Raith Rovers v East Stirlingshire 5-2


1959-60
First round

3 Nov Falkirk v Stirling Albion 4-4
19 Apr Stirling Albion v Falkirk 1-0
9 Nov Dunfermline Athletic v Raith Rovers 2-0
25 Apr Alloa Athletic v East Stirlingshire 6-1
Stenhousemuir bye

Semi-final
26 Apr Stirling Albion v Stenhousemuir 4-1
4 May Dunfermline Athletic v Alloa Athletic 1-0

Final
19 Sep 1960 Dunfermline Athletic v Stirling Albion 3-0


1960-61
Competition abandoned
First round
5 Oct Hibernian v Cowdenbeath 2-2
16 Oct Hibernian v Cowdenbeath       replay was due at Easter Road as Cowdenbeath didn’t have floodlights at the time


1961-62
First round

1 Aug Stirling Albion v Dunfermline Athletic wo-scr
3 Oct East Stirlingshire v Falkirk 2-2
11 Oct Falkirk v East Stirlingshire 3-5

Semi-final
16 Oct East Fife v Alloa Athletic 6-3
30 Apr Stirling Albion v East Stirlingshire 3-1

Final
1 Oct 1962 East Fife v Stirling Albion 3-1


1962-63
Competition abandoned
First round
12 Nov Raith Rovers v Dunfermline Athletic 3-1

Second round
10 Dec Raith Rovers v Cowdenbeath 3-0
17 May Stirling Albion v Alloa Athletic 0-0