Scottish Football Historical Archive

 

East of Scotland Qualifying Cup

 

 Qualifying competition for the East of Scotland Shield competition. In later years the finalists would play in the City Cup, for the right to play in the Shield.

 

Winners

1897–98

1898–99

1899–00

1900–01

1901–02

1902–03

1903–04

1904–05

1905–06

1906–07

1907–08

1908–09

1909–10

1910–11

1911–12

1912–13

1913–14

1914–15

1915–16

1916-17

1917–18

1918–19

1919–20

1920–21

1921–22

1922–23

1923–24

1924–25

1925–26

1926–27

1927–28

1928–29

1929–30

1930–31

1931–32

1932–33

1933–34

1934–35

1935–36

1936–37

1937–38

1938–39

1939–40

1940–41

1941–42

1942–43

1943–44

1944–45

1945–46

1946–47

1947–48

1948–49

1949–50

1950–51

1951–52

1952–53

1953–54

1954–55

1955-56

1956-57

Raith Rovers

West Calder

Cowdenbeath

Raith Rovers

Raith Roves

Cowdenbeath

Bathgate

Bo’ness

Broxburn

Bathgate

West Lothian Albion

Broxburn Athletic

Broxburn

Broxburn

Peebles Rovers

Armadale

Peebles Rovers

Peebles Rovers

  No competition

  No competition

  No competition

  No competition

Vale of Leithen

Vale of Leithen

Edinburgh Civil Service

Peebles Rovers

Berwick Rangers

Vale of Leithen

Corstorphine

Gala Fairydean

Berwick Rangers

Murrayfield

Civil Service Strollers

Murrayfield

Penicuik Athletic

Berwick Rangers

Berwick Rangers

Chirnside United

Duns

Duns

Peebles Rovers

Berwick Rangers

   No competition

   No competition

   No competition

   No competition

   No competition

   No competition

   No competition

Gala Fairydean

Coldstream

Vale of Leithen

Peebles Rovers

Peebles Rovers

Duns

Peebles Rovers

Eyemouth United

Peebles Rovers

Eyemouth United

Eyemouth United

1957–58

1958–59

1959–60

1960–61

1961–62

1962–63

1963–64

1964–65

1965–66

1966–67

1967–68

1968–69

1969–70

1970–71

1971–72

1972–73

1973–74

1974–75

1975–76

1976–77

1977–78

1978–79

1979–80

1980–81

1981–82

1982–83

1983–84

1984–85

1985–86

1986–87

1987–88

1988–89

1989–90

1990-91

1991-92

1992-93

1993-94

1994-95

1995-96

1996-97

1997-98

1998-99

1999-00

2000-01

2001–02

2002–03

2003–04

2004–05

2005–06

2006–07

2007–08

2008–09

2009–10

2010–11

2011–12

2012-13

2013-14

2014-15

2015-16

Murrayfield

Eyemouth United

Duns

Duns

Gala Fairydean

Peebles Rovers

Ferranti Thistle

Hawick Royal Albert

Gala Fairydean

Coldstream

Kelso United

Hawick Royal Albert

Gala Fairydean

Gala Fairydean

Eyemouth United

Edinburgh University

Selkirk

Hawick Royal Albert

Selkirk

Edinburgh University

Hawick Royal Albert

Vale of Leithen

Civil Service Strollers

Whitehill Welfare

Vale of Leithen

Postal United

Spartans

Whitehill Welfare

Whitehill Welfare

Gala Fairydean

Gala Fairydean

Civil Service Strollers

Spartans

Gala Fairydean

Whitehill Welfare

Manor Thistle

Whitehill Welfare

Gala Fairydean

Spartans

Lothian Thistle

Spartans

Whitehill Welfare

Whitehill Welfare

Whitehill Welfare

Spartans

Edinburgh City

Preston Athletic

Edinburgh University

Spartans

Spartans

Selkirk

Whitehill Welfare

Gretna 2008

Spartans

Edinburgh City

 

 

Lothian Thistle HV

East Kilbride

 

 

1897-98

West Calder admitted and Polton Vale, disqualified from previous season, readmitted, Kelso withdrew

On 22 Sep Muirhouse Rovers and Edinburgh Celtic admitted

On 6 Oct Scots Greys admitted

 

First round

25 Sep Cowdenbeath v Hearts of Beath 1-0

2 Oct Lochgelly United v Dunfermline Athletic 4-3

18 Sep Kirkcaldy v Clackmannan 4-6

18 Sep Alloa Athletic v Raith Rovers 0-1

18 Sep Armadale Volunteers v Broxburn Shamrock 5-0

18 Sep Mossend Swifts v Bellstane Birds 6-0

18 Sep West Calder v Bo’ness 6-3

Bathgate bye

Peebles v Vale of Leithen

18 Sep Trinity v Penicuik Athletic 0-4 at Logie Green, Edinburgh

Selkirk v Loanhead Benburb wo-scr

18 Sep Adventurers v Polton Vale 0-1

Royal Scots bye

25 Sep Muirhouse Rovers v Edinburgh Celtic    these clubs were admitted to the EOSFA on 22 Sep and played off a belated first round tie

 

Second round

2 Oct Armadale Volunteers v Bathgate 4-1

2 Oct Mossend Swifts v West Calder 4-3

2 Oct Royal Scots v Polton Vale 4-3 at Logie Green, Edinburgh

9 Oct Muirhouse Rovers v Selkirk 9-2

2 Oct Peebles v Penicuik Athletic 2-6

16 Oct Raith Rovers v Lochgelly United 5-1

2 Oct Clackmannan v Cowdenbeath 1-2

 

Third round

Scots Greys were admitted to the EOSFA on 6 Oct and     allowed to enter at the third round

16 Oct Armadale Volunteers v Scots Greys 7-0

30 Oct Penicuik Athletic v Raith Rovers 2-3

16 Oct Muirhouse Rovers v Royal Scots 1-5

16 Oct Mossend Swifts v Cowdenbeath 6-0

 

Semi-final

6 Nov Royal Scots v Mossend Swifts 3-4 at Logie Green,     Edinburgh

6 Nov Raith Rovers v Armadale Volunteers 5-1

 

Final at Newton Park, Kirkcaldy

11 Dec Raith Rovers v Mossend Swifts 4-0

 

 

1898-99

QUALIFYING CUP

Benburb Trinity, Bellstane Birds, Kelso and Scots Guards struck off roll of EOSFA, Royal Scots readmitted as they were now based in the area

First round

17 Sep Bo’ness v Mossend Swifts 5-1

17 Sep West Calder v Royal Scots 6-1

Armadale Volunteers v Broxburn Shamrock wo-scr

Bathgate bye

17 Sep Alloa Athletic v Cowdenbeath 2-4

17 Sep Hearts of Beath v Raith Rovers 0-3

17 Sep Kirkcaldy v Clackmannan 3-0

Lochgelly United v Dunfermline Athletic wo-scr

17 Sep Polton Vale v Edinburgh Celtic 7-1

15 Oct Penicuik v Adventurers 0-0

            Adventurers v Penicuik 0-3

Selkirk v Duns wo-scr

17 Sep Peebles v Vale of Leithen

24 Sep Vale of Leithen v Peebles 3-2 

 

Second round

15 Oct West Calder v Bathgate 2-0

1 Oct Armadale Volunteers v Bo’ness 1-4

1 Oct Cowdeneath v Kirkcaldy 4-2

1 Oct Lochgelly United v Raith Rovers 2-0

29 Oct Selkirk v Penicuik 3-0

8 Oct Polton Vale v Penicuik 2-0

 

Third round

5 Nov Selkirk v Lochgelly United 2-2

12 Nov Lochgelly United v Selkirk 7-1

12 Nov West Calder v Polton Vale 4-1

Bo’ness and Cowdenbeath byes

 

Semi-final

3 Dec Lochgelly United v Bo’ness 4-2

19 Nov West Calder v Cowdenbeath 3-1

 

Final

17 Dec Lochgelly United v West Calder 0-1 at North End Park, Cowdenbeath,

abandoned after the crowd broke in with 5 mins left

11 Feb West Calder v Lochgelly United 3-0 at Mossend Park, West Calder (Swifts FC)

 

 

 

1899-00

Alloa resigned from the EOSFA as they wished to remain members of the Stirlingshire FA, Clackmannan decided to stay with the EOSFA, and let the Stirlingshire FA deal with them as they chosed. Penicuik were now defunct and they were struck from the EOSFA. Armadale Volunteers, Broxburn Shamrock and Edinburgh Celtic were also struck off.

 

QUALIFYING CUP

First round

16 Sep Polton Vale v Adventurers 4-1

Muirhouse Rovers v Penicuik wo-scr Penicuik had disbanded

16 Sep Bo’ness v Mossend Swifts 3-3

4 Nov Mossend Swifts v Bo’ness 2-2

11 Nov Mossend Swifts v Bo’ness 4-2 at Easter Road,      Edinburgh

16 Sep Bathgate v West Calder 0-3

16 Sep Selkirk v Peebles Rovers 3-0

Vale of Leithen bye

16 Sep Lochgelly v Kirkcaldy 4-0

16 Sep Cowdenbeath v Dunfermline Athletic 6-0

16 Sep Raith Rovers v Clackmannan 5-1

16 Sep Alloa Athletic v Hearts of Beath 2-2 Alloa later scratched after leaving the EOSFA

 

Second round

Vale of Leithen v Selkirk

14 Oct Polton Vale v Muirhouse Rovers 3-0

18 Nov West Calder v Mossend Swifts 1-1

25 Nov Mossend Swifts v West Calder 2-2

2 Dec Mossend Swifts v West Calder 1-0

21Oct Cowdenbeath v Hearts of Beath 0-0

28 Oct Hearts of Beath v Cowdenbeath 2-3

30 Sep Raith Rovers v Lochgelly United 1-1 played as a    friendly due to the weather

7 Oct Raith Rovers v Lochgelly United 4-0 stopped after 77 mins when Lochgelly players refused to let Raith take a penalty

 

Third round

Raith Rovers v Selkirk wo-scr

Mossend Swifts, Cowdenbeath and Polton Vale byes

 

Semi-final

2 Dec Polton Vale v Raith Rovers 1-2 protest by Polton that Raith had already scratched and a friendly played was upheld

9 Dec Cowdenbeath v Mossend Swifts 3-2

 

Final at School Park, Lochgelly

3 Feb Cowdenbeath v Polton Vale 3-1

 

 

1900-01

QUALIFYING CUP

First round

22 Sep Dunfermline Athletic v Hearts of Beath 4-2

29 Sep Clackmannan v Lochgelly United 4-2

15 Sep Cowdenbeath v Raith Rovers 2-4

15 Sep West Calder v Bathgate 6-1

15 Sep Bo’ness v Mossend Swifts 1-1

29 Sep Mossend Swifts v Bo’ness 0-0

13 Oct Mossend Swifts v Bo’ness 1-0

Adventurers v Polton Vale awarded to Polton as Adventurers didn’t appear

Vale of Leithen bye

 

Second round

20 Oct Dunfermline Athletic v Raith Rovers 2-3

Polton Vale v West Calder

Vale of Leithen v Clackmannan scr-wo

Mossend Swifts bye

 

Semi-final

17 Nov Mossend Swifts v Clackmannan 0-2

3 Nov West Calder v Raith Rovers 1-3 stopped due to darkness

17 Nov Raith Rovers v West Calder 4-2

 

Final at East End Park, Dunfermline

1 Dec Raith Rovers v Clackmannan 2-1

 

 

1901-02

On 16 Oct Polton Vale deleted from EOSFA as they hadn’t entered any of their competitions

 

QUALIFYING CUP

First round

Kirkcaldy were newly formed and allowed to enter the Cup. As none of the original first round ties had been played, it was decided to regard those clubs involved as having received byes into the second round. Edinburgh University had been exempt from what was the original first round draw

5 Oct Kirkcaldy Amateurs v Edinburgh University 2-2

19 Oct Edinburgh University v Kirkcaldy Amateurs 0-3 at Tynecastle

 

Second round

This was the original first round draw

28 Sep Lochgelly United v Hearts of Beath 1-1

12 Oct Hearts of Beath v Lochgelly United 2-1

26 Oct Cowdenbeath v Raith Rovers 1-1

23 Nov Raith Rovers v Cowdenbeath 1-1

30 Nov Raith Rovers v Cowdenbeath 3-2

28 Sep Dunfermline Athletic v Clackmannan 6-0

5 Oct Bo’ness v Mossend Swifts 1-1

12 Oct Mossend Swifts v Bo’ness 1-1

19 Oct Bo’ness v Mossend Swifts 1-2 at Boghead Pk, Bathgate

5 Oct Bathgate v West Calder 0-1 protest

12 Oct Bathgate v West Calder 1-0

Polton Vale v Vale of Leithen scr-wo

Kirkcaldy Amateurs and Selkirk byes

 

Third round

7 Dec Raith Rovers v Selkirk 3-2

26 Oct Dunfemline Athletic v Hearts of Beath 1-0

26 Oct Mossend Swifts v Bathgate 0-4

Kirkcaldy Amateurs v Vale of Leithen wo-scr

 

Semi-final

21 Dec Raith Rovers v Dunfermline Athletic 2-0

7 Dec Kirkcaldy Amateurs v Bathgate 0-3

 

Final at North End Park, Cowdenbeath

25 Jan Raith Rovers v Bathgate 1-0

 

 

1902-03

On 16 May 1902 were Broxburn admitted

 

QUALIFYING CUP

For the benefit of the Ibrox Disaster Fund

First round

13 Sep Bathgate v Bathgate Amateurs stopped due to darkness after the Amateurs turned up late and replay ordered

18 Oct Bathgate v Bathgate Amateurs 3-0

Clackmannan v Vale of Leithen

Hearts of Beath v Kirkcaldy Amateurs wo-scr

13 Sep Adventurers v Mossend Swifts

13 Sep Lochgelly United v Dunfermline Athletic 2-1

13 Sep Raith Rovers v Selkirk 11-0 Selkirk had been drawn at home but as they didn’t have use of their ground until the 27 Sep, the game was switched to Stark’s Park

13 Sep Broxburn v Bo’ness 2-2

13 Sep Cowdenbeath v West Calder 6-0

4 Oct Clackmannan v Hearts of Beath 2-3

18 Oct Bo’ness v Broxburn 3-3

1 Nov Bo’ness v Broxburn 0-1 at Boghead Park, Bathgate

 

Second round

15 Nov Broxburn v Raith Rovers 4-0

11 Oct Lochgelly United v Cowdenbeath 2-3

25 Oct Adventurers v Bathgate 4-6

Clackmannan v Hearts of Beath

 

Semi final

22 Nov Cowdenbeath v Broxburn 3-1

Hearts of Beath v Bathgate

 

Final at Reid’s Park, Lochgelly

6 Dec Cowdenbeath v Hearts of Beath 3-2

 

 

1903-04

Dykehead asked to be admitted to EOSFA but refused as they were already members of the Lanarkshire FA

 

QUALIFYING CUP

First round

Selkirk v Vale of Leithen

29 Aug Bo’ness v Black Watch 4-2

29 Aug Bathgate v Adventurers 4-0 protest about use of non-official referee upheld

10 Oct Bathgate v Adventurers 5-3 protest that Bathgate had played a player called Hastie who had played a SFL game for Partick Thistle v Celtic on 19 Aug upheld

24 Oct Bathgate v Adventurers 3-1

29 Aug Broxburn v West Calder Swifts 1-1

5 Sep West Calder Swifts v Broxburn 3-1

Bathgate Amateurs bye

 

Second round

West Calder Swifts v Bathgate Amateurs wo-scr

Rest byes

 

Semi-final

Bathgate v Vale of Leithen wo-scr

10 Oct West Calder Swifts v Bo’ness 3-5

 

Final at Albyn Park, Broxburn

14 Nov Bathgate v Bo’ness 3-2

 

 

1904-05

QUALIFYING CUP       

First round

27 Aug Bo’ness v Adventurers 4-0

27 Aug Broxburn v Hearts of Beath 3-0 as game was played at Shamrock Park protest was upheld

17 Sep Broxburn v Hearts of Beath 2-1

27 Aug East Fife v Broxburn Shamrock 0-0

10 Sep Broxburn Shamrock v East Fife 4-1

27 Aug Vale of Leithen v Bathgate 1-7

West Calder Swifts v Selkirk

 

Second round

24 Sep Bo’ness v Broxburn Shamrock 4-0

Rest byes

 

Semi-final

1 Oct  Broxburn v West Calder Swifts 2-1

1 Oct Bo’ness v Bathgate 2-1

 

Final at Mill Park, Bathgate

22 Oct Bo’ness v Broxburn 4-1

 

 

1905-06

Royal Garrison Artillery and Berwick Rangers admitted

 

QUALIFYING CUP

First round

9 Sep Selkirk v Vale of Leithen

26 Aug Royal Garrison Artillery v Adventurers 2-3 at Logie Green

26 Aug Berwick Rangers v Highland Light Infantry 4-1

26 Aug West Calder Swifts v Bo’ness 0-2

26 Aug Bathgate v Broxburn Shamrock 2-1

26 Aug Broxburn v Broxburn Athletic 2-0

 

Second round

23 Sep Berwick Rangers v Adventurers 1-1

30 Sep Berwick Rangers v Adventurers 2-1

23 Sep Selkirk v Bo’ness 1-5

Bathgate and Broxburn byes

 

Semi-final

7 Oct Bo’ness v Bathgate 2-0 stopped by bad light due to the late arrival of Bathgate

7 Oct Berwick Rangers v Broxburn 3-5

 

Final

21 Oct Bo’ness v Broxburn 2-2 at Shamrock Park, Broxburn

4 Nov Broxburn v Bo’ness 2-1 at Mill Park, Bathgate

 

 

1906-07

QUALIFYING CUP

First round

25 Aug Broxburn v Broxburn Athletic 3-3

15 Sep Broxburn Athletic v Broxburn 0-1

25 Aug West Lothian Albion v Broxburn Shamrock 2-4 protest

22 Sep West Lothian Albion v Broxburn Shamrock 2-0 protest

6 Oct West Lothian Albion v Broxburn Shamrock 2-1 protest

27 Oct West Lothian Albion v Broxburn Shamrock 3-2

8 Sep Berwick Rangers v Vale of Leithen 5-2

 

Second round

15 Sep Berwick Rangers v Peebles Rovers 1-3

20 Oct Bathgate v Broxburn 0-2 protest

3 Nov Bathgate v Broxburn 5-2

3 Nov West Lothian Albion v Bo’ness 2-0 protest

17 Nov West Lothian Albion v Bo’ness 1-1

24 Nov Bo’ness v West Lothian Albion 5-2

Selkirk bye

 

Semi-final

1 Dec Bathgate v Bo’ness 4-1

6 Oct Peebles Rovers v Selkirk 2-3

 

Final at Peebles

2 Feb Bathgate v Selkirk 6-2

 

 

 

1907-08

QUALIFYING CUP

First round

31 Aug Broxburn Athletic v Royal Garrison Artillery 6-0

West Calder Swifts v Uphall

24 Aug Broxburn Shamrock v West Lothian Albion 0-7

14 Sep Vale of Leithen v Peebles Rovers 2-4

31 Aug Berwick Rangers v Selkirk 4-2

Duns bye

 

Second round

28 Sep Peebles Rovers v Broxburn Athletic 2-2

5 Oct Broxburn Athletic v Peebles Rovers 3-2

14 Sep Duns v West Lothian Albion 0-4

West Calder Swifts and Berwick Rangers byes

 

Semi-final

12 Oct Berwick Rangers v Broxburn Athletic 1-4

12 Oct West Calder Swifts v West Lothian Albion 3-3

19 Oct West Lothian Albion v West Calder Swifts 7-0

 

Final at Uphall

2 Nov Broxburn Athletic v West Lothian Albion 1-1

9 Nov West Lothian Albion v Broxburn Athletic 2-1

 

 

1908-09

Gala Fairydean, Bo’ness and Leith Amateurs admitted,

QUALIFYING CUP

First round

29 Aug West Calder Swifts v Leith Amateurs 3-3

5 Sep West Calder Swifts v Leith Amateurs 1-0

29 Aug Uphall v Broxburn Athletic 1-2

29 Aug West Lothian Albion v Bo’ness 2-2

12 Sep Bo’ness v West Lothian Albion 1-2

29 Aug Berwick Rangers v Peebles Rovers 1-2

29 Aug Duns v Gala Fairydean 2-2

12 Sep Gala Fairydean v Duns 1-1

            Gala Fairydean v Duns

29 Aug Vale of Leithen v Selkirk 2-1

 

Second round

26 Sep West Lothian Albion v Broxburn Athletic 2-2

10 Oct Broxburn Athletic v West Lothian Albion 0-0

17 Oct Broxburn Athletic v West Lothian Albion 2-1 at Easter Road

West Calder Swifts bye

3 Oct Vale of Leithen v Peebles Rovers 1-4

Gala Fairydean bye

 

Semi-final

14 Nov Broxburn Athletic v West Calder Swifts 3-0 protest

28 Nov Broxburn Athletic v West Calder Swifts 4-0

17 Oct Peebles Rovers v Gala Fairydean 1-0

 

Final at The Gymnasium Edinburgh

16 Dec Broxburn Athletic v Peebles Rovers 3-0

 

 

1909-10

Coldstream and Armadale admitted. Armadale and Broxburn Athletic had resigned during the last season, while Black Watch had been admitted, leaving 19 clubs in membership.

QUALIFYING CUP

First round

28 Aug West Calder Swifts v Broxburn Shamrock 5-1

Broxburn Athletic v Broxburn

28 Aug West Lothian Albion v Leith Amateurs 2-0

28 Aug Berwick Rangers v Gala Fairydean 3-1

28 Aug Peebles Rovers v Vale of Leithen 2-1

28 Aug Coldstream v Selkirk 3-0

Duns bye

 

Second round

11 Sep Peebles Rovers v Coldstream 0-1

11 Sep Broxburn v West Lothian Albion 3-2

16 Oct Berwick Rangers v Duns 5-0

West Calder Swifts bye

 

Semi-final

9 Oct Coldstream v Broxburn 1-1

16 Oct Broxburn v Coldstream 2-1

23 Oct Berwick Rangers v West Calder Swifts 0-3

 

Final at Shamrock Park, Broxburn

30 Oct Broxburn v West Calder Swifts 3-2

 

 

1910-11

QUALIFYING CUP

First round

27 Aug Peebles Rovers v Berwick Rangers 4-2

27 Aug Duns v Coldstream 2-1

27 Aug Selkirk v Leith Amateurs 0-1

27 Aug Gala Fairydean v Vale of Leithen 3-2

27 Aug Broxburn Shamrock v Amphion Amateurs 4-0

27 Aug Broxburn Athletic v Armadale 0-1

27 Aug West Calder Swifts v Edinburgh Civil Service 2-1

27 Aug West Lothian Albion v Broxburn 1-5

 

Second round

17 Sep Broxburn v West Calder Swifts 2-0

17 Sep Peebles Rovers v Leith Amateurs 2-1

24 Sep Broxburn Shamrock v Armadale 0-1 protest

15 Oct Broxburn Shamrock v Armadale 1-3

Gala Fairydean v Duns

 

Semi-final

22 Oct Armadale v Broxburn 0-2 protest

5 Nov Armadale v Broxburn 2-0

15 Oct Peebles Rovers v Gala Fairydean 4-2

 

Final at The Gymnasium, Edinburgh

14 Jan Broxburn v Peebles Rovers 1-0

 

 

1911-12

On 22 Aug Black Watch granted membership as, although stationed in Limerick, were due to arrive back in Edinburgh at end of September.

On 28 Sep Armadale resigned. Broxburn had also left.

 

QUALIFYING CUP

First round

Broxburn v Edinburgh Civil Service scr-wo due to Central League commitments

Armadale v Broxburn Athletic scr-wo

26 Aug West Calder Swifts v Broxburn Shamrock 5-2

26 Aug Amphion Amateurs v West Lothian Albion 1-0

26 Aug Vale of Leithen v Coldstream 1-1

23 Sep Coldstream v Vale of Leithen 2-0

30 Sep Peebles Rovers v Gala Fairydean 2-1

26 Aug Berwick Rangers v Selkirk 2-1

            Duns v Leith Amateurs

9 Sep Leith Amateurs v Duns 5-0 at Galashiels

 

Second round

14 Oct Peebles Rovers v Coldstream 3-0

16 Sep Berwick Rangers v Leith Amateurs 0-2

30 Sep Broxburn Athletic v West Calder Swifts 2-1

Amphion Amateurs v Edinburgh Civil Service

16 Sep Edinburgh Civil Service v Amphion Amateurs 2-3

 

Semi-final

14 Oct Broxburn Athletic v Leith Amateurs 4-2

21 Oct Peebles Rovers v Amphion Amateurs 0-0

            Amphion Amateurs Peebles Rovers

 

Final at Tynecastle Park, Edinburgh

16 Mar Peebles Rovers v Broxburn Athletic 2-1

 

 

1912-13

QUALIFYING CUP

First round

31 Aug  Broxburn Shamrock v Musselburgh 1-1

14 Sep Musselburgh v Broxburn Shamrock 3-1

31 Aug Leith Amateurs v Edinburgh Civil Service 0-2

31 Aug West Calder Swifts v Black Watch 3-1

Amphion Amateurs v West Lothian Albion

31 Aug Armadale v Broxburn United 1-0

31 Aug Coldstream v Selkirk 1-0

31 Aug Gala Fairydean v Berwick Rangers 5-2

31 Aug Peebles Rovers v Duns 8-1

Vale of Leithen bye

 

Second round

14 Sep Vale of Leithen v Edinburgh Civil Service 4-1

Rest byes

 

Third round

28 Sep Armadale v Coldstream 2-2

5 Oct Coldstream v Armadale 2-3

28 Sep Gala Fairydean v Peebles Rovers 3-2 protest

26 Oct Gala Fairydean v Peebles Rovers 3-1

28 Sep West Calder Swifts v Amphion Amateurs 4-2

28 Sep Vale of Leithen v Musselburgh 0-2

 

Semi final

26 Oct Armadale v Musselburgh 2-0

16 Nov Gala Fairydean v West Calder Swifts 0-3

 

Final at Tynecastle Park, Edinburgh

23 Nov Armadale v West Calder Swifts 4-2

 

 

1913-14

QUALIFYING CUP

First round

30 Aug Peebles Rovers v Peebles Athletic 4-0

30 Aug Berwick Rangers v Coldstream 3-2

13 Sep Gala Fairydean v Vale of Leithen 3-2

30 Aug Selkirk v Duns 3-0

30 Aug Broxburn Shamrock v Edinburgh Civil Service 1-0

30 Aug Leith Amateurs v Civil Service Strollers 1-1

6 Sep Leith Amateurs v Civil Service Strollers 3-1

Broxburn United v West Calder Swifts

 

Second round

20 Sep Selkirk v Gala Fairydean 0-2

13 Sep Berwick Rangers v Peebles Rovers 1-3

Broxburn United v Broxburn Shamrock

Leith Amateurs bye

 

Semi-final

4 Oct Broxburn Shamrock v Gala Fairydean 1-3

27 Sep Leith Amateurs v Peebles Rovers 1-2

 

Final at Caddon Park, Innerleithen

11 Oct Peebles Rovers v Gala Fairydean 3-1

 

 

1914-15

QUALIFYING CUP

First round

29 Aug West Calder Swifts v Broxburn Shamrock 2-0

29 Aug Armadale v Edinburgh Civil Service

Civil Service Strollers v Leith Amateurs

Vale of Leithen v Berwick Rangers scr-wo

22 Aug Gala Fairydean v Peebles Athletic 6-1

Selkirk v Coldstream wo-scr

Peebles Rovers bye

 

Second round

Selkirk v Leith Amateurs scr-wo

Berwick Rangers v Armadale wo-scr

12 Sep Gala Fairydean v Peebles Rovers 2-4

West Calder Swifts bye

 

Semi-final

Peebles Rovers v West Calder Swifts wo-scr

19 Sep Berwick Rangers v Leith Amateurs 2-2

26 Sep Leith Amateurs v Berwick Rangers 6-1

 

Final at Whitestone Park, Peebles

17 Oct Peebles Rovers v Leith Amateurs 5-1

 

 

1915-16 to 1918-19

No competition

 

 

1919-20

QUALIFYING CUP

First round

25 Aug Broxburn United v Civil Service Strollers 8-3

30 Aug Coldstream v Berwick United 0-1

30 Aug Gala Fairydean v Peebles Rovers 3-2

 

Final

8 Nov Gala Fairydean v Vale of Leithen 0-2 (protested replay at Peebles)

 

 

1920-21

QUALIFYING CUP

First round

28 Aug Berwick Rangers v Coldstream 1-1

11 Sep Berwick Rangers v Coldstream 2-1

28 Aug Peebles Rovers v Gala Fairydean 1-1

11 Sep Gala Fairydean v Peebles Rovers 3-3

25 Sep Gala Fairydean v Peebles Rovers 0-1 (at Innerleithen)

28 Aug Vale of Leithen v Selkirk 7-2

4 Sep Edinburgh Civil service v Civil Service Strollers 4-1

 

Second round

11 Sep Vale of Leithen v Edinburgh Civil Service 2-1

 

Semi final

9 Oct Berwick Rangers v Gala Ex-Service United 3-0

9 Oct Peebles Rovers v Vale of Leithen 1-1

16 Oct Vale of Leithen v Peebles Rovers 0-0

 

Final

30 Oct Vale of Leithen v Berwick Rangers 1-1 (at Peebles)

6 Nov Berwick Rangers v Vale of Leithen 0-0 (replay at Coldstream)

13 Nov Vale of Leithen v Berwick Rangers 2-1 (at Innerleithen)

 

 

1921-22

Gala Ex-Service United didn’t rejoin

QUALIFYING CUP

First round

1 Sep Broxburn United v Bo’ness 2-0

27 Aug Vale of Leithen v Bwrwick Rangers 2-1

27 Aug Gala Fairydean v Civil Service Strollers 5-2

Rest byes

 

Second round (10 Sep)

10 Sep Duns v Edinburgh Civil Service 2-3

10 Sep Vale of Leithen v Gala Fairydean 2-0

10 Sep Peebles Rovers v Selkirk 3-1

Coldstream v Broxburn United

 

Semi final

24 Sep Vale of Leithen v Edinburgh Civil Service 0-0

29 Oct Vale of Leithen v Edinburgh Civil Service 0-2

24 Sep Coldstream v Peebles Rovers 4-0

 

Final

5 Nov Edinburgh Civil Service v Coldstream 1-0 (at Union Pk, Berwick)

 

 

1922-23

QUALIFYING CUP

First round (26 Aug)

16 Aug Bo’ness v Broxburn United 1-1

13 Sep Broxburn United v Bo’ness 3-4 (1500) (replay)

Leith Athletic v Selkirk

Edinburgh Civil Service v Coldstream

Vale of Leithen, Berwick Rangers, Gala Fairydean, Peebles Rovers, Civil Service Strollers byes

 

Second round

16 Sep Gala Fairydean v Peebles Rovers 2-4

16 Sep Berwick Rangers v Civil Service Strollers 9-2

30 Sep Selkirk v Coldstream 1-0

 

Semi final

21 Oct Peebles Rovers v Vale of Leithen 2-1 (2000)

14 Oct Berwick Rangers v Selkirk 10-0

 

Final

18 Nov Peebles Rovers v Berwick Rangers 3-1 (at Logie Green, Edinburgh 900)

 

 

1923-24

QUALIFYING CUP

First round

25 Aug Leith Amateurs v Board of Agriculture 3-0

25 Aug Berwick Rangers v Coldstream 1-1

6 Oct Coldstream v Berwick Rangers 0-1

25 Aug Westfield Amateurs v Selkirk 3-1

25 Aug Gala Fairydean v Warrender 1-1

8 Sep Gala Fairydean v Warrender 4-2

8 Sep Civil Service Strollers v Edinburgh Civil Service 2-0

 

Second round

22 Sep Gala Fairydean v Leith Amateurs 4-1

20 Oct Civil Service Strollers v Berwick Rangers 1-3

 

Semi final

6 Oct Gala Fairydean v Vale of Leithen 3-1

Berwick Rangers v ?

 

Final

Berwick Rangers v Gala Fairydean W-L

 

 

 

1924-25

QUALIFYING CUP

30 Aug Selkirk v Berwick Rangers 1-2

30 Aug Coldstream v Vale of Leithen 1-1

13 Sep Vale of Leithen v Coldstream 0-0

4 Oct Vale of Leithen v Coldstream 4-0 (at Peebles)

13 Sep Corstorphine v Civil Service Strollers 3-2

13 Sep Warrender v Clerwood 0-0

20 Sep Clerwood v Warrender 6-1

20 Sep Westfield v Leith Amateurs 1-1

27 Sep Leith Amateurs v Westfield 1-0

 

Second round

27 Sep Corstorphine v Berwick Rangers 1-0

27 Sep Gala Fairydean v Clerwood 1-1

4 Oct Clerwood v Gala Fairydean 4-1

 

Semi final

11 Oct Clerwood v Leith Amateurs 3-2

11 Oct Vale of Leithen v Corstorphine 3-0

 

Final

18 Oct Vale of Leithen v Clerwood 1-0 (at Peebles)

 

 

1925-26

QUALIFYING CUP

First round

29 Aug Leith Amateurs v Murrayfield Amateurs 0-0 (at Royal Gymnasium)

12 Sep Murrayfield Amateurs v Leith Amateurs 5-3

29 Aug Gala Fairydean v Selkirk 2-1

29 Aug Berwick Rangers v Coldstream 3-3

12 Sep Coldstream v Berwick Rangers 3-2

 

Second round

12 Sep Gala Fairydean v Vale of Leithen 4-4

26 Sep Vale of Leithen v Gala Fairydean 6-2

19 Sep Clerwood v Coldstream 1-1

26 Sep Coldstream v Clerwood 4-3

19 Sep Civil Service Strollers v Murrayfield Amateurs 1-0

26 Sep Corstorphine v Warrender 4-3

 

Semi final

3 Oct Vale of Leithen v Corstorphine 1-1

10 Oct Corstorphine v Vale of Leithen 1-0

10 Oct Coldstream v Civil Service Strollers 1-0

 

Final

24 Oct Coldstream v Corstorphine 0-2 (at Berwick)

 

 

1926-27

QUALIFYING CUP

First round

28 Aug Hawick United v Peebles Rovers 0-8

28 Aug Berwick Rangers v Coldstream 3-1

28 Aug Warrender v Corstorphine 2-3

28 Aug Clerwood v Leith Amateurs 7-2

18 Sep Gala Fairydean v Selkirk 2-2 (replay)

25 Sep Gala Fairydean v Selkirk 6-3 (at Hawick)

9 Oct Broxburn United v Civil Service Strollers 4-1

Selkirk v Mid Calder Amateurs

 

Second round (11 Sep)

25 Sep Peebles Rovers v Vale of Leithen 3-1

23 Oct Broxburn United v Corstorphine 2-2

2 Oct Gala Fairydean v Mid Calder 8-2

Clerwood v Berwick Rangers

 

Semi final

9 Oct Gala Fairydean v Clerwood 3-0

Peebles Rovers v Broxburn United or Corstorphine

 

Final

27 Nov Gala Fairydean v Corstorphine 3-2 (at Selkirk)

 

 

 

1927-28

QUALIFYING CUP

First round

27 Aug Civil Service Strollers v Leith Amateurs 7-2

27 Aug Hawick United v Coldstream 1-1

10 Sep Coldstream v Hawick United 4-0

27 Aug Gala Fairydean v Corstorphine 6-5

 

Second round

10 Sep Clerwood v Berwick Rangers 1-1

24 Sep Berwick Rangers v Clerwood 4-1

10 Sep Civil Service Strollers v Corstorphine 1-3

24 Sep Coldstream v Warrender 6-0

1 Oct Gala Fairydean v Selkirk 6-1

 

Semi final

8 Oct Berwick Rangers v Corstorphine 4-3

8 Oct Gala Fairydean v Coldstream 3-0

 

Final

22 Oct Berwick Rangers v Gala Fairydean 2-2 (at Coldstream)

5 Nov Berwick Rangers v Gala Fairydean 2-1 (at Coldstream)

 

 

1928-29

QUALIFYING CUP

First round

25 Aug Leith Amateurs v Coldstream 1-2

25 Aug Selkirk v Peebles Rovers 0-1

25 Aug Berwick Rangers v Clerwood 4-0

25 Aug Vale of Leithen v Murrayfield 1-4

25 Aug Gala Fairydean v Corstorphine 2-2

8 Sep Corstorphine v Gala Fairydean 2-0

 

Second round

8 Sep Coldstream v Murrayfield 3-4

8 Sep Berwick Rangers v Hawick United 7-0

22 Sep Edinburgh City v Civil Service Strollers 0-3

22 Sep Corstorphine v Peebles Rovers 2-2

29 Sep Peebles Rovers v Corstorphine 2-2

6 Oct Peebles Rovers v Corstorphine 3-2

 

Semi final

22 Sep Berwick Rangers v Murrayfield 2-3

3 Nov Civil Service Strollers v Peebles Rovers 3-0 (also ans EOSL match)

 

Final

8 Dec Murrayfield v Civil Service Strollers 2-1 (at Royal Gymnasium 1200)

 

 

 

1929-30

QUALIFYING CUP

First round

31 Aug Bathgate v Murrayfield 3-5

31 Aug Hawick United v Leith Amateurs 2-1 (also an EOS League match)

31 Aug Gala Fairydean v Coldstream 3-2

31 Aug Berwick Rangers v Vale of Leithen 3-1

31 Aug Selkirk v Peebles Rovers 5-2 (League?)

28 Sep Leith Amateurs v Lochgelly Amateurs 3-0

12 Oct Clerwood v Duns 7-0

 

Second round

14 Sep Murrayfield v Berwick Rangers 3-0

21 Sep Hawick United v Westfield Amateurs 0-0

28 Sep Hawick United v Westfield Amateurs 1-1

19 Oct Hawick United v Westfield Amateurs 1-3

28 Sep Selkirk v Civil Service Strollers 0-1

19 Oct Gala Fairydean v Clerwood 2-5

 

Semi final

9 Nov Civil Service Strollers v Murrayfield 0-6

9 Nov Clerwood v Westfield Amateurs 3-1

 

Final

15 Mar Civil Service Strollers v Clerwood 3-1

 

 

1930-31

QUALIFYING CUP

First round

30 Aug Berwick Rangers v Civil Service Strollers 4-2

30 Aug Edinburgh City v Bathgate 2-0

30 Aug Gala Fairydean v Clerwood 2-2

6 Sep Clerwood v Gala Fairydean 3-3

20 Sep Clerwood v Gala Fairydean 3-4

30 Aug Peebles Rovers v Duns 3-1

30 Aug Penicuik Athletic v Hawick United 8-2

30 Aug Selkirk v Murrayfield 2-3

30 Aug Vale of Leithen v Leith Amateurs 1-1

6 Sep Leith Amateurs v Vale of Leithen 3-1

 

Second round

20 Sep Coldstream v Edinburgh City 0-2

20 Sep Murrayfield v Leith Amateurs 2-2

18 Oct Leith Amateurs v Murrayfield 1-4

20 Sep Penicuik Athletic v Peebles Rovers 4-2

27 Sep Gala Fairydean v Berwick Rangers 4-0

 

Semi final

8 Nov Edinburgh City v Murrayfield 2-4

Penicuik Athletic v Gala Fairydean

 

Final

22 Nov Murrayfield v Penicuik Athletic 3-0 (at Whitestone Park, Peebles; match abandoned after 55 mins due to snowstorm)

6 Dec Murrayfield v Penicuik Athletic 6-1 (at Whitestone Park, Peebles)

 

 

1931-32

QUALIFYING CUP

First round

29 Aug Vale of Leithen v Coldstream 4-0

29 Aug Chirnside United v Penicuik Athletic 1-5

5 Sep Berwick Rangers v Leith Amateurs 6-0

5 Sep Selkirk v Civil Service Strollers 1-1

26 Sep Selkirk v Civil Service Strolles 1-1

10 Oct Selkirk v Civil Service Strollers 3-2 (at Peebles)

5 Sep Duns v Bathgate 3-3

19 Sep Bathgate v Duns 4-2

5 Sep Gala Fairydean v Clerwood 1-5

Peebles Rovers, Murrayfield byes

 

Second round

19 Sep Berwick Rangers v Murrayfield 3-0

19 Sep Clerwood v Vale of Leithen 2-2

17 Oct Vale of Leithen v Clerwood 3-1

10 Oct Bathgate v Peebles Rovers 5-0

17 Oct Selkirk v Penicuik Athletic 2-2

30 Oct Penicuik Athletic v Selkirk 1-1

7 Nov Penicuik Athletic v Selkirk 6-4 (at Peebles)

 

Semi final

7 Nov Berwick Rangers v Vale of Leithen 3-2

14 Nov Penicuik Athletic v Bathgate 3-2

 

Final

28 Nov Berwick Rangers v Penicuik Athletic 5-5 (at Berwick)

5 Dec Penicuik Athletic v Berwick Rangers 3-1 (at Penicuik)

 

 

 

1932-33

QUALIFYING CUP

First round

3 Sep Berwick Rangers v Selkirk 2-1

3 Sep Chirnside United v Clerwood 0-2

3 Sep Gala Fairydean v Civil Service Strollers 1-3

3 Sep Peebles Rovers v Leith Amateurs 3-2

3 Sep Mossend Swifts v Murrayfield 0-1

3 Sep Vale of Leithen v Penicuik Athletic 1-1

1 Oct Penicuk Athletic v Vale of Leithen 2-1

 

Second round

19 Nov Peebles Rovers v Penicuik Athletic 1-2

17 Sep Murrayfield v Clerwood 2-0

17 Sep Coldstream v Duns 3-5

17 Sep Berwick Rangers v Civil Service Strollers 5-0

 

Semi final

3 Dec Bewick Rangers v Penicuik Athletic 5-3

8 Oct Murrayfield v Duns 5-2

 

Final

10 Dec Berwick Rangers v Murrayfield 2-0 (at Duns)

 

 

1933-34

QUALIFYING CUP

First round

2 Sep Leith Amateurs v Vale of Leithen 3-2

2 Sep Clerwood v Coldstream 3-0

2 Sep Selkirk v Gala Fairydean 3-3

16 Sep Gala Fairydean v Selkirk 3-1

2 Sep Jed Artisans v Chirnside United 5-3

2 Sep Murrayfield v Peebles Rovers 0-1

2 Sep Civil Service Strollers v Berwick Rangers 2-4

2 Sep Mossend Swifts v Penicuik Athletic 4-2

 

Second round

16 Sep Duns v Jed Artisans 4-1

23 Sep Clerwood v Leith Amateurs 5-2

23 Sep Gala Fairydean v Berwick Rangers 0-4

23 Sep Mossend Swifts v Peebles Rovers 7-2

 

Semi final

30 Sep Clerwood v Mossend Swifts 2-3

30 Sep Duns v Berwick Rangers 2-3

 

Final

4 Nov Berwick Rangers v Mossend Swifts 2-0 (at Duns)

 

 

1934-35

QUALIFYING CUP

First round

1 Sep Murrayfield v Selkirk 4-2

1 Sep Berwick Rangers v Chirnside United 4-4

20 Oct Chirnside United v Berwick Rangers 4-2

1 Sep Peebles Rovers v Peebles YMCA 2-3

1 Sep Gala Fairydean v Jed Artisans 2-1

1 Sep Coldstream v Broxburn St John’s 5-5

22 Sep Coldstream v Broxburn St John’s 4-2

1 Sep Duns v Leith Amateurs 8-1

 

Second round

15 Sep Duns v Peebles YMCA 5-0

1 Oct Vale of Leithen v Penicuik Athletic 1-1

13 Oct Penicuik Athletic v Vale of Leithen 1-1

20 Oct Penicuik Athletic v Vale of Leithen 1-4 (at Whitestone Park, Peebles)

1 Oct Coldstream v Gala Fairydean 1-1

20 Oct Gala Fairydean v Coldstream 1-0

27 Oct Murrayfield v Chirnside United 2-2

3 Nov Chirnside United v Murrayfield 1-2 (abandoned)

10 Nov Chirnside United v Murrayfield 3-1

 

Semi final

10 Nov Gala Fairydean v Vale of Leithen 1-1

17 Nov Vale of Leithen v Gala Fairydean 4-1

17 Nov Duns v Chirnside United 3-4

 

Final

8 Dec Chirnside United v Vale of Leithen 2-1

 

 

 

1935-36

QUALIFYING CUP

First round

31 Aug Peebles Rovers v Gala Fairydean 3-1

31 Aug Berwick Rangers v Leith Amateurs 2-1

31 Aug Jed Artisans v Civil Service Strollers 4-1

31 Aug Penicuik Athletic v Vale of Leithen 2-1

31 Aug Chirnside United v Coldstream 7-1

31 Aug Duns v Peebles YMCA 2-2

14 Sep Duns v Peebles YMCA 8-3

 

Second round

21 Sep Murrayfield v Jed Artisans 7-3

28 Sep Duns v Berwick Rangers 4-0

5 Oct Selkirk v Penicuik Athletic 2-1

 

Semi final

19 Oct Duns v Selkirk 4-1

Murrayfield v Peebles Rovers or Chirnside United

 

Final

9 Nov Duns v Murrayfield 2-1 (at Galashiels)

 

 

1936-37

QUALIFYING CUP

First round

5 Sep Gala Fairydean v Leith Amateurs 2-1

5 Sep Coldstream v Edinburgh University 4-0

5 Sep Penicuik Athletic v Chirnside United 2-2

19 Sep Chirnside United v Penicuik Athletic 5-2 (protest?)

26 Sep Chirnside United v Penicuik Athletic 3-0

5 Sep Peebles Rovers v Duns 3-4

5 Sep Selkirk v Peebles YMCA 6-2

5 Sep Jed Artisans v Berwick Rangers 5-3

 

Second round

19 Sep Vale of Leithen v Murrayfield 1-4

19 Sep Gala Fairydean v Coldstream 5-2

3 Oct Duns v Selkirk 3-0

3 Oct Jed Artisans v Chirnside United 2-0

 

Semi final

17 Oct Murrayfield v Jed Artisans 2-4

17 Oct Duns v Gala Fairydean 5-2

 

Final

31 Oct Duns v Jed Artisans 3-1

 

 

1937-38

QUALIFYING CUP

First round

4 Sep Murrayfield v Northern Amateurs 3-1

4 Sep Duns v Leith Amateurs 6-1

4 Sep Gala Fairydean v Selkirk 2-3

4 Sep Peebles Rovers v Peebles YMCA 5-0

4 Sep Penicuik Athletic v Berwick Rangers 3-2

4 Sep Coldstream v Civil Service Strollers 5-0

2 Oct Jed Artisans v Chirnside United 1-1

16 Oct Chirnside United v Jed Artisans 3-3

23 Oct Chirnside United v Jed Artisans 5-1

 

Second round

2 Oct Coldstream v Duns 1-3

2 Oct Penicuik Athletic v Selkirk 8-0

16 Oct Peebles Rovers v Murrayfield 6-4

30 Oct Chirnside United v Vale of Leithen 2-2

6 Nov Vale of Leithen v Chirnside United 2-1

 

Semi final

6 Nov Duns v Peebles Rovers 2-6

13 Nov Penicuik Athletic v Vale of Leithen 1-2

 

Final

Vale of Leithen v Peebles Rovers 0-2

 

 

1938-39

QUALIFYING CUP

Preliminary round

27 Aug Dunbar Town v Berwick Rangers 2-4

 

First round (3 Sep)

3 Sep Vale of Leithen v Bo’ness 1-0

3 Sep Peebles Rovers v Civil Service Strollers 7-1

Selkirk v Edinburgh University

3 Sep Duns v Berwick Rangers 3-4

3 Sep Leith Amateurs v Coldstream 3-4

3 Sep Chirnside United v Peebles YMCA 6-2

3 Sep Murrayfield v Gala Fairydean 1-3

3 Sep Northern Amateurs v Penicuik Athletic 1-8

 

Second round

24 Sep Chirnside United v Coldstream 4-2

17 Sep Berwick Rangers v Gala Fairydean 5-2

1 Oct Selkirk v Penicuik Athletic 0-10

24 Sep Peebles Rovers v Vale of Leithen 1-0

 

Semi final

15 Oct Chirnside United v Berwick Rangers 2-5

29 Oct Penicuik Athletic v Peebles Rovers 3-1

 

Final

26 Nov Berwick Rangers v Penicuik Athletic 2-1

 

 

1939-40 to 1945-46

No competition

Description: Description: Description: Description: Description: Description: C:\Users\Brian\Desktop\eastofscotlandshield_files\visit_003_002.htmDescription: Description: Description: Description: Description: Description: setstats

Description: Description: Description: Description: Description: Description: C:\Users\Brian\Desktop\eastofscotlandshield_files\visit_002_003_002.htmDescription: Description: Description: Description: Description: Description: setstats

Description: Description: Description: Description: Description: Description: C:\Users\Brian\Desktop\eastofscotlandshield_files\visit_003.htmDescription: Description: Description: Description: Description: Description: setstats

Description: Description: Description: Description: Description: Description: C:\Users\Brian\Desktop\eastofscotlandshield_files\visit_004.htmDescription: Description: Description: Description: Description: Description: setstats

Description: Description: Description: Description: Description: Description: setstats