Scottish Football Historical Archive

 

Home
Search this site
The Winners
Scottish League
Other Leagues
Cups InternationalNationalRegionalCountyDistrictCharity
The War Years
Reserves
Tours
Representative Matches
Club Directory
Links
Publications
Downloads
Galleries
Contact
Site Map
Website Builder

Border Cup

Senior cup competition of the Border FA, open to clubs in South East Scotland. Since 1956 the trophy has been awarded to minor amateur clubs.

Border Cup

Winners

1890-91 Selkirk
1891-92 Duns
1892-93 Selkirk
1893-94 Peebles Rovers
1894-95 Selkirk
1895-96 Selkirk
1896-97 Selkirk
1897-98 Peebles Rovers
1898-99 Vale of Leithen
1899-00 Vale of Leithen
1900-01 Vale of Leithen
1901-02 Vale of Leithen
1902-03 Vale of Leithen
1903-04 Selkirk
1904-05 Peebles Rovers
1905-06 Selkirk
1906-07 Berwick Rangers
1907-08 Peebles Rovers
1908-09 Berwick Rangers
1909-10 Vale of Leithen
1910-11 Berwick Rangers
1911-12 Coldstream
1912-13 Vale of Leithen
1913-14 Gala Fairydean
1914-1919 
no competition
1919-20 Peebles Rovers
1920-21 Vale of Leithen
1921-22 Coldstream

 

1922-23 Coldstream
1923-24 Selkirk
1924-25 Coldstream
1925-26 Vale of Leithen
1926-27 Civil Service Strollers
1927-28 Berwick Rangers
1928-29  not completed
1929-30 Berwick Rangers
1930-31 Selkirk
1931-32 Selkirk
1932-33 Vale of Leithen
1933-34 Vale of Leithen
1934-35 Duns
1935-36 Chirnside United
1936-37 Jed Artisans
1937-38 Duns
1938-39 Selkirk
1939-1946  no competition
1946-47 Gala Fairydean
1947-48 Gala Fairydean
1948-49   not completed
1949-50 Penicuik Athletic
1950-51 Peebles Rovers
1951-52 Peebles Rovers
1952-53 Peebles Rovers
1953-54 Vale of Leithen
1954-55 Eyemouth United
1955-56 Eyemouth United

 

1890-91

First round

14 Feb Kelso Athletic v Vale of Gala 4-2

Peebles, Hawick Rangers, Selkirk byes

 

Semi-final

7 Mar Peebles v Hawick Rangers 3-4

28 Feb Kelso Athletic v Selkirk 1-4

 

Final

4 Apr Hawick Rangers v Selkirk 3-4 (at Hawick)

 

 

1891-92

Semi-final

27 Feb Kelso v Vale of Gala 2-4

27 Feb Duns v Hawick Rangers  (protest)

19 Mar Duns v Hawick Rangers 0-0

16 Apr Duns v Hawick Rangers (not played due to delays in Hawick and the referee arriving)

23 Apr Duns v Hawick Rangers 3-2 (at Kelso)

 

Final

30 Apr Duns v Vale of Gala 1-0 (at Kelso)

 

 

1892-93

First round

17 Dec Selkirk v Peebles 2-0

17 Dec Hawick Rangers v Duns 4-4

24 Dec Duns v Hawick Rangers 2-2

            Hawick Rangers v Duns

17 Dec Vale of Leithen v Vale of Gala 4-6

17 Dec Earlston Rhymers v Kelso 3-1

 

Semi-final

21 Jan Vale of Gala v Selkirk 1-7 (at Hollybush, Galashiels)

28 Jan Hawick Rangers v Earlston Rhymers 1-4 (protested)

           Hawick Rangers v Earlston Rhymers

 

Final

18 Feb Selkirk v Hawick Rangers 2-2 (at Hollybush, Galashiels)

25 Feb Selkirk v Hawick Rangers 2-2 (at Hollybush)

Selkirk v Hawick Rangers (Selkirk awarded the Cup after Hawick refused to travel to Earlston for the replay)

 

 

1893-94

First round

10 Feb Hawick Rangers v Selkirk 3-2

Duns, Peebles, Kelso byes

 

Semi-final

3 Mar Duns v Hawick Rangers 4-1

10 Mar Peebles v Kelso 4-0

 

Final

24 Mar Peebles v Duns 2-2

7 Apr Peebles v Duns 4-3 (at Springwood Pk, Kelso)

 

 

1894-95

First round

9 Mar Kelso v Vale of Leithen 2-1 (protest)

16 Mar Vale of Leithen v Kelso 3-2

16 Mar Duns v Selkirk 3-10

2 Mar Earlston Rhymers v Peebles

                Newcastleton v Hawick

 

Semi-final

23 Mar Peebles v Selkirk 2-5

23 Mar Vale of Leithen v Newcastleton 5-2

 

Final

6 Apr Selkirk v Vale of Leithen 3-3 (at Springwood Park, Kelso)

13 Apr Selkirk v Vale of Leithen 5-0 (at Duns)

 

 

1895-96

First round

8 Feb Earlston Rhymers v Selkirk 2-4

Peebles, Newcastleton and Vale of Leithen byes

 

Semi-final

29 Feb Peebles v Selkirk 0-3

29 Feb Newcastleton v Vale of Leithen 3-2

 

Final

14 Mar Selkirk v Newcastleton 6-2 (at Peebles)

 

 

1896-97

First round

20 Feb Duns v Peebles Rovers 8-1

27 Feb Vale of Leithen v Newcastleton 2-0

Selkirk, Kelso byes

 

Semi-final

13 Mar Selkirk v Duns 2-1

13 Mar Vale of Leithen v Kelso 6-1

 

Final

27 Mar Selkirk v Vale of Leithen 1-0 (at Duns)

 

 

1897-98

First round

19 Feb Duns v Vale of Leithen 3-1

12 Mar Newcastleton v Selkirk 3-7

Kelso, Peebles Rovers byes

 

Semi-final

12 Mar Duns v Kelso 0-1

26 Mar Peebles Rovers v Selkirk 4-1

 

Final

9 Apr Kelso v Peebles Rovers 3-4 (at Springwood Park, Kelso)

 

 

1898-99

First round

4 Feb Kelso v Vale of Leithen 1-1

11 Feb Vale of Leithen v Kelso 5-1

4 Mar Selkik v Duns 2-1

Peebles Rovers, Newcastleton byes

 

Semi-final

18 Mar Newcastleton v Selkirk 1-3

18 Mar Peebles Rovers v Vale of Leithen

 

Final

8 Apr Selkirk v Vale of Leithen 3-3 (at Duns)

6 May Selkirk v Vale of Leithen 1-1 (at Melrose)

13 May Vale of Leithen v Selkirk 3-1 (at Melrose)

 

 

1899-00

First round

27 Jan Vale of Leithen v Selkirk 1-0

Kelso, Duns, Peebles Rovers byes

 

Semi-final

10 Mar Duns v Peebles Rovers 0-2

10 Mar Vale of Leithen v Kelso 5-1

 

Final

31 Mar Vale of Leithen v Duns 2-1 (at Kelso)

 

 

1900-01

First round

26 Jan Peebles Rovers v Duns 6-0

Selkirk, Kelso, Vale of Leithen byes

 

Semi-final

16 Feb Selkirk v Kelso 0-1

16 Feb Peebles Rovers v Vale of Leithen 1-2

 

Final

9 Mar Vale of Leithen v Kelso 3-1 (at Duns)

 

 

1901-02

Semi-final

25 Jan Kelso v Vale of Leithen 1-4

25 Jan Selkirk v Duns 7-2

 

Final

22 Mar Vale of Leithen v Selkirk 1-0 (at Mossilee, Galashiels)

 

 

1902-03

First round

7 Feb Kelso v Peebles Rovers 1-0

Duns, Selkirk, Vale of Leithen byes

 

Semi-final

14 Feb Selkirk v Duns 2-2

21 Feb Duns v Selkirk 2-3

            Vale of Leithen v Kelso

 

Final

28 Mar Selkirk v Vale of Leithen 2-2 (at Bennetís Park, Innerleithen)

25 Apr Selkirk v Vale of Leithen 2-5 (at Duns)

 

 

1903-04

First round

Vale of Leithen v Peebles Rovers

Duns, Selkirk and Kelso byes

 

Semi-final

13 Feb Duns v Selkirk 0-1

13 Feb Kelso v Peebles Rovers 2-2

5 Mar Peebles Rovers v Kelso 2-1 (at Selkirk)

 

Final

26 Mar Peebles Rovers v Selkirk 1-1 (at Innerleithen)

16 Apr Peebles Rovers v Selkirk 1-1 (at Caddon Pk, Innerleithen)

30 Apr Peebles Rovers v Selkirk 0-2 (at Caddon Park)

 

 

1904-05

First round

14 Jan Kelso v Duns 2-1

14 Jan Selkirk v Newcastleton 5-3

Peebles Rovers , Vale of Leithen byes

 

Semi-final

4 Mar Vale of Leithen v Selkirk 5-1

11 Feb Peebles Rovers v Kelso

 

Final

25 Mar Peebles Rovers v Vale of Leithen 3-2 (at Selkirk)

 

 

1905-06

First round

13 Jan Duns v Peebles Rovers 2-2

20 Jan Peebles Rovers v Duns 3-3

3 Feb Duns v Peebles Rovers 3-0 (at Kelso)

Kelso, Vale of Leithen, Selkirk byes

 

Semi-final

10 Feb Kelso v Vale of Leithen

10 Feb Duns v Selkirk 1-2

 

Final

Selkirk v Vale of Leithen (Vale did not appear, Selkirk were awarded the Cup)

 

 

1906-07

First round

12 Jan Hawick United v Gala Hailes Villa 0-2

12 Jan Kelso v Duns 2-4

Rest byes

 

Second round

26 Jan Vale of Leithen v Gala Hailes Villa 2-1

26 Jan Peebles Rovers v Selkirk 1-0

26 Jan Duns v Eyemouth 7-0

26 Jan Berwick Rangers v Coldstream 6-0

 

Semi-final

2 Mar Berwick Rangers v Duns 5-1

16 Mar Vale of Leithen v Peebles Rovers 2-1

 

Final

23 Mar Vale of Leithen v Berwick Rangers  0-0 (at Duns)

20 Apr Berwick Rangers v Vale of Leithen 3-0 (at Duns)

Berwick Rangers, Border Cup winners 1906-07

 

 

1907-08

First round

           Walkerburn Thistle v Selkirk

11 Jan Kelso v Coldstream 1-3

 

Second round

25 Jan Swinton v Duns 3-4

18 Jan Peebles Rovers v Army Service Corps 8-0

25 Jan Berwick Rangers v Kelso 3-1 (protested)

8 Feb Berwick Rangers v Kelso 6-0

22 Feb Walkerburn Thistle v Vale of Leithen 0-0 (abd after 30 mins due to weather)

7 Mar Walkerburn Thistle v Vale of Leithen 1-3

 

Semi-final

22 Feb Duns v Berwick Rangers 0-1 (abd after 20 mins due  to weather)

4 Mar Duns v Berwick Rangers 4-1

Peebles Rovers v Vale of Leithen wo-disq (Vale refused to play on the fixed date)

 

Final

28 Mar Peebles Rovers v Duns 4-0 (at Kelso)

 

 

1908-09

First round

23 Jan Selkirk v Gala Fairydean 4-1

23 Jan Duns v Spittal Rovers 2-0

16 Jan Coldstream v Swinton 1-1

23 Jan Swinton v Coldstream 1-1

30 Jan Coldstream v Swinton 2-0 (at Union Park, Tweedmouth)

Berwick Rangers v Kelso (Berwick awarded tie after Kelso failed to appear)

 

Second round

           Duns v Kelso

13 Feb Berwick Rangers v Coldstream 1-0

 

Semi-final

27 Feb Vale of Leithen v Selkirk 1-1

20 Mar Selkirk v Vale of Leithen 1-1

3 Apr Selkirk v Vale of Leithen 3-1(at Earlston)

20 Mar Berwick Rangers v Duns 4-1

 

Final

17 Apr Berwick Rangers v Selkirk 2-1 (at Duns)

 

 

1909-10

First round

15 Jan Gala Fairydean v Selkirk 2-0

15 Jan Vale of Leithen v Kelso 3-0

15 Jan Coldstream v Swinton 1-0

19 Feb Berwick Rangers v Duns 1-0 (protested)

5 Mar Berwick Rangers v Duns 1-2

 

Semi-final

5 Feb Vale of Leithen v Gala Fairydean 2-2

19 Feb Gala Fairydean v Vale of Leithen 1-1

5 Mar Gala Fairydean v Vale of Leithen 0-3 (at Selkirk)

19 Mar Duns v Coldstream 3-1

 

Final

26 Mar Vale of Leithen v Coldsteam 1-1 (at Kelso)

2 Apr Vale of Leithen v Coldsteam 3-1 (at Selkirk)

 

 

1910-11

13 Aug Gala Rovers, Gala Thorn, Kelso and Peebles Territorials admitted

24 Dec Chirnside United, Peebles Athletic, Kelso (both Border league 2nd Division) and Spittal Rovers admitted to Border Cup. Some opposition to Peebles Athletic as they were a Second Division side being allowed entry to the senior cup.

 

First round

7 Jan Duns v Coldstream 2-0

14 Jan Kelso v Spittal Rovers 3-0

7 Jan Gala Fairydean v Peebles Athletic 1-1

4 Feb Gala Fairydean v Peebles Athletic 5-3 (at Galashiels as Peebles couldnít provide a ground)

21 Jan Selkirk v Vale of Leithen 5-1

Berwick Rangers, Chirnside United byes

 

Second round

7 Jan Duns v Chirnside United 2-0

21 Jan Kelso v Berwick Rangers 0-5

Gala Fairydean, Selkirk byes

 

Semi-final

18 Feb Gala Fairydean v Selkirk 1-1 (Selkirk walked over as Gala had resigned from Border FA)

11 Mar Berwick Rangers v Duns 2-1 (protest upheld)

25 Mar Duns v Berwick Rangers 1-2

 

Final

8 Apr Berwick Rangers v Selkirk 2-2 (at Duns)

15 Apr Berwick Rangers v Selkirk 4-0 (at Selkirk)

 

 

1911-12

First round

6 Jan Vale of Leithen v Selkirk 1-0

27 Jan Duns v Spittal Rovers 1-0 (protest upheld)

10 Feb Duns v Spittal Rovers 3-1 (at Berwick)

2 Mar Coldstream v Kelso 3-1

Peebles Athletic bye

 

Semi-final

2 Mar Peebles Athletic v Vale of Leithen 3-1

9 Mar Coldstream v Duns 1-0

 

Final

20 Apr Coldstream v Peebles Athletic 2-2 (at Kelso)

27 Apr Coldstream v Peebles Athletic 3-1 (at Innerleithen)

 

 

1912-13

First round

4 Jan Peebles Athletic v Vale of Leithen 1-3

4 Jan Spittal Rovers v Coldstream 1-1

18 Jan Coldstream v Spittal Rovers 5-0

 

Second round

25 Jan Berwick Rangers v Coldstream 3-1

1 Feb Duns v Kelso 3-0

Selkirk, Vale of Leithen byes

 

Semi-final

22 Mar Duns v Berwick Rangers 2-1

29 Mar Selkirk v Vale of Leithen 2-3

 

Final

19 Apr Duns v Vale of Leithen 0-0 (at Kelso)

26 Apr Duns v vale of Leithen 2-3 (at Kelso)

 

 

1913-14

First round

17 Jan Kelso v Coldstream 2-1

24 Jan Vale of Leithen v Selkirk 1-1

31 Jan Selkirk v Vale of Leithen 3-1 (abd just after ht)

7 Feb Selkirk v Vale of Leithen 0-2

24 Jan Gala Fairydean v Peebles Athletic 7-0

24 Jan Berwick Rangers v Duns 3-2

 

Semi-final

31 Jan Berwick Rangers v Kelso 0-1

14 Mar Gala Fairydean v Vale of Leithen 3-1

 

Final

28 Mar Gala Fairydean v Kelso 4-1 (at Selkirk)

 

 

 

1919-20

First round

10 Jan Berwick United v Berwick Rangers 3-3

17 Jan Berwick Rangers v Berwick United 0-1

17 Jan Peebles Rovers v Selkirk 2-0

17 Jan Vale of Leithen v Gala Fairydean 1-3

 

Semi-final

24 Jan Peebles Rovers v Gala Fairydean 1-0

31 Jan Berwick United v Coldstream 2-0

 

Final

27 Mar Peebles Rovers v Berwick United 2-1

 

 

1920-21

The ballot was made in north and south sections. Coldstream and Berwick were the only two clubs in the south section and were effectively given byes to the semi-final. Berwick then scratched meaning Coldstream reached the final without playing a single tie.

 

First round

8 Jan Peebles Rovers v Gala Ex-Service United 3-0

8 Jan Vale of Leithen v Selkirk 1-1

15 Jan Selkirk v Vale of Leithen 0-2

Hawick, Gala Fairydean, Coldstream, Berwick Rangers byes

 

Second round

22 Jan Peebles Rovers v Vale of Leithen 1-2

22 Jan Gala Fairydean v Hawick 5-0

Coldstream, Berwick Rangers byes

 

Semi-final

5 Feb Vale of Leithen v Gala Fairydean 2-0

Coldstream v Berwick Rangers wo-scr

 

Final

5 Mar Vale of Leithen v Coldstream 3-1 (at Union Park, Berwick)

 

 

1921-22

First round

14 Jan Berwick Rangers v Vale of Leithen 2-1 (protest)

11 Feb Berwick Rangers v Vale of Leithen 5-2

28 Jan Selkirk v Peebles Rovers 2-2

11 Feb Peebles Rovers v Gala Fairydean 3-0

25 Feb Coldstream v Duns 4-1

Selkirk bye

 

Semi-final

18 Mar Selkirk v Coldstream 0-1

25 Feb Berwick Rangers v Peebles Rovers 1-1

18 Mar Peebles Rovers v Berwick Rangers 0-1

 

Final

8 Apr Coldstream v Berwick Rangers 2-1 (at Duns)

 

 

1922-23

First round

13 Jan Selkirk v Civil Service Strollers 0-5

20 Jan Gala Fairydean v Vale of Leithen 0-2

6 Jan Berwick Rangers v Coldstream 2-1

Edinburgh Civil Service bye

 

Semi-final

27 Jan Vale of Leithen v Civil Service Strollers 6-3

Berwick Rangers v Edinburgh Civil Service wo-scr

 

Final

Berwick were disqualified after refusing to travel to Peebles for the final after being refused a £25 guarantee. Coldstream, the last club they played replaced them.

7 Apr Coldstream v Vale of Leithen 3-1 (at Peebles)

 

 

1923-24

First round

12 Jan Selkirk v Vale of Leithen 4-1

19 Jan Berwick Rangers v Coldstream 4-1

Civil Service Strollers, Gala Fairydean byes

 

Semi-final

26 Jan Selkirk v Gala Fairydean 2-1

8 Mar Civil Service Strollers v Berwick Rangers 1-1

15 Mar Berwick Rangers v Civil Service Strollers 0-1

 

Final

29 Mar Selkirk v Civil Service Strollers 2-1 (at Peebles)

 

 

1924-25

First round

10 Jan Vale of Leithen v Civil Service Strollers 2-1

10 Jan Gala Fairydean v Coldstream 5-2

Berwick Rangers, Selkirk byes

 

Semi-final

24 Jan Vale of Leithen v Berwick Rangers 1-2

31 Jan Coldstream v Gala Fairydean 5-1

 

Final

4 Apr Berwick Rangers v Coldstream 0-3

 

 

1925-26

First round

9 Jan Coldstream v Berwick Rangers 3-2

9 Jan Hawick United v Gala Fairydean 3-5

16 Jan Civil Service Strollers v Vale of Leithen 3-3

6 Feb Vale of Leithen v Civil Service Strollers 5-0

Selkirk bye

 

Semi-final

27 Feb Vale of Leithen v Selkirk 3-1

6 Mar Coldstream v Gala Fairydean 2-0

 

Final

27 Mar Vale of Leithen v Coldstream 3-0 (at Duns)

 

 

1926-27

First round

15 Jan Vale of Leithen v Civil Service Strollers 3-4

22 Jan Gala Fairydean v Berwick Rangers 6-1

22 Jan Hawick United v Coldstream 1-0

15 Jan Leith Amateurs v Selkirk 1-3 (protested)

12 Feb Selkirk v Leith Amateurs 0-2

 

Semi-final

19 Mar Hawick United v Leith Amateurs 3-0

29 Jan Civil Service Strollers v Gala Fairydean 4-0 (abandoned, result stood)

 

Final

30 Apr Civil Service Strollers v Hawick United 2-0 (at Selkirk)

 

 

1927-28

First round

7 Jan Gala Fairydean v Hawick United 7-1

7 Jan Berwick Rangers v Civil Sevice Strollers 3-3

10 Mar Civil Sevice Strollers v Berwick Rangers 0-3

Coldstream, Selkirk byes

 

Semi-final

11 Feb Selkirk v Coldstream 2-3

17 Mar Berwick Rangers v Gala Fairydean 6-1 (also for EOSL points)

 

Final

21 Apr Berwick Rangers v Coldstream 7-0 (at Tweedmouth)

 

 

1928-29

First round

5 Jan Duns v Selkirk 3-1

19 Jan Vale of Leithen v Gala Fairydean 2-1

19 Jan Peebles Roves v Hawick United 7-0 (also an EOSL match)

26 Jan Coldstream v Berwick Rangers 4-1

 

Semi-final

13 Apr Coldstream v Peebles Rovers 1-1

20 Apr Peebles Rovers v Coldstream 1-0 (abandoned after 82 mins due to darkness)

           Duns v Vale of Leithen

 

Final

Not completed

 

 

1929-30

First round

14 Apr Peebles Roves v Selkirk 2-0

17 Apr Berwick Rangers v Coldstream 5-2

16 Apr Duns v Hawick United 4-3

Vale of Leithen v Gala Fairydean wo-scr

 

Semi-final

26 Apr Vale of Leithen v Peebles Rovers 1-0

24 Apr Berwick Rangers v Duns 4-1

 

Final

30 Apr Berwick Rangers v Vale of Leithen 2-1 (at Galashiels)

 

 

1930-31

First round

10 Jan Selkirk v Vale of Leithen 4-2 (500)

10 Jan Duns v Coldstream 0-1

28 Feb Peebles Rovers v Gala Fairydean 3-4

Berwick Rangers v Jed Arts wo-scr

 

Semi-final

14 Feb Coldstream v Berwick Rangers 3-1

14 Mar Selkirk v Gala Fairydean 3-0

 

Final

23 Apr Selkirk v Coldstream 2-1 (at Galashiels)

 

 

1931-32

First round

3 Oct Chirnside United v Duns 3-1

17 Oct Berwick Rangers v Coldstream 5-1

30 Oct Vale of Leithen v Peebles Rovers 4-1

14 Nov Gala Fairydean v Selkirk 0-2

Rest byes

 

Second round

21 Nov Vale of Leithen v Clerwood 1-1

28 Nov Clerwood v Vale of Leithen 2-2

19 Dec Vale of Leithen v Clerwood 3-1 (at Peebles)

19 Dec Selkirk v Penicuik Athletic 6-2

Berwick Rangers, Chirnside United byes

 

Semi-final

9 Jan Selkirk v Vale of Leithen 1-0

14 Nov Berwick Rangers v Chirnside United 6-0

 

Final

27 Feb Selkirk v Berwick Rangers 1-0 (at Galashiels 1500)

 

 

1932-33

First round

1 Oct Clerwood v Gala Fairydean 3-0

1 Oct Berwick Rangers v Coldstream 4-2

1 Oct Duns v Chirnside United 1-0

8 Oct Vale of Leithen v Selkirk 2-0

28 Jan Peebles Rovers v Penicuik Athletic 3-2

 

Second round

17 Dec Vale of Leithen v Clerwood 3-1 (abandoned after the Clerwood players left the field after two of their players collapsed, Vale were later awarded the tie)

Rest byes

 

Semi-final

28 Jan Berwick Rangers v Duns 4-0

1 Apr Vale of Leithen v Peebles Rovers 1-0

 

Final

Vale of Leithen v Berwick Rangers wo-scr (Due on 29 Apr at Galashiels. Berwick decided to play an EOS League match instead)

 

 

1933-34

First round

14 Oct Peebles Rovers v Vale of Leithen 1-1

23 Dec Vale of Leithen v Peebles Rovers 2-0

Peebles YMCA, Selkirk, Gala Fairydean byes

7 Oct Jed Artisans v Chirnside United 3-5

Berwick Rangers, Coldstream, Duns byes

 

Second round

30 Dec Vale of Leithen v Peebles YMCA 3-2

14 Oct Gala Fairydean v Selkirk 1-1

11 Nov Selkirk v Gala Fairydean 4-1

14 Oct Chirnside United v Coldstream 6-2

21 Oct Duns v Berwick Rangers 2-3

 

Semi-final

16 Dec Berwick Rangers v Chirnside United 6-3

6 Jan Selkirk v Vale of Leithen 1-7

 

Final

24 Feb Vale of Leithen v Berwick Rangers 5-2 (at Ettrick Park, Selkirk 1100)

 

 

1934-35

First round

15 Dec Berwick Rangers v Chirnside United 3-3

23 Feb Chirnside United v Berwick Rangers 3-1

22 Dec Peebles YMCA v Vale of Leithen 1-4

Rest byes

 

Second round

15 Dec Peebles Rovers v Gala Fairydean 7-1

29 Dec Selkirk v Vale of Leithen 3-2

9 Mar Jed Artisans v Chirnside United 2-3

9 Mar Duns v Coldstream 4-1

 

Semi-final

24 Apr Duns v Chirnside United

1 May Duns v Chirnside United 3-1 (replay)

24 Apr Peebles Rovers v Selkirk 10-2

 

Final

Duns v Peebles Rovers (Duns awarded the cup after Peebles refused to play at Chirnside on 17 Aug 1935)

 

 

1935-36

First round

12 Oct Gala Fairydean v Peebles YMCA 5-1

Vale of Leithen, Peebles Rovers, Selkirk byes

26 Oct Jed Artisans v Coldstream 1-2

Duns, Berwick Rangers, Chirnside United byes

 

Second round

26 Oct Duns v Berwick Rangers 1-1

2 Nov Berwick Rangers v Duns 1-4

26 Oct Vale of Leithen v Gala Fairydean 3-4

7 Dec Chirnside United v Coldstream 3-1

26 Oct Peebles Rovers v Selkirk 5-1

 

Semi-final

30 Nov Gala Fairydean v Peebles Rovers 1-3

11 Jan Duns v Chirnside United 0-1

 

Final

14 Mar Peebles Rovers v Chirnside United 1-1 (at Galashiels)

28 Mar Peebles  Rovers v Chirnside United 1-2 (at Galashiels)

 

 

1936-37

First round

29 Aug Vale of Leithen v Peebles YMCA 2-7

Gala Fairydean, Selkirk, Peebles Rovers byes

29 Aug Chirnside United v Duns 1-2

Coldstream, Jed Artisans, Berwick Rangers byes

 

Second round

10 Oct Peebles YMCA v Gala Fairydean 4-2

29 Aug Selkirk v Peebles Rovers 3-7

14 Nov Berwick Rangers v Duns 2-3

29 Aug Coldstream v Jed Artisans 1-2

 

Semi-final

24 Oct Peebles Rovers v Peebles YMCA 3-2

5 Dec Duns v Jedburgh Artisans 1-1

26 Dec Jed Artisans v Duns 3-2

 

Final

27 Mar Jed Artisans v Peebles Rovers 4-0

 

 

1937-38

First round

20 Nov Selkirk v Vale of Leithen 4-3

8 Jan Gala Fairydean v Peebles Rovers 4-4

22 Jan Peebles Rovers v Gala Fairydean 3-4

15 Jan Chirnside United v Coldstream 4-2

Peebles YMCA bye, Penicuik Athletic, Berwick Rangers byes

 

Second round

27 Nov Penicuik Athletic v Selkirk 9-3

29 Jan Gala Fairydean v Peebles YMCA 2-1

27 Nov Duns v Jed Artisans 6-2

Berwick Rangers v Chirnside United

 

Semi-final

12 Mar Gala Fairydean v Penicuik Athletic 1-3

21 Apr Chirnside United v Duns 1-5

 

Final

30 Apr Penicuik Athletic v Duns 1-3

 

 

1938-39

First round

19 Nov Penicuik Athletic v Peebles YMCA 5-0

10 Dec Gala Fairydean v Peebles Rovers 2-0

Vale of Leithen, Selkirk byes

5 Nov Coldstream v Duns 3-0

10 Dec Chirnside United v Berwick Rangers 2-7

 

Second round

4 Feb Selkirk v Gala Fairydean 1-1

11 Feb Gala Fairydean v Selkirk 1-2

18 Feb Vale of Leithen v Penicuik Athletic 0-3

Berwick Rangers, Coldstream byes

 

Semi-final

8 Apr Penicuik Athletic v Berwick Rangers 3-1

11 Mar Coldstream v Selkirk 2-3

 

Final

22 Apr Selkirk v Penicuik Athletic 2-2

29 Apr Selkirk v Penicuik Athletic 3-2

 

 

1939-40 to 1945-46

No competition

 

 

1946-47

First round

21 Dec Duns v Coldstream 1-1

11 Jan Coldstream v Duns 3-7

21 Dec Eyemouth United v Chirnside United 3-1

21 Dec Gala Fairydean v Vale of Leithen 3-2

4 Jan Peebles Rovers v Selkirk 1-2

 

Semi-final

25 Jan Eyemouth United v Berwick Rangers 3-4

25 Jan Selkirk v Gala Fairydean 0-3

 

Final

26 Apr Berwick Rangers v Gala Fairydean 2-5 (at Duns)

 

 

1947-48

First round

24 Jan Selkirk v Vale of Leithen 4-2

24 Jan Gala Fairydean v Peebles Rovers 2-1

21 Feb Kelso United v Chirnside United 1-4

21 Feb Eyemouth United v Duns 3-4

Coldstream, Berwick Rangers byes

 

Second round

20 Mar Chirnside United v Coldstream 1-1

27 Mar Coldstream v Chirnside United 3-2

13 Mar Duns v Berwick Rangers 1-2

Gala Fairydean, Selkirk byes

 

Semi-final

3 Apr Berwick Rangers v Coldstream 2-1

Selkirk v Gala Fairydean

 

Final

24 Apr Gala Fairydean v Berwick Rangers 2-1 aet (90 mins 1-1, at Selkirk)

 

 

1948-49

First round

4 Dec Vale of Leithen v Gala Fairydean 2-2

31 Jan Gala Fairydean v Vale of Leven 3-1

27 Nov Peebles Rovers v Selkirk 7-6

20 Nov Coldstream v Kelso United 3-3

27 Nov Kelso United v Coldstream 1-1

5 Feb Kelso v Coldstream 3-1

20 Nov Berwick Rangers v Eyemouth United 1-1

4 Dec Eyemouth United v Berwick Rangers 2-2

22 Jan Berwick Rangers v Eyemouth United 1-0

Duns, Chirnside United byes

 

Second round

19 Feb Chirnside United v Kelso United 5-0

5 Feb Berwick Rangers v Duns 3-1

Gala Fairydean, Peebles Rovers byes

 

Semi-final

12 Mar Berwick Rangers v Chirnside United 2-2

16 Apr Chirnside United v Berwick Rangers 2-5

26 Feb Gala Fairydean v Peebles Rovers 2-2

5 Mar Peebles Rovers v Gala Fairydean 2-2

Peebles Rovers v Gala Fairydean not played

 

Competition abandoned. Berwick subsequently resigned from the Border FA due to them failing to get Peebles and Gala Fairydean to complete their semi-final.

 

 

1949-50

First round

Berwickshire

10 Dec Duns v Coldstream 6-0

Chirnside United, Eyemouth United, Kelso United byes

Peeblesshire

24 Dec Vale of Leithen v Peebles Rovers 0-4

Penicuik Athletic, Selkirk, Gala Fairydean byes

 

Second round

Berwickshire

7 Sep Chirnside United v Duns 1-0

3 Dec Eyemouth United v Kelso United 4-1

Peebleshire

4 Feb Penicuik Athletic v Selkirk 3-1

14 Jan Gala Fairydean v Peebles Rovers 3-1

 

Semi-final

Berwickshire

1 Apr Eyemouth United v Chirnside United 1-0

Peebleshire

18 Mar Gala Fairydean v Penicuik Athletic 1-2

 

Final

29 Penicuik Athletic v Eyemouth United 1-0 (at Galashiels)

 

 

1950-51

First round

North

17 Mar Peebles Rovers v Selkirk 2-1

Penicuik Athletic, Vale of Leithen, Gala Fairydean byes

South

13 Jan Coldstream v Chirnside United 2-4

Duns, Eyemouth United, Kelso United byes

 

Second round

North

21 Apr Gala Fairydean v Peebles Rovers 1-4

17 Mar Vale of Leithen v Penicuik Athletic 5-2

South

9 Dec Duns v Kelso United 7-0

17 Mar Chirnside United v Eyemouth United 1-0

 

Semi-final

28 Apr Duns v Chirnside United 4-1

5 May Vale of Leithen v Peebles Rovers 1-5 (also counted as an EOSL match)

 

Final

12 May Duns v Peebles Rovers 1-5

 

 

1951-52

First round

North

29 Dec Peebles Rovers v Gala Fairydean 2-2

8 Mar Gala Fairydean v Peebles Rovers 1-2

22 Dec Selkirk v Vale of Leithen 5-5

                Vale of Leithen v Selkirk

South

29 Dec Duns v Eyemouth United 5-1

19 Jan Chirnside United v Kelso United 2-1 (also an EOSL match)

 

Semi-final

North

15 Mar Peebles Rovers v Selkirk 10-1

South

15 Mar Chirnside United v Duns 1-4

 

Final

26 Apr Peebles Rovers v Duns 5-1 (at Selkirk)

 

 

1952-53

First round

Upper

31 Jan Peebles Rovers v Hawick Royal Albert

Rest byes

Lower

Duns v Kelso United

Rest byes

 

Second round

Upper

Selkirk v Peebles Rovers

Vale of Leithen v Gala Fairydean

Lower

13 Dec Eyemouth United v Duns 1-1

17 Jan Duns v Eyemouth United 3-3

                Duns v Eyemouth United (at Berwick, abandoned after 20 mins due to gales)

11 Apr Duns v Eyemouth United 4-7 aet

10 Jan Chirnside United v Coldstream 2-3

 

Third round

11 Apr Peebles Rovers v Vale of Leithen 4-1

6 May Eyemouth United v Coldstream 5-2

 

Final

Peebles Rovers v Eyemouth United

 

 

1953-54

First round

Gala Fairydean v Duns

5 Dec Selkirk v Chirnside United 7-4

5 Dec Vale of Leithen v Coldstream 6-1

12 Dec Hawick Royal Albert v Peebles Rovers 4-7

 

Semi-final

Vale of Leithen v Peebles Rovers

27 Mar Gala Fairydean v Selkirk 1-0 (also an EOSL match)

 

Final

Vale of Leithen v Gala Fairydean

 

 

 

1954-55

First round

25 Dec Duns v Coldstream

1 Jan Hawick Royal Albert v Vale of Leithen 1-7

29 Jan Eyemouth United v Chirnside United 6-2

 

 

Semi-final

5 Feb Gala Fairydean v Vale of Leithen 4-2

7 May Duns v Eyemouth United 1-4 (also counted as an EOSL match)

 

Final

3 Sep 1955 Eyemouth United v Gala Fairydean 6-2

 

 

1955-56

First round

North

7 Jan Vale of Leithen v Gala Fairydean 4-4

21 Jan Gala Fairydean v Vale of Leithen 3-2

7 Jan Hawick Royal Albert v Selkirk 4-3

South

9 Dec Coldstream v Berwick Rangers reserves 2-3

Eyemouth United, Duns, Chirnside United byes

 

Second round

North

Gala Fairydean, Hawick Royal Albert byes

South

7 Jan Chirnside United v Berwick Rangers reserves 3-2

7 Jan Duns v Eyemouth United 2-4

 

Semi-final

North

17 Mar Gala Fairydean v Hawick Royal Albert 3-0

South

24 Mar Chirnside United v Eyemouth United 2-4

 

Final

14 Apr Eyemouth United v Gala Fairydean 4-0