Scottish Football Historical Archive

 

Home
Search this site
The Winners
Scottish League
Other Leagues
Cups
The War Years
Reserves LeaguesCups
Tours
Representative Matches
Club Directory
Links
Publications
Downloads
Galleries
Contact
Site Map
Website Builder

Forfarshire 2nd XI Cup

Reserve competition for clubs in Forfarshire. The Forfarshire 2nd XI FA was founded in Dundee on 20 September 1883, Thomas L Kay of the Dundee club Strathmore presiding.

 

 

Winners

1883-84 Dundee Harp 2ndXI

1884-85 Dundee Harp 2ndXI

1885-86 Strathmore (Athletic)

1886-87 Our Boys (Rangers)

1887-88 Our Boys (Rangers)

1888-89 Wanderers 2ndXI

1889-90 Our Boys (Rangers)

1890-91 Arbroath 2ndXI

1891-92 Our Boys (Rangers)

1892-93 Arbroath 2ndXI

1893-94 Lochee United 2nd XI
 

 

Results

1883-84

First Round

24 Nov Strathmore Athletic 6-2 East End Wanderers

1 Dec Clydesdale Juniors 3-3 Second Strathmore (Arbroath)

8 Dec Second Strathmore (Arbroath) 13-0 Clydesdale Juniors

1 Dec Second Harp 8-1 Perseverence Swifts

8 Dec Our Boys Rangers 1-2 Second West End

Arbroath v Coupar Angus wo-scr

 

Second Round

26 Jan Strathmore Athletic 4-1 Second West End

Byes: Second Arbroath, Second Strathmore (Arbroath) & Second Harp

 

Semi-finals

15 Mar Second Arbroath 3-4 Second Strathmore (Arbroath)

29 Mar Strathmore Athletic 5-6 Second Harp

 

Final

25 Jun Second Harp v Second Strathmore (Arbroath) 4-0 (At Rollo’s Pier, Dundee. 3000)

 

1884-85

First round

18 Oct Harp v Broughty 9-1

1 Nov East End (Wanderers) v Angus (Athletic) (Forfar) 2-7

1 Nov Strathmore (Dundee) v Arbroath 4-2

15 Nov Strathmore (Arbroath) v West End 7-2

 

Semi-final

20 Dec Strathmore Athletic v Harp 2-5

3 Jan Strathmore (Arbroath) v Angus (Athletic) 4-4

17 Jan Angus (Athletic) v Strathmore 1-1

31 Jan Angus (Athletic) v Strathmore 7-1 (at Station Park)

 

Final

7 Mar Harp v Angus (Athletic) 4-1

 

1885-86

First round

19 Sep Angus Athletic v Strathmore (Athletic) 1-4

26 Sep Strathmore (Arbroath) v West End 2-3

26 Sep Dalhousie (Brechin) v Forfar Athletic 0-3

10 Oct Arbroath v Our Boys (Rangers) 2-0

Broughty bye

 

Second round

Broughty Ferry v Harp scr-wo

17 Oct Arbroath v East End (Wanderers) 8-2

Byes: Strathmore (Athletic)  (Dundee), Forfar Athletic

 

Semi-final

28 Nov Arbroath v Harp 2-2 (protest by Arbroath against Scullion and Strachan of Harp upheld and the latter were disquailified)

28 Nov Strathmore (Athletic)  (Dundee) v Forfar Athletic 5-3

 

Final

11 May Strathmore (Athletic) v Arbroath 3-1 (at West Craigie Park)

 

 

1886-87

First round

25 Sep Arbroath v Wanderers (Dundee) 5-3

2 Oct Harp (Dundee) v Forfar Athletic Rangers 12-1

2 Oct Our Boys Rangers v Broughty 6-2

9 Oct East End Wanderers v Strathmore Athletic 7-5

 

Semi-final

6 Nov Arbroath v Our Boys Rangers 0-2

30 Oct East End v Harp 1-3 (Harp later disqualified after protests about Hunt and Judge)

 

Final

26 Feb Our Boys Rangers v East End (Wanderers) 2-2 (at East Dock Street)

14 Apr Our Boys Rangers v East End (Wanderers) 6-2 (at East Dock Street)

 

 

1887-88

First round

17 Sep East End (Wanderers) v Strathmore (Athletic) 5-7

17 Sep Dundee Harp v Arbroath 5-2

17 Sep Forfar Athletic v Broughty 10-0

1 Oct Lochee Athletic v Our Boys Rangers

Montrose, Lochee Shamrock, Wanderers byes

 

Second round

3 Dec Our Boys Rangers v Montrose 9-0

3 Dec Strathmore Athletic v Lochee Shamrock 8-4

3 Dec Wanderers v Harp 3-5

Forfar Athletic bye

 

Semi-final

14 Jan Our Boys Rangers v Forfar Athletic 11-0

14 Jan Harp v Strathmore Athletic 7-2

 

Final at Rollo's Pier

18 Feb Our Boys Rangers v Harp 4-3

 

1888-89

First round

6 Oct Lochee Athletic v Arbroath 4-3 (protested and Lochee disqualified)

6 Oct Forfar Athletic v Montrose 4-1

6 Oct Wanderers v Strathmore (Athletic) 4-0

13 Oct Broughty Ferry v East End 2-3

Our Boys (Rangers) bye

 

Second round

17 Nov Our Boys v Arbroath 4-1 (protest about having to wait for 20 mins on the pitch for Our Boys to appear upheld)

8 Dec Our Boys v Arbroath 11-2

Forfar Athletic, East End, Wanderers byes

 

Semi-final

15 Dec Forfar Athletic v East End 7-3

29 Dec Wanderers v Our Boys (Rangers) 3-1

 

Final

26 Jan Wanderers v Forfar Athletic 5-3 (at East Dock Street Park)

 

 

1889-90

12 Oct Forfar Athletic v Lochee Athletic 2-2

19 Oct Lochee Athletic v Forfar Athletic 4-3

12 Oct Strathmore (Athletic) (Dundee) v Montrose 7-4

2 Nov East End (Wanderers) v Dundee Harp 3-5

9 Nov Our Boys v Wanderers 11-0

Arbroath v Broughty wo-scr

 

Second round

21 Dec Strathmore v Dundee Harp 3-4 (protested?)

28 Dec Strathmore v Dundee Harp 3-4

Lochee Athletic, Arbroath, Our Boys byes

 

Semi-final

25 Jan Our Boys (Rangers) v Harp 2-0

25 Jan Arbroath v Lochee Athletic 3-2

 

Final

1 Mar Our Boys v Arbroath 8-0 (at East Dock Street Park, Dundee)

 

1890-91

First round

15 Nov Montrose v Our Boys 1-1

22 Nov Our Boys v Montrose

Lochee United, Wanderers, East End (Wanderers), Forfar Athletic, Broughty, Arbroath byes

 

Second round

20 Dec Lochee United v Wanderers 2-7

20 Dec East End v Our Boys Rangers 1-0

20 Dec Forfar Athletic v Broughty Ferry 5-1

20 Dec Arbroath v Harp 3-1

 

Semi-final

24 Jan Arbroath v Wanderers 6-1 (protest upheld)

14 Feb Arbroath v Wanderers 5-1

31 Jan Forfar Athletic v East End 3-0

 

Final

28 Feb Arbroath v Forfar Athletic 2-1 (at West Craigie Park, Dundee)

 

 

1891-92

First round

7 Nov East End v Johnstone Wanderers 0-3

14 Nov Arbroath v Lochee United 2-4

Montrose, Forfar Athletic, Our Boys, Strathmore, Kirriemuir byes

 

Second round

28 Nov Montrose v Johnstone Wanderers 3-2

12 Dec Forfar Athletic v Our Boys (Rangers) 1-8

12 Dec Strathmore v Harp 0-8 (friendly played due to snow)

19 Dec Strathmore v Harp 1-2 (at Logie Pk, protested)

16 Jan Harp v Strathmore 15-2 (at East Dock Street)

Lochee United v Kirriemuir wo-scr

 

Semi-final

13 Feb Montrose v Harp 1-2

30 Jan Our Boys v Lochee United 7-0

 

Final

27 Feb Harp v Our Boys 1-8 (at Carolina Port)

 

1892-93

First round

8 Oct East End (Wanderers) v Forfar Athletic 2-1

22 Oct Strathmore v Harp 1-12 (at East Dock St)

Arbroath, Our Boys, Montrose, Johnstone Wanderers, Lochee United, Strathmore (Arbroath) byes

 

Second round

5 Nov Montrose v Harp 2-1

10 Dec Arbroath v Strathmore Athletic wo-scr

10 Dec Our Boys v Lochee United 10-1

21 Jan East End v Johnstone Wanderers 0-6 (at Carolina Port)

 

Semi-final

21 Jan Arbroath v Montrose 5-0

11 Feb Johnstone Wanderers v Our Boys 1-4

 

Final

25 Feb Our Boys v Arbroath 3-5 (at East Dock Street, Dundee 3000)

 

 

1893-94

Semi-final

9 Dec Lochee United v Forfar Athletic 7-2

23 Dec Montrose v Arbroath 1-2

 

Final at West Craigie

18 May Arbroath v Lochee United 0-3