Scottish Football Historical Archive

 

Home
Search this site
The Winners
Scottish League
Other Leagues
Cups InternationalNationalRegionalCountyDistrictCharity
The War Years
Reserves
Tours
Representative Matches
Club Directory
Links
Publications
Downloads
Galleries
Contact
Site Map
Website Builder

Dudley Cup

Border competition for junior and the reserve sides of senior clubs.

The Border FA agreed to purchase a cup for junior and senior 2nd XI clubs  in October 1894, which Lord Dudley later gifted to the association. In Jan 1923, Mr W Cleland, secretary of the BFA, stated that the Dudley Cup was a senior competition and would mean that playing in it meant committal to senior football, and no clubs had been led to think otherwise by the BFA. After 1926, with so few entries, the BFA endeavoured to get the schools to take on the trophy. From 1930 it would be competed for by members of the Border Amateur League.

Between 1908 and 1911 it was competed for under league format as the Border Junior League, while after 1926 it was a Juvenile and amateur competition.

Finals
1894-95 Peebles ‘A’
1895-96 14 Mar Peebles ‘A’
1896-97 3 Apr (Walkerburn) Walkerburn Thistle v Vale of Leithen ‘A’ 3-2
1897-98 19 Mar (Innerleithen) Gala Fairydean Rovers v Walkerburn Thistle 3-2
1898-99 29 Apr (Selkirk) Walkerburn Thistle v Vale of Leithen ‘A’ 4-1
1899-00 21 Apr (Innerleithen) Gala Fairydean Rovers v Walkerburn Thistle
1900-01 6 Apr (Hawick) Walkerburn Thistle ‘A’ v Duns ‘A’ 2-1
1901-02 19 Apr (Innerleithen) Gala Renton v Walkerburn Thistle ‘A’ 3-2
1902-03 18 Apr (Selkirk) Walkerburn Thistle ‘A’ v Earlston Rhymers 4-1
1903-04 7 May (Earlston) Gala Hailes Villa v Cumledge Mills 3-3
              REPLAY 14 May (Earlston) Gala Hailes Villa v Cumledge Mills 2-1
1904-05 20 May (Duns) Cumledge Mills v Duns 2-1 (protested)
              REPLAY 27 May (Duns) Cumledge Mills v Duns 3-0
1905-06 7 Apr (Galashiels) Selkirk v Gala Hailes Villa
1906-07 11 May (Innerleithen) Gala Renton v Walkerburn Thistle 3-1
1907-08 18 Apr (Duns) Berwick Rangers ‘A’ v Peebles Rovers ‘A’ 2-1
1908-09 Border Junior League  Vale of Leithen ‘A’
1909-10 Border Junior League  Gala Fairydean ‘A’
1910-11 Border Junior League Peebles Athletic
1911-12 6 Apr (Kelso) Selkirk Woodburn v Blackadder Rovers 2-1
1912-13 12 Apr Gala Rovers v Chirnside 1-0
1913-14 1 Apr (Duns) Eyemouth Swifts v Gala Rovers 1-0
1919-20 13 Mar (Duns) Chirnside United v Gala Federation
1920-21 16 Apr (Innerleithen) Cumledge Mills v Peebles Athletic 0-0
REPLAY 30 Apr (Duns) Cumledge Mills v Peebles Athletic 4-1
1921-22 15 Apr (Chirnside) Cumledge Mills v Eyemouth Swifts 1-1
              REPLAY 22 Apr Cumledge Mills v Eyemouth Swifts
1922-23 24 Mar (Reston) Civil Service Strollers ‘A’ v Coldstream ‘A’ 1-1
REPLAY 31 Mar (Duns) Civil Service Strollers ‘A’ v Coldstream ‘A’ 2-1
1923-24 22 Mar (Duns) Coldstream ‘A’ v Selkirk ‘A’ 3-0
1924-25 28 Mar (Berwick) Civil Service Strollers v Coldstream ‘A’ 3-1
1925-26 24 Apr (Innerleithen) Civil Service Strollers v Hawick 2-1

From 1930 the competition was open to members of the Border Amateur League
1930-31 Chirnside United
1931-32
1932-33 Peebles YMCA
1933-34 5 May Selkirk Woodburn v Hawick Rovers 3-2
1934-35 Innerleithen YMCA
1935-36 18 Apr (Selkirk) Kelso United v Peebles Hibernian
1936-37 8 May (Selkirk) Selkirk Amateurs v Selkirk Woodburn 2-1
1937-38 31 Apr (Earlston) Kelso United v Selkirk Woodburn 4-0
1945-46 Kelso United

 

Results

1894-95

First round (24 Nov)

Walkerburn Thistle v Vale of Leithen 2nd XI

24 Nov) Gala Fairydean Rovers v Gala Hibernian 1-4 (stopped after 70 mins. The remaining time was played on 15 Dec)

Peebles 2nd XI v Gala Rangers

Hawick East End Rovers v Kelso Rangers 2nd XI

24 Nov Hawick 2nd XI v Selkirk 2nd XI 3-2

Denholm v Earlston Rhymers 2nd XI

 

Second round

Hawick East End Rovers v Denholm

Peebles 2nd XI v Vale of Leithen 2nd XI

Hawick 2nd XI, Gala Hibernian byes

 

Semi-final

Hawick East End Rovers or Denholm v Hawick 2nd XI

9 Mar) Peebles 2nd XI v Gala Hibernian

 

Final

Peebles 2nd XI

 

 

1895-96

First round

28 Sep Kelso 2nd XI v Duns

28 Sep Peebles 2nd XI v Selkirk 2nd XI 5-1

 

Final

23 Nov Peebles 2nd XI v Kelso 2nd XI 5-1 (at Selkirk)

 

 

1896-97

First round (6 Feb)

Selkirk 2nd XI v Newcastleton 2nd XI

Peebles v Walkerburn Thistle

Duns v Vale of Leithen

Earlston Rhymers 2nd XI v Kelso 2nd XI

6 Mar Kelso 2nd XI v Earlston Rhymers 2nd XI 5-0 (at Selkirk)

 

Semi-final

27 Feb Selkirk 2nd XI v Walkerburn Thistle 1-1

6 Mar Walkerburn Thistle v Selkirk 2nd XI 3-0

20 Mar Vale of Leithen 2nd XI v Kelso 2nd XI 3-2

 

Final

3 Apr Walkerburn Thistle v Vale of Leithen 2nd XI 3-2 (at Walkerburn)

 

 

1897-98

First round (5 Feb)

5 Feb Gala Fairydean Rovers v Selkirk 2nd XI 2-8 (protest about some Selkirk players playing in 1st XI matches)

Gala Fairydean Rovers v Selkirk 2nd XI

Earlston Volunteers, Vale of Leithen 2nd XI, Newcastleton 2nd XI, Woodburn Rovers, Duns 2nd XI, Walkerburn Thistle, Peebles 2nd XI byes

 

Second round

26 Feb Earlston Volunteers v Gala Fairydean Rovers 2-4

Vale of Leithen 2nd XI v Duns 2nd XI

5 Mar Newcastleton 2nd XI v Walkerburn Thistle 2-4

5 Mar Woodburn Rovers v Peebles 2nd XI 3-0

 

Semi-final

12 Mar Walkerburn Thistle v Vale of Leithen 2nd XI 4-2

12 Mar Woodburn Rovers v Gala Fairydean Rovers 0-6

 

Final

19 Mar Gala Fairydean Rovers v Walkerburn Thistle 3-2 (at Innerleithen)

 

 

1898-99

First round

Vale of Leithen 2nd XI v Peebles 2nd XI

Walkerburn Thistle v Selkirk 2nd XI DRAW

Selkirk 2nd XI v Walkerburn Thistle DRAW

1 Apr Walkerburn Thistle v Selkirk 2nd XI 3-2 (at Selkirk)

Newcastleton 2nd XI v Duns 2nd XI

Gala Fairydean Rovers bye

 

Semi-final

Walkerburn Thistle

Vale of Leithen 2nd XI

 

Final

29 Apr Walkerburn Thistle v Vale of Leithen 2nd XI 4-1 (at Selkirk)

 

 

1899-00

First round (3 Feb)

Vale of Leithen 2nd XI v Walkerburn Thistle

Stow Wellington v Gala Fairydean Rovers

24 Mar British Boot Factory (Galashiels) v Selkirk 2nd XI 0-7

Duns 2nd XI bye

 

Semi-final (24 Feb)

7 Apr Selkirk 2nd XI v Gala Fairydean Rovers 0-5

Walkerburn Thistle v Duns 2nd XI

 

Final

21 Apr Gala Fairydean Rovers v Walkerburn Thistle (at Innerleithen)

 

 

1900-01

Semi-final

23 Feb Duns 2nd XI v Galashiels Redburn Rovers 4-3 (at Earlston, protest)

16 Mar Galashiels Redburn Rovers v Duns 2nd XI 0-1

Walkerburn Thistle

 

Final

6 Apr Walkerburn Thistle v Duns 2nd XI 2-1 (at Hawick)

 

 

1901-02

First round

Gala Hailes Villa v Ladhope

22 Feb Woodburn Rovers v Earlston Rhymers 5-1

Walkerburn Thistle v Redburn Rovers

Stow Wellington v Kelso 2nd XI

Gala Renton, Duns 2nd XI, Cumledge Mills, Selkirk 2nd XI byes

 

Second round

1 Mar Walkerburn Thistle v Woodburn Rovers 2-1

Cumledge Mills v Duns 2nd XI

1 Mar Selkirk 2nd XI v Gala Hailes Villa 3-1

22 Feb Stow Wellington v Gala Renton 0-3

 

Semi-final

8 Mar Cumledge Mills v Gala Renton 0-1

5 Apr Walkerburn Thistle v Selkirk 2nd XI 4-2

 

Final

19 Apr Gala Renton v Walkerburn Thistle 3-2 (at Innerleithen)

 

 

1902-03

Second round

28 Feb Walkerburn Thistle v Woodburn Rovers 5-1

28 Feb Gala Hailes Villa v Vale of Leithen 2nd XI 3-1

28 Feb Gala Renton v Duns Swifts 4-1

 

Final

18 Apr Walkerburn Thistle v Earlston Rhymers 4-1 (at Selkirk)

 

 

1903-04

First round incomplete

6 Feb Peebles Rovers 2nd XI v Cumledge Mills 3-4

30 Jan Selkirk 2nd XI v Walkerburn Thistle   (protest by Thistle)

13 Feb Selkirk 2nd XI v Walkerburn Thistle 3-3

19 Mar Walkerburn Thistle v Selkirk 2nd XI 3-2

 

Second round incomplete

            Woodburn Rovers v Cumledge Mils 0-2

2 Apr Walkerburn Thistle v Gala Hailes Villa 2-4

 

Semi-final

19 Mar Duns Swifts v Cumledge Mills 2 2

26 Mar Cumledge Mills v Duns Swifts 3-1

9 Apr Gala Hailes Villa v Gala Renton 2-1 (at Innerleithen)

 

Final

7 May Gala Hailes Villa v Cumledge Mills 3-3 (at Earlston)

14 May Gala Hailes Villa v Cumledge Mills 2-1 (at Earlston)

 

 

1904-05

First round

28 Jan) Gala Renton v Gala Hailes Villa

28 Jan Duns ‘A’ v Kelso Hearts 4-0

Rest byes

 

Second round

25 Feb Ettrick Vale (Selkirk) v Cumledge Mills 0-3

25 Feb) Gala Hailes Villa v Stow Wellington

25 Feb) Peebles Rovers ‘A’ v Peebles Select

25 Feb) Vale of Leithen ‘A’ v Walkerburn Thistle

25 Feb Duns ‘A’ v Earlston 3-1

25 Feb Duns Hearts v Selkirk ‘A’

 

Third round

18 Mar Duns Hearts v Peebles Select 1-0

18 Mar Walkerburn Thistle v Cumledge Mills 1-3

Duns ‘A’, Gala Hailes Villa byes

 

Semi-final

8 Apr Cumledge Mills v Duns Hearts 0-0

15 Apr Duns Hearts v Cumledge Mills 2-2

29 Apr Duns Hearts v Cumledge Mills 0-3

15 Apr Duns ‘A’ v Gala Hailes Villa 3-1

 

Final

19 May Duns ‘A’ v Cumledge Mills 2-1 (at Duns, protest)

27 May Duns ‘A’ v Cumledge Mills 0-3 (at Duns)

 

 

1905-06

First round

Vale of Leithen ‘A’ v Duns ‘A’

Rest byes

 

Second round

3 Mar Duns Hearts v Earlston Hibernian 2-3

Vale of Leithen ‘A’ or Duns ‘A’ v Gala Renton

Gala Hailes Villa v Peebles Rovers ‘A’

10 Feb Selkirk ‘A’ v Walkerburn Thistle 4-3

 

Semi-final

 

 

Final

7 Apr Selkirk ‘A’ v Gala Hailes Villa  (at Galashiels)

 

 

1906-07

First round

A District

19 Jan Selkirk  ‘A’ v Peebles Rovers ‘A’ 4-0

19 Jan Vale of Leithen ‘A’ v Gala Hailes Villa ‘A’ 2-0

19 Jan) Gala Bluebell v Gala Hibernian (protest by Hibs upheld)

            Gala Bluebell v Gala Hibernian

Walkerburn Thislte, Gala Renton byes

B District

19 Jan Duns v Chirnside Bridge Swifts 0-4

19 Jan Earlston Rhymers v Berwick Rangers ‘A’ 2-3

Kelso ‘A’ bye

 

Second round

Vale of Leithen ‘A’ v Gala Bluebell wo-disq

2 Feb Walkerburn Thistle v Chirnside Bridge Swifts DRAW

9 Feb Chirnside Bridge Swifts v Walkerburn Thistle 0-4

Gala Renton v Gala Hailes Villa ‘A’

2 Feb Selkirk ‘A’ v Berwick Rangers ‘A’ 2-2

23 Feb Berwick Rangers ‘A’ v Selkirk ‘A’ 3-0

 

Semi-final

31 Mar Walkerburn Thistle v Vale of Leithen ‘A’ 3-1

13 Apr Gala Renton v Berwick Rangers ‘A’ 4-1

 

Final

11 May Gala Renton v Walkerburn Thistle 3-1 (at Innerleithen)

 

 

1907-08

First round

Berwick District

25 Jan Kelso v Berwick Rangers ‘A’ 1-2

18 Jan Duns ‘A’ v Earlston Rhymers 1-0

Peebles District

18 Jan Selkirk ‘A’ v Gala Bluebell 0-1

Peebles Rovers ‘A’, Vale of Leithen ‘A’, Walkerburn Thistle ‘A’ byes

 

Second round

Berwick District

Duns ‘A’, Berwick Rangers ‘A’ byes

Peebles District

Gala Bluebell v Vale of Leithen ‘A’

1 Feb Walkerburn Thistle ‘A’ v Peebles Rovers ‘A’ L-W

 

Semi-final

15 Feb Earlston Rhymers v Berwick Rangers ‘A’ 1-4

7 Mar Peebles Rovers ‘A’ v Vale of Leithen ‘A’ DRAW

21 Mar Vale of Leithen ‘A’ v Peebles Rovers ‘A’

 

Final

18 Apr Berwick Rangers ‘A’ v Peebles Rovers ‘A’ 2-1 (at Duns)

 

 

1908-09

Played for as the Border Junior League

Vale of Leithen ‘A’

 

 

1909-10

Played for as the Border Junior League

Gala Fairydean ‘A’

 

 

1910-11

Played for as the Border League 2nd Division

Peebles Athletic

 

 

1911-12

incomplete

First round

13 Jan Army Service Corps v Selkirk Woodburn 1-4 (at Hawick)

 

Second round

17 Feb Selkirk Woodburn v Hawick 3-3

2 Mar Hawick v Selkirk Woodburn 1-2

10 Feb Vale of Leithen ‘A’ v Chirnside United 2-1

20 Jan Duns ‘A’ v Blackadder Rovers 5-2 (protest)

17 Feb Duns ‘A’ v Blackadder Rovers 1-2

Kelso ‘A’

 

Semi-final

16 Mar Selkirk Woodburn v Vale of Leithen ‘A’  4-1

2 Mar Kelso ‘A’ v Blackadder Rovers 0-4

 

Final

6 Apr Selkirk Woodburn v Blackadder Rovers 2-1 (at Kelso)

 

 

1912-13

First round

North District

Walkerburn v Vale of Leithen ‘A’

1 Feb Selkirk ‘A’ v Selkirk Woodburn 3-0

Hawick, Gala Rovers byes

South District

Chirnside United v Duns ‘A’

Duns Templars v Blackadder Rovers

 

Second round

North District

8 Feb Selkirk ‘A’ v Gala Rovers 0-1

22 Feb Walkerburn v Hawick 3-0

South District

Chirnside bye

Duns Templars or Blackadder Rovers bye

 

Semi-final

Gala Rovers v Walkerburn

Chirnside United v Duns Templars or Blackadder Rovers

 

Final

12 Apr Gala Rovers v Chirnside United 1-0 (at Duns)

 

 

1913-14

First round

Eastern District

10 Jan Ayton Rovers v Chirnside United 1-3

10 Jan Duns ’A’ v Eyemouth Swifts 1-3

Chirnside Swifts, Cumledge Mills byes

Western District

10 Jan Gala Rovers v Hawick 7-1

Selkirk Woodburn, Selkirk ‘A’, Vale of Leithen ‘A’ byes

 

Second round

Eastern District

31 Jan Chirnside United v Cumledge Mills 1-3

Chirnside Swifts v Eyemouth Swifts

Western District

Gala Rovers v Selkirk Woodburn

24 Jan Selkirk ‘A’ v Vale of Leithen ‘A’ 7-1

 

Semi-final

21 Feb Eyemouth Swifts v Chirnside United 3-2

Selkirk ‘A’ v Gala Rovers

 

Final

11 Apr Eyemouth Swifts v Gala Rovers 1-0 (at Duns)

 

 

1914-15 to 1918-19

No competition

 

 

1919-20

First round incomplete

17 Jan Eyemouth Swifts v Chirnside Comrades 1-0

17 Jan Ayton United v Tillmouth 2-0

17 Jan Gala Federation v Peebles Rovers ‘A’ 4-1

            Vale of Leithen ‘A’ v Selkirk ‘A’

 

Second round

Ayton United v Coldstream ‘A’

31 Jan Chirnside United v Eyemouth Swifts 3-1

Gala Federation, Vale of Leithen  ‘A’ byes

 

Semi-final

7 Feb Gala Federation v Vale of Leithen  ‘A’ 4-3

     Feb Ayton United v Chirnside United DRAW

21 Feb Chirnside United v Ayton United DRAW

Ayton United v Chirnside United

 

Final

13 Mar Chirnside United v Gala Federation       (at Duns)

 

 

1920-21

First round

South District

Foulden Wanderers v Leitholm

15 Jan Berwick Rangers ‘A’ v Duns ‘A’  2-2

15 Jan Eyemouth Swifts v Cockburnspath 1-1

15 Jan Coldstream ‘A’ v Kelso Ex-Service United 4-1

Ayton United v NBR Loco (Berwick) DRAW

5 Feb NBR Loco (Berwick) v Ayton United 0-1

15 Jan Chirnside Comrades v Cumledge Mills 2-4

15 Jan Chirnside United v Reston 2-0

Swinton bye

North District

15 Jan Gala Fairydean ‘A’ v Peebles Athletic 1-4

Gala Fern v Vale of Leithen ‘A’

 

Second round

            Cumledge Mills v Swinton DRAW

5 Feb Swinton v Cumledge Mills 0-1

            Chirnside United v Duns DRAW

5 Feb Duns v Chirnside United 2-1 (protest)

19 Feb Duns v Chirnside United 5-0

5 Feb Coldstream ‘A’ v Cockburnspath 6-1

            Foulden Wanderers v Ayton United DRAW

19 Feb Ayton United v Foulden Wanderers 2-1 (at Berwick)

Peebles Athletic and Gala Fern or Vale of Leithen ‘A’ byes

 

Third round

Cumledge Mills v Ayton United

12 Mar Coldstream ‘A’ v Duns 3-2

Peebles Athletic and Gala Fern or Vale of Leithen ‘A’

 

Semi-final

26 Mar Cumledge Mills v Coldstream ‘A’ 4-0

Peebles Athletic v Gala Fern or Vale of Leithen ‘A’

 

Final

16 Apr Peebles Athletic v Cumledge Mills 0-0 (at Innerleithen)

30 Apr Peebles Athletic v Cumledge Mills 1-4 (at Duns)

 

 

1921-22

First round

7 Jan Reston v Duns ‘A’ 0-2

 Blackadder Rovers v Vale of Leithen ‘A’

Chirnside Comrades v Coldingham DRAW

Coldingham v Chirnside Comrades DRAW

18 Feb Chirnside Comrades v Coldingham 4-2 aet (2nd  replay, at Ayton)

 Leitholm v Eyemouth Swifts

 St Abbs v Coldstream ‘A’

4 Feb Cumledge Mills v Berwick Rangers ‘A’ 3-0

Peebles Rovers ‘A’ v Foulden Wanderers disq-wo (Peebles didn’t appear)

 Ayton United v Chirnside United

 

Second

25 Feb Chirnside Comrades v Foulden Wanderers 0-4

25 Feb Cumledge Mills v Blackadder Rovers 2-0

25 Feb Duns ‘A’ v Coldstream ‘A’ 1-5

11 Feb Chirnside United v Eyemouth Swifts 0-4

 

Semi-final

11 Mar Eyemouth Swifts v Foulden Wanderers 4-1 (friendly played due to referee not turning up)

18 Mar Foulden Wanderers v Eyemouth Swifts 1-1

25 Mar Foulden Wanderers v 3-0 (at Ayton)

4 Mar Cumledge Mills v Coldstream ‘A’  2-0

 

Final

15 Apr Cumledge Mills v Eyemouth Swifts 1-1 (at Chirnside)

22 Apr Cumledge Mills v Eyemouth Swifts

 

 

From 1922 on, the cup winners must appear in the Border Cup

1922-23

First round (20 Jan)

20 Jan Coldstream ‘A’ v Reston 5-0

Rest byes

 

Second round (3 Feb)

Ayton United v Berwick Rangers ‘A’ wo-scr

3 Feb Duns Swifts v Coldstream ‘A’ 1-4

St Abbs v Vale of Leithen ‘A’

Civil Service Strollers ‘A’ v Coldingham

 

Semi-final

24 Feb Ayton United v Civil Service Strollers ‘A’   (protest by Ayton dismissed)

17 Feb Coldstream ‘A’ v St Abbs 3-0

 

Final

24 Mar Civil Service Strollers ‘A’ v Coldstream ‘A’ 1-1 (at Reston)

31 Mar Civil Service Strollers ‘A’ v Coldstream ‘A’ 2-1 (at Duns)

 

 

1923-24

First round

19 Jan Vale of Leithen ‘A’ v Coldstream ‘A’ 1-5

Rest byes

 

Semi-final

2 Feb Civil Service Strollers ‘A’ v Coldstream ‘A’ 1-1

9 Feb Coldstream ‘A’ v Civil Service Strollers ‘A’ 4-2

2 Feb) Selkirk ‘A’ v Berwick Rangers ‘A’

 

Final

22 Mar Coldstream ‘A’ v Selkirk ‘A’ 3-0 (at Duns)

 

 

1924-25

First round

Vale of Leithen ‘A’ v Coldstream ‘A’ scr-wo

Rest byes

 

Semi-final

Civil Service Strollers ‘A’ v Selkirk ‘A’

31 Jan Coldstream ‘A’ v Berwick Rangers ‘A’  4-3

 

Final

28 Mar Civil Service Strollers ‘A’ v Coldstream ‘A’ 3-1 (at Berwick)

 

 

1925-26

Incomplete

20 Feb Civil Service Strollers ‘A’ v Coldstream ‘A’ 4-1

 

Semi-final

20 Mar Selkirk ‘A’ v Hawick United ‘A’ 1-3

 

Final

24 Apr Civil Service Strollers ‘A’ v Hawick United ‘A’ 2-1 (at Innerleithen)