Scottish Football Historical Archive

 

Home
Search this site
The Winners
Scottish League
Other Leagues
Cups InternationalNationalRegionalCountyDistrictCharity
The War Years
Reserves
Tours
Representative Matches
Club Directory
Links
Publications
Downloads
Galleries
Contact
Site Map
Website Builder

Aberdeenshire Cup

The principal competition organised by the Aberdeenshire FA, which was formed in 1887. The first members were Aberdeen, Orion, Caledonian, Aberdeen Athletic, Aberdeen Rovers, Aberdeen Rangers, Bon Accord, Black Diamond, Turriff Our Boys, Albert, Rosebery, Britannia, Granite City, Aberdeen City Wanderers and Balmoral

Dr Maitland Moir, honorary president, presented the Aberdeenshire FA with a cup, which ultimately became the property of Aberdeen FC after their third win in 1890. After this, the AFA bought a new trophy.

A Qualifying Cup was played for during a number of seasons, with the winners qualifying for the following season’s Aberdeenshire Cup.

1902-03 Huntly United
1903-04 Fraserburgh Hearts
1904-05 Banff Rovers

1908-09 Fraserburgh Thistle

Winners

1887-88 Aberdeen
1888-89 Aberdeen
1889-90 Aberdeen
1890-91 Orion
1891-92 Victoria United
1892-93 Victoria United
1893-94 Victoria United
1894-95 Orion
1895-96 Victoria United
1896-97 Orion
1897-98 Aberdeen
1898-99 Orion
1899-00 Victoria United
1900-01 Orion
1901-02 Aberdeen
1902-03 Victoria United
1903-04 Aberdeen
1904-05 Aberdeen
1905-06 Peterhead
1906-07 Aberdeen
1907-08 Aberdeen
1908-09 Aberdeen
1909-10 Aberdeen
1910-11 Fraserburgh
1911-12 Aberdeen
1912-13 Aberdeen
1913-14 Aberdeen
1914-15 Aberdeen
1915-16   no competition
1916-17   no competition
1917-18   no competition
1918-19   no competition
1919-20 Aberdeen ‘A’
1920-21 Aberdeen University
1921-22 Aberdeen ‘A’
1922-23 Aberdeen ‘A’
1923-24 Aberdeen ‘A’
1924-25 Aberdeen ‘A’
1925-26 Aberdeen ‘A’
1926-27 Aberdeen ‘A’
1927-28 Aberdeen ‘A’
1928-29 Aberdeen ‘A’
1929-30 Aberdeen ‘A’
1930-31 Aberdeen ‘A’
1931-32 Aberdeen ‘A’
1932-33 Aberdeen ‘A’
1933-34 Aberdeen ‘A’
1934-35 Peterhead
1935-36 Keith
1936-37 Buckie Thistle
1937-38 Peterhead
1938-39 Buckie Thistle
1939-40   no competition
1940-41   no competition
1941-42   no competition
1942-43   no competition
1943-44   no competition
1944-45   no competition
1945-46 Buckie Thistle
1946-47 Peterhead
1947-48 Deveronvale
1948-49 Peterhead
1949-50 Peterhead
1950-51 Deveronvale
1951-52 Deveronvale
1952-53 Buckie Thistle
1953-54 Buckie Thistle
1954-55 Buckie Thistle
1955-56 Fraserburgh
1956-57 Buckie Thistle
1957-58 Keith
1958-59 Peterhead
1959-60 Keith
1960-61 Huntly
1961-62 Deveronvale
1962-63 Peterhead
1963-64 Fraserburgh
1964-65 Peterhead
1965-66 Deveronvale
1966-67 Keith
1967-68 Peterhead
1968-69 Peterhead
1969-70 Peterhead
1970-71 Peterhead
1971-72 Peterhead
1972-73 Fraserburgh
1973-74 Keith
1974-75 Peterhead
1975-76 Fraserburgh
1976-77 Peterhead
1977-78 Keith
1978-79 Peterhead
1979-80 Keith
1980-81 Aberdeen
1981-82 Aberdeen
1982-83 Aberdeen
1983-84 Peterhead
1984-85 Buckie Thistle
1985-86 Huntly
1986-87 Buckie Thistle
1987-88 Aberdeen
1988-89 Peterhead
1989-90 Aberdeen
1990-91 Aberdeen
1991-92 Huntly
1992-93 Aberdeen
1993-94 Huntly
1994-95 Deveronvale
1995-96 Huntly
1996-97 Fraserburgh
1997-98 Aberdeen
1998-99 Peterhead
1999-00 Huntly
2000-01 Deveronvale
2001-02 Cove Rangers
2002-03 Aberdeen
2003-04 Aberdeen
2004-05 Aberdeen
2005-06 Buckie Thistle
2006-07 Deveronvale
2007-08 Buckie Thistle
2008-09 Keith
2009-10 Buckie Thistle
2010-11 Cove Rangers
2011-12 Deveronvale
2012-13 Fraserburgh
2013-14 Formartine United
2014-15 Fraserburgh
2015-16 Fraserburgh

 

Results

1887-88

First round

3 Dec Aberdeen v Albert 11-0

3 Dec Balmoral v Our Boys (Aberdeen ) 0-9

3 Dec Granite City v Aberdeen Rangers 2-3

3 Dec Caledonian v Black Diamond 4-4

10 Dec Black Diamond v Caledonian

3 Dec Port Elphinstone v Aberdeen Rovers 1-10

 

Second round

28 Jan Aberdeen v Orion 6-1

28 Jan Aberdeen Rovers v Black Diamond 4-1 match stopped after 79 mins

4 Feb Aberdeen Rovers v Black Diamond 3-2

28 Jan Aberdeen Rangers v Britannia 3-0

Our Boys (Aberdeen) bye

 

Semi-final

3 Mar Aberdeen Rovers v Aberdeen Rangers 0-4

25 Feb Aberdeen v Our Boys (Aberdeen) 10-2

 

Final at Chanonry , Aberdeen

24 Mar Aberdeen v Aberdeen Rangers 7-1

 

 

1888-89

First round

6 Oct Union v Rovers 0-15

6 Oct Caledonian v Britannia 1-4

6 Oct Ellon v Albert 0-3

6 Oct St Crispin v Playfair 1-3

6 Oct Victoria v Orion 0-17

6 Oct St George's v Rosebery 1-5

6 Oct Rangers v Granite City 4-2

6 Oct Vale of Dee v Froghall 1-13

Aberdeen, Black Diamond, Crescent, Ashley and Port         Elphinstone byes

 

Second round

17 Nov Rovers v Rangers 4-3

17 Nov Aberdeen v Rosebery 23-0

17 Nov Ashley v Crescent 5-1

17 Nov Port Elphinstone v Britannia 3-3

24 Nov Britannia v Port Elphinstone 6-1

17 Nov Black Diamonds v Albert 5-2

Froghall, Playfair and Orion byes

 

Third round

8 Dec Orion v Rovers 4-0

8 Dec Aberdeen v Ashley 6-1

8 Dec Froghall v Playfair 1-3

8 Dec Black Diamonds v Britannia 4-5

 

Semi-final

19 Jan Aberdeen v Britannia 6-1

19 Jan Orion v Playfair 6-2

 

Final at Chanonry Grounds, Aberdeen

16 Feb Aberdeen v Orion 4-3

 

 

1889-90

First round

21 Sep Stonehaven Thistle v Vale of Dee 5-1

21 Sep Stonehaven Primrose v Inverurie 3-3

21 Sep Crescent v Ashley 1-4

21 Sep Carlton v 3rd Gordon Highlanders 1-2

21 Sep Aberdeen Harp v Rubislaw Athletic 3-3

5 Oct Rubislaw Athletic v Aberdeen Harp 1-3

21 Sep Orion v Black Diamond

21 Sep Bon Accord v Stonehaven Thistle 1-0

 

Second round

19 Oct Stonehaven Primrose v Stonehaven Thistle 4-1

19 Oct Ashley v 3rd Gordon Highlanders 15-0

19 Oct Aberdeen Harp v Bon Accord 0-10

 

Third round

16 Nov Aberdeen v Bon Accord 5-0

16 Nov Victoria United v Britannia 8-0

 

Fourth round

7 Dec Caledonian v Orion 6-8 protest

14 Dec Caledonian v Orion 4-8

7 Dec Victoria United v Ashley 6-0

7 Dec Black Diamonds v Stonehaven Primrose 10-1 protest

14 Dec Stonehaven Primrose v Black Diamonds 3-3

28 Dec Black Diamonds v Stonehaven Primrose 2-0

 

Semi-final

11 Jan Aberdeen v Victoria United 2-1

11 Jan Black Diamonds v Orion 2-5

 

Final at Victoria Bridge, Aberdeen

22 Feb Aberdeen v Orion 8-3

 

 

1890-91

First round

Aberdeen v Aberdeen University wo-scr University couldn’t raise a team

 

The first round had been reported in the press as being 'a great fiasco'

 

Second round

18 Oct Inverurie v Vale of Dee 1-1

25 Oct Inverurie v Vale of Dee 3-2

18 Oct Ellon v 3rd Battalion Gordon Highlanders 1-0

 

Third round

22 Nov Caledonian v Inverurie 8-0

 

Fourth round

13 Dec Caledonian v Aberdeen 4-6 protested, a replay was ordered on 27 Dec but Aberdeen refused to play and withdrew

13 Dec Stonehaven v Aberdeen Thistle 8-1

13 Dec Victoria United v Bon Accord 4-1

13 Dec Orion v Ellon 9-2

 

Semi-final

17 Jan Caledonian v Stonehaven 11-0

24 Jan Victoria United v Orion 1-3

 

Final at Victoria Bridge Grounds, Aberdeen

14 Feb Orion v Caledonian 4-1

 

 

1891-92

First round

31 Oct Aberdeen v Stonehaven 4-2

31 Oct Peterhead v Aberdeen Thistle 7-0

Rest byes

 

Second round

12 Dec Peterhead v Orion 2-15

12 Dec Aberdeen v Bon Accord 6-4

12 Dec Victoria United v Ellon wo-scr

19 Dec Black Diamond v Inverurie 3-0

 

Semi-final

16 Jan Aberdeen v Orion 2-5 protest

23 Jan Aberdeen v Orion 5-2

26 Dec Victoria United v Black Diamond 13-0

 

Final at Chanonry Grounds, Aberdeen

13 Feb Victoria United v Aberdeen 2-0

 

 

1892-93

First round

15 Oct Buchan Wanderers (Fraserburgh) v Victoria United 3-7

19 Nov Orion v Stonehaven 13-0

19 Nov Peterhead v Aberdeen 0-12

 

Semi-final

21 Jan Aberdeen v Victoria United 2-3

10 Dec Ellon v Orion 0-6 stopped after 35 mins when the ball burst, but Orion was awarded the tie

 

Final at Chanonry, Aberdeen

25 Feb Victoria United v Orion 3-2

 

 

 

1893-94

First round

28 Oct Fraserburgh Wanderers v Victoria United 1-13

28 Oct Aberdeen v Orion 1-5

28 Oct Peterhead v Faithlie Thistle (Fraserburgh) 9-0

Aberdeen University bye 

 

Semi-final

18 Nov Orion v Peterhead 8-1

16 Dec Victoria United v Aberdeen University 6-1

 

Final at Chanonry, Aberdeen

20 Jan Victoria United v Orion 6-3

 

 

1894-95

First round

27 Oct Fraserburgh Hawthorn

                                      v Aberdeen University 6-4

27 Oct Culter v Turriff Our Boys 10-2

 

Second round

10 Nov Peterhead v Aberdeen 1-3

17 Nov Faithlie Thistle v Victoria United 1-10

17 Nov Culter v Faserburgh Wanderers 3-3

 

Semi-final

19 Jan Aberdeen v Victoria United 2-2

26 Jan Aberdeen v Victoria United 2-2 friendly played due to state of the ground

2 Mar Aberdeen v Victoria United 5-3

19 Jan Orion v Culter 7-0

 

Final at Victoria Bridge Grounds, Aberdeen

16 Mar Orion v Aberdeen 5-0

 

 

1895-96

First round

Faithlie Thistle v Orion

19 Oct Aberdeen v Peterhead 5-1

19 Oct Culter v Fraserburgh Wanderers it is uncertain whether the game was ever played

19 Oct Victoria United v Turriff Our Boys 21-0

Aberdeen University bye

 

Second round

16 Nov Aberdeen v Aberdeen University 7-0

Rest byes

 

Semi-final

18 Jan Victoria United v Orion 4-1

18 Jan Aberdeen v Culter 5-0

 

Final at Cattofield, Aberdeen

22 Feb Victoria United v Aberdeen 6-2

 

 

1896-97

First round

14 Nov Peterhead v Aberdeen University 8-2

14 Nov Victoria United v Fraserburgh Wanderers 9-0

14 Nov Orion v Aberdeen 1-1

21 Nov Aberdeen v Orion 1-2

 

Semi-final

12 Dec Orion v Culter 18-0

12 Dec Peterhead v Victoria United 0-1

 

Final at Chanonry, Aberdeen

20 Feb Victoria United v Orion 2-2

27 Feb Orion v Victoria United 5-2

 

 

1897-98

First round

11 Dec Aberdeen v Victoria United 4-3

 

Semi-final

15 Jan Aberdeen v Aberdeen University 9-0

Orion bye

 

Final at Victoria Bridge, Aberdeen

26 Feb Aberdeen v Orion 3-2

 

 

1898-99

First round

10 Dec Aberdeen v Fraserburgh Wanderers 11-1

 

Semi-final

21 Jan Orion v Aberdeen 5-6 friendly played due to state of the pitch

28 Jan Orion v Aberdeen 2-1

21 Jan Peterhead v Victoria United 3-6

 

Final at Cattofield, Aberdeen

25 Feb Orion v Victoria United 0-0

4 Mar Orion v Victoria United 5-1

 

 

1899-00

First round

14 Oct Victoria United v Fraserburgh Wanderers 7-1

 

Semi-final

11 Nov Victoria United v Orion 1-0

11 Nov Peterhead v Aberdeen 3-2

 

Final at Pittodrie Park, Aberdeen

24 Feb Victoria United v Peterhead 5-2

 

 

1900-01

First round

10 Nov Fraserburgh Wanderers v Aberdeen 0-9

Rest byes

 

Semi-final

26 Jan Aberdeen v Orion 2-3

16 Feb Victoria United v Peterhead 7-3

 

Final

2 Mar Orion v Victoria United 2-1 (at Pittodrie)

 

 

1901-02

First round

16 Nov Aberdeen v Orion 3-2 friendly played owing to snow

23 Nov Aberdeen v Orion 2-1

 

Semi-final

18 Jan Peterhead v Victoria United 1-2

18 Jan Fraserburgh v Aberdeen 0-4

 

Final

1 Mar Aberdeen v Victoria United 1-0 (at Cattofield gate 86

 

GBP)

 

 

1902-03

Aberdeenshire Qualifying Cup

First round

31 Jan Keith Strathisla v Banff 3-3

7 Feb Banff v Keith Strathisla

 

Semi-final

Huntly 'United' v Banff

28 Feb Banff v Huntly 'United' 1-3 (replay)

Stoneheaven v Fraserburgh Hearts

 

Final at Central Park, Aberdeen

28 Mar Fraserburgh Hearts v Huntly 'United' 3-8

Huntly qualify for the 1903-04 AFA Cup

 

Aberdeenshire Cup

First round

22 Nov Victoria United v Peterhead 3-1

Rest byes

 

Semi-final

31 Jan Aberdeen v Orion 0-0

7 Feb Orion v Aberdeen 0-4

Victoria United v Fraserburgh Wanderers wo-scr

 

Final

7 Mar Aberdeen v Victoria United 2-2 (at Cattofield gate £100)

14 Mar Aberdeen v Victoria United 1-4 (at Cattofield)

 

 

 

 

 

1903-04

Aberdeenshire Qualifying Cup

Semi-final

19 Mar Buckie Thistle v Keith Strathisla 3-1 (at Cluny Park)

19 Mar Stonehaven Primrose v Fraserburgh Hearts 2-2

 Fraserburgh Hearts v Stonehaven Primrose

 

Final

2 Apr Buckie Thistle v Fraserburgh Hearts 1-1 (at Pittodrie)

14 May Fraserburgh Hearts v Buckie Thistle 3-2 (at Pittodrie)

Fraserburgh Hearts qualify for the 1904-05 AFA Cup

 

Aberdeenshire Cup

First round

21 Nov Aberdeen University v Bon Accord 1-3

 

Semi-final

16 Jan Aberdeen ‘A’ v Huntly United 2-1

16 Jan Bon Accord v Peterhead 4-1

 

Final

5 Mar Aberdeen v Bon Accord 3-2 (at Pittodrie gate £120)

 

 

 

 

 

1904-05

Aberdeenshire Qualifying Cup

Semi-final

21 Jan Banff Rovers v Turriff 2-0

Fraserburgh Thistle

 

Final at Fraserburgh

11 Mar Fraserburgh Thistle v Banff Rovers 7-1 played in stormy weather

15 Apr Fraserburgh Thistle v Banff Rovers 2-3 at Canal Park, protest

6 May Banff Rovers beat Fraserburgh Thistle at Central Park, Aberdeen

Banff Rovers qualify for the 1905-06 AFA Cup

 

Aberdeenshire Cup

First Round

Huntly United v Banff DRAW

19 Nov Banff v Huntly United

Rest byes

 

Second round

26 Nov Bon Accord v Peterhead 2-1 (at Central Park)

17 Dec Aberdeen ‘A’ v Banff 7-1

17 Dec Aberdeen University v Fraserburgh 9-0

17 Dec Fraserburgh Wanderers v Aberdeen Harp 2-6

 

Semi-final

14 Jan Aberdeen v Bon Accord 3-1

14 Jan Aberdeen Harp v Aberdeen University 2-1

 

Final

18 Mar Aberdeen ‘A’ v Aberdeen Harp 3-2 (at Pittodrie)

 

 

1905-06

First round

28 Oct Banff Rovers v McDuff Fife 0-5

28 Oct Buckie Thistle v Huntly United 2-3

28 Oct Peterhead v Fraserburgh Hearts 5-3

18 Nov Aberdeen ‘A’ v Bon Accord 3-0

 

Second round

9 Dec Aberdeen ‘A’ v Aberdeen University 4-0

 

Semi-final

6 Jan Peterhead v Aberdeen ‘A’ 3-1

      Huntly United v Fraserburgh

 

Final at Pittodrie Park, Aberdeen

17 Mar Peterhead v Huntly United 4-2

 

 

1906-07

First round

27 Oct Buckie Thistle v Turriff 4-2

27 Oct Peterhead v Fraserburgh Hearts 2-4

27 Oct Aberdeen ‘A’ v East End United 2-2

17 Nov Aberdeen ‘A’ v East End United 1-0

3 Nov Aberdeen University v Aberdeen Harp 1-2

Macduff Fife bye

 

Second round

24 Nov Fraserburgh Hearts v Aberdeen ‘A’ 1-8

24 Nov Macduff Fife v Huntly 2-1

Buckie Thistle, Aberdeen Harp byes

 

Semi-final

12 Jan Aberdeen 'A' v Buckie Thistle 4-0

12 Jan Aberdeen Harp v Macduff Fife 10-1

 

Final

2 Feb Aberdeen ‘A’ v Aberdeen Harp 3-1 (At Pittodrie, att ‘poor’)

 

 

 

1907-08

Aberdeenshire Cup

First round

26 Oct Fraserburgh Victoria v Aberdeen Harp 1-8

26 Oct Keith Rangers v Huntly United 2-1

26 Oct East End United v Aberdeen ‘A’ 2-2

17 Nov Aberdeen ‘A’ v East End United 1-0

19 Oct Fraserburgh Hearts v Peterhead Hibernian DRAW

26 Oct Peterhead Hibernian v Fraserburgh Hearts 2-4

26 Oct Buckie Thistle v Turriff 4-2

 

Second round

24 Nov Fraserburgh Hearts v Aberdeen ‘A’ 1-8

24 Nov Keith Strathisla v Aberdeen Harp

21 Dec Keith Strathisla v Aberdeen Harp 3-1

 

Third round

14 Dec Aberdeen ‘A’ v Buckie Thistle 3-0

14 Dec Peterhead v Fraserburgh 11-2

 

Semi-final

18 Jan Peterhead v Keith Strathisla 11-1

1 Feb Aberdeen ‘A’ v Aberdeen University 6-0

 

Final at Pittodrie Park, Aberdeen

14 Mar Aberdeen ‘A’ v Peterhead 4-0

 

 

 

 

1908-09

Qualifying Cup

26 Dec Fraserburgh Thistle v Maud Wasps 5-2

 

First round

24 Oct MacDuff Fife v Buckie Thistle 1-4

24 Oct Portsoy v Turriff 2-5

24 Oct Aberdeen University v Peterhead 2-7

 

Second round

21 Nov Peterhead v Peterhead Hibernian 3-2

21 Dec Fraserburgh Hearts v Aberdeen ‘A’ 1-8

9 Jan Buckie Thistle v Banff 3-1

Fraserburgh Thistle, Aberdeen Harp byes

 

Third round

16 Jan Peterhead v Aberdeen Harp 2-0

23 Jan Aberdeen ‘A’ v Fraserburgh Thistle 6-1

Huntly United

 

Semi-final

13 Feb Aberdeen ‘A’ v Peterhead 6-0

13 Feb Buckie Thistle v Huntly United 4-2

 

Final at Pittodrie Park, Aberdeen

13 Mar Aberdeen ‘A’ v Buckie Thistle 4-0

 

1909-10

First round

23 Oct Peterhead v Peterhead Hibernians 10-3

23 Oct Portsoy Thistle v Buckie Thistle 1-1

23 Oct Aberdeen Harp v Aberdeen University 6-2

23 Oct Ellon United v Maud 9-0

23 Oct Portsoy v Buckie Thistle 1-1

30 Oct Buckie Thistle v Portsoy 7-1

           MacDuff Fife v Huntly United

 

Second round

5 Dec Buckie Thistle v MacDuff Fife 7-0

15 Jan Peterhead v Fraserburgh Victoria 5-2

 

Third round

25 Dec Aberdeen ‘A’ v Banff 6-0

25 Dec Fraserburgh Thistle v Ellon United 4-1

18 Dec Buckie Thistle v Aberdeen Harp 1-1

25 Dec Buckie Thistle v Abedeen Harp 0-0

5 Feb Buckie Thistle v Aberdeen Harp 1-2

 

Semi-final

19 Feb Aberdeen ‘A’ v Aberdeen Harp 5-0

22 Jan Peterhead v Fraserburgh Thistle 2-1

 

Final

9 Apr Aberdeen ‘A’ v Peterhead 1-1 (at Aberdeen)

16 Apr Aberdeen ‘A’ v Peterhead 2-1 (at Aberdeen)

 

 

1910-11

First round

22 Oct Buckie Thistle v MacDuff Fife 7-0

          Aberdeen University v Huntly United

22 Oct Turriff v Aberdeen Harp 0-2

5 Nov Portsoy v Banff 3-3

22 Oct Peterhead v Fraserburgh Town 3-1

29 Oct  Peterhead Hibernian v Maud 3-3

5 Nov Maud v Peterhead Hibernian 3-0

Strathlene United, Fraserburgh, Aberdeen ‘A’, Ellon United byes

 

Second round

19 Nov Buckie Thistle v Strathlene United 3-0

3 Dec Fraserburgh v Ellon United 5-1

3 Jan Aberdeen ‘A’ v Peterhead Hibernian 11-2

 

Third round

21 Jan Buckie Thistle v Banff 8-0

 

Semi-final

28 Jan Fraserburgh v Aberdeen ‘A’ 2-1

11 Feb Aberdeen University v Buckie Thistle 1-3

 

Final

11 Mar Fraserburgh v Buckie Thistle 2-0 (at Pittodrie 2500)

 

 

1911-12

First round

7 Oct Peterhead v Ellon United 3-2

21 Oct Buckie Thistle v MacDuff Fife 9-1

21 Oct Banff v Keith 0-0

28 Oct Keith v Banff 4-4

4 Nov Banff v Keith 2-1 (at Buckie)

21 Oct Portsoy v Strathlene United 6-0

21 Oct Fraserburgh v Maud 8-0

4 Nov Peterhead v Aberdeen University 3-3

11 Nov Aberdeen University v Peterhead 2-1

 

Second round

9 Dec Buckie Thistle v Huntly United 8-0

16 Dec Fraserburgh v Aberdeen 1-4

16 Dec Aberdeen University v Peterhead Hibernian 0-0

6 Jan Peterhead Hibernian v Aberdeen University 0-4

Portsoy v Banff

 

Semi-final

10 Feb Portsoy v Buckie Thistle 2-1

9 Mar Aberdeen ‘A’ v Aberdeen University 4-0

 

Final

13 Apr Aberdeen ‘A’ v Portsoy 5-1 (at Aberdeen 1500)

 

 

1912-13

First round

12 Oct Aberdeen University v Peterhead 2-1

12 Oct Buckie Thistle v Portsoy 2-1

 

Second round

30 Nov Buckie Thistle v Banff 8-0

14 Dec Aberdeen v Aberdeen University 6-1

 

Semi-final

25 Jan Aberdeen v Keith 4-0

8 Feb Fraserburgh v Buckie Thistle 3-2

 

Final

8 Mar Aberdeen v Fraserburgh 4-0 (at Aberdeen)

 

 

1913-14

First round

11 Oct Buckie Thistle v Keith 5-0

22 Nov Buckie Thistle v Aberdeen University 1-0

 

Second round

20 Dec Portsoy v Buckie Thistle 2-2

27 Dec Buckie Thistle v Portsoy 5-4

20 Dec Peterhead v Aberdeen University 2-1

20 Dec Fraserburgh v Aberdeen 0-3

 

Semi-final

24 Jan Buckie Thistle v Banff 3-1

24 Jan Peterhead v Aberdeen 2-0

 

Final

14 Feb Aberdeen v Buckie Thistle 3-0 (at Aberdeen)

 

 

1914-15

Semi-final

28 Nov Aberdeen v Buckie Thistle 2-2

19 Dec Buckie Thistle v Aberdeen 0-3

 

Final

13 Mar Aberdeen v Peterhead 7-2 (At Aberdeen)

 

 

 

1919-20

First round

8 Nov Huntly v Banff 3-1

 

Second round

6 Dec Buckie Thistle v Keith 6-0

6 Dec Huntly v Portsoy 1-0

13 Dec Aberdeen ‘A’ v Fraserburgh 1-0 (att 5,000)

 

Semi-final

17 Jan Buckie Thistle v Peterhead 5-1

31 Jan Aberdeen ‘A’ v Huntly 5-0

 

Final

13 Mar Buckie Thistle v Aberdeen ‘A’ 1-1 (at Buckie)

27 Mar Buckie Thistle v Aberdeen ‘A’ 0-0 (at Buckie)

3 Apr Aberdeen ‘A’ v Buckie Thistle 2-1 (at Aberdeen)

 

 

1920-21

First round

9 Oct Banff v Buckie Thistle 1-2

9 Oct Portsoy v Keith 4-1

9 Oct Ellon United v Aberdeen University 1-6

Aberdeen, Huntly, Peterhead, Strichen, Fraserburgh byes

 

Second round

1 Dec Aberdeen ‘A’ v Huntly 9-3 (att 2,000)

18 Dec Peterhead v Fraserburgh 1-0

8 Jan Portsoy v Buckie Thistle 1-3

 

Semi-final

15 Jan Buckie Thistle v Peterhead (Peterhead failed to appear)

29 Jan Peterhead v Buckie Thistle 2-2

5 Feb Buckie Thistle v Peterhead 1-2

5 Feb Aberdeen ’A’ v Aberdeen University 0-1

 

Final

2 Apr Aberdeen University v Peterhead 2-2 (at Pittodrie 6000

16 Apr Aberdeen University v Peterhead 3-1 (at Pittodrie 2000)

 

 

1921-22

First round

8 Oct Buckie Thistle v Huntly 2-0

8 Oct Aberdeen University v Fraserburgh 1-4

8 Oct Portsoy v Turriff 4-0

 

Second round

3 Dec Banff & MacDuff United v Buckie Thistle 1-3

3 Dec Keith v Portsoy 2-1

24 Dec Aberdeen ‘A’ v Peterhead 4-0

 

Semi-final

14 Jan Buckie Thistle v Keith 4-0

14 Jan Fraserburgh v Aberdeen ‘A’ 0-2

 

Final

4 Mar Aberdeen v Buckie Thistle 5-0 (at Aberdeen)

 

 

1922-23

First round

7 Oct Buckie Thistle v Turriff 4-0

Fraserburgh v Peterhead

Banff & MacDuff United v Huntly

Aberdeen, Aberdeen University, Ellon United, Portsoy Thistle byes

 

Second round

2 Dec Portsoy Thistle v Buckie Thistle 0-0

9 Dec Buckie Thistle v Portsoy Thistle 1-0

2 Dec Fraserburgh v Aberdeen University 3-1

23 Dec Huntly v Keith 2-0

 

Semi-final

20 Jan Fraserburgh v Huntly 10-0

27 Jan Aberdeen ‘A’ v Buckie Thistle 2-2

17 Feb Buckie Thistle v Aberdeen ‘A’ 0-0

24 Feb Aberdeen ‘A’ v Buckie Thistle 3-2

 

Final

7 Apr Aberdeen ‘A’ v Fraserburgh 4-0 (at Aberdeen 5000)

 

 

1923-24

First round

7 Oct Keith v Buckie Thistle 2-1

7 Oct Fraserburgh v Peterhead 1-1

17 Nov Peterhead v Fraserburgh 3-3

24 Nov Fraserburgh v Peterhead 6-3 (protested)

15 Dec Peterhead v Fraserburgh 2-0

7 Oct Huntly v Portsoy 7-3

7 Oct Ellon United v Aberdeen University 2-2

14 Oct Aberdeen University v Ellon United 6-0

 

Second round

1 Dec Banff v Keith 2-3

22 Dec Aberdeen ‘A’ v Aberdeen University 7-0

 

Semi-final

12 Jan Huntly v Keith 1-4

19 Jan Aberdeen ‘A’ v Peterhead 7-0

 

Final at Pittodrie Park, Aberdeen

22 Mar Aberdeen ‘A’ v Keith 6-0

 

 

1924-25

First round

11 Oct Banff v Huntly 1-1

18 Oct Huntly v Banff 5-2

8 Nov Huntly v Turriff 6-1

(There are obviously discrepancies with the above ties. Despite being Banff later played Buckie in what was reported as a second round Aberdeenshire Cup tie. Huntly were also reported as playing in two first round matches.)

8 Nov Keith v Buckie Thistle 0-2

8 Nov Peterhead v Aberdeen University 4-1

 

Second round

22 Nov Peterhead v Ellon United 8-0

20 Dec Fraserburgh v Aberdeen ‘A’ 0-1

27 Dec Buckie Thistle v Banff 6-0 (see first round)

 

Semi-final

2 Jan Aberdeen ‘A’ v Huntly 5-2 – stopped poor weather

24 Jan Aberdeen ‘A’ v Huntly 8-2

31 Jan Peterhead v Buckie Thistle 1-0

 

Final - 2 legs

21 Mar Peterhead v Aberdeen ‘A’ 1-0

8 Apr Aberdeen ‘A’ v Peterhead 2-0

 

 

1925-26

First round

24 Oct Huntly v Buckie Thistle 4-2

7 Nov Keith v Banff 9-0

 

Second round

24 Oct Peterhead v Aberdeen University 7-1

7 Nov Huntly v Turriff 9-2

14 Nov Aberdeen ‘A’ v Fraserburgh 3-0

 

Semi-final

30 Jan Aberdeen ‘A’ v Keith 6-0 (5000)

30 Jan Huntly v Peterhead 1-2

 

Final – 2 legs

6 Mar Aberdeen ‘A’ v Peterhead 4-1 (at Pittodrie 2000)

13 Mar Peterhead v Aberdeen ‘A’ 1-3

 

1926-27

First round

25 Sep Buckie Thistle v Keith 1-3

23 Oct Ellon United v Fraserburgh

 

Second round

27 Oct Aberdeen ‘A’ v Aberdeen University 6-0

6 Nov Turiff v Huntly 1-0

20 Nov Buckie Thistle v Banff 6-0

 

Semi-final

5 Feb Fraserburgh v Turriff 7-0

25 Dec Keith v Aberdeen ‘A’ 1-7

 

Final - 2 legs

16 Apr Fraserburgh v Aberdeen 1-0

27 Apr Aberdeen v Fraserburgh 8-0

 

1927-28

First round

8 Oct Ellon v Fraserburgh 1-1

22 Oct Fraserburgh v Ellon 4-1

24 Sep Keith v Banff wo-scr

 

Second round

26 Oct Aberdeen ‘A’ v Aberdeen University 7-1

5 Nov Fraserburgh v Peterhead 2-0

5 Nov Keith v Buckie Thistle 4-1

5 Nov Huntly v Turriff 13-1

 

Semi-final

28 Jan Aberdeen ‘A’ v Huntly 5-2

28 Jan Keith v Fraseburgh 1-1

18 Feb Fraserburgh v Keith 2-1

 

Final – 2 legs

14 Apr Fraserburgh v Aberdeen ‘A’ 2-1

21 Apr Aberdeen ‘A’ v Fraserburgh 7-1

 

1928-29

First round

Turriff v Banff scr-wo

 

Second round

13 Oct Keith v Banff 7-0

27 Oct Fraserburgh v Aberdeen University 3-3

1 Dec Fraserburgh v Aberdeen University 4-1

3 Nov Huntly v Buckie Thistle 3-2

25 Dec Aberdeen ‘A’ v Peterhead 8-0

 

Semi-final

26 Jan Fraserburgh v Aberdeen ‘A’ 1-4

16 Mar Huntly v Keith 6-2

 

Final – 2 legs

6 Apr Aberdeen ‘A’ v Huntly 6-0

30 Apr Huntly v Aberdeen ‘A’ 2-3

 

 

1929-30

First round

23 Nov) Turriff v Banff

 

Second round

14 Dec Fraserburgh v Aberdeen University 3-2

30 Nov Keith v Banff 2-1

30 Nov Buckie Thistle v Huntly 1-1

8 Feb Huntly v Buckie Thistle 2-2

Feb/Mar  Huntly v Buckie Thistle DRAW

22 Mar Buckie Thistle v Huntly 3-2 aet

 

Semi-final

1 Jan Aberdeen ‘A’ v Peterhead 9-0

29 Mar Fraserburgh v Buckie Thistle 4-1

 

Final – 2 legs

19 Apr Faserburgh v Aberdeen ‘A’ 4-4

26 Apr Aberdeen ‘A’ v Fraserburgh 3-1

 

 

1930-31

First round

6 Dec Huntly v Banff 10-1

 

Second round

6 Dec Fraserburgh v Peterhead 1-1

1 Jan Peterhead v Fraserburgh 0-1 (abandoned after 30 mins)

24 Jan Peterhead v Fraserburgh 2-2

7 Feb Peterhead v Fraserburgh 2-1

13 Dec Keith v Buckie Thistle 1-1

24 Jan  Buckie Thistle v Keith 2-0

5 Jan Aberdeen ‘A’ v Aberdeen University 2-1

 

Semi-final

28 Feb Buckie Thistle v Peterhead 0-0

14 Mar Peterhead v Buckie Thistle 1-0

8 Apr Aberdeen ‘A’ v Huntly 5-1

 

Final – 2 legs

18 Apr Peterhead v Aberdeen ‘A’ 0-3

25 Apr Aberdeen ‘A’ v Peterhead 4-1

 

 

1931-32

First round

31 Oct Keith v Banff 4-1

 

Second round

18 Nov Keith v Buckie Thistle 2-1

19 Dec Fraserburgh v Aberdeen University 3-1

25 Dec Aberdeen v Peterhead 6-0 (2000)

 

Semi-final

9 Jan Fraserburgh v Aberdeen ‘A’ 3-3

10 Feb Aberdeen ‘A’ v Fraserburgh 2-0

5 Mar Keith v Huntly 1-2

 

Final – 2 legs

2 Apr Aberdeen v Huntly 8-3

21 Apr Huntly v Aberdeen ‘A’ 0-3

 

 

1932-33

First round

Banff v Huntly

14 Dec Aberdeen ‘A’ v Aberdeen University 2-0

28 Jan Faserburgh v Buckie Thistle 1-1

4 Feb Buckie Thistle v Fraserburgh 4-1

4 Mar Keith v Peterhead 3-1

 

Semi-final

4 Mar Huntly v Buckie Thistle 0-7

12 Apr Aberdeen v Keith 4-2

 

Final – 2 legs

19 Apr Buckie Thistle v Aberdeen 1-2

22 Apr Aberdeen v Buckie Thistle 3-1

 

 

1933-34

First round

17 Feb Huntly v Buckie Thistle 3-4

24 Feb Peterhead v Fraserburgh 0-1

 

Semi-final

24 Feb Aberdeen ‘A’ v Buckie Thistle 2-0

17 Mar Keith v Fraserburgh 4-0

 

Final – 2 legs

7 Apr Aberdeen ‘A’ v Keith 3-1

21 Apr Keith v Aberdeen ‘A’ 3-4

 

 

1934-35

First round

25 Aug Huntly v Fraserburgh 4-1

27 Oct Keith v Peterhead 1-4

 

Semi-final

5 Jan Buckie Thistle v Peterhead 2-2

2 Mar Peterhead v Buckie Thistle 1-0

13 Oct Huntly v Aberdeen University 6-1

 

Final – 2 legs

23 Mar Peterhead v Huntly 1-0

30 Mar Huntly v Peterhead 1-1

 

 

1935-36

First round

16 Nov Huntly v Aberdeen University 5-3

7 Dec Buckie Thistle v Peterhead 2-2

14 Dec Peterhead v Buckie Thistle 3-1

 

Semi-final

11 Jan Peterhead v Huntly 6-3

22 Feb Keith v Fraserburgh 8-2

 

Final – 2 legs

28 Mar Keith v Peterhead 2-1

4 Apr Peterhead v Keith 0-1

 

 

1936-37

First round

5 Dec Peterhead v Huntly 3-2

 

Semi-final

31 Jan Peterhead v Aberdeen University 3-6

6 Feb Keith v Buckie Thistle 1-5

 

Final – 2 legs

3 Apr Buckie Thistle v Aberdeen University 4-0

24 Apr Buckie Thistle v Aberdeen University 3-2

 

 

1937-38

First round

14 Jan Keith v Aberdeen University 4-0

18 Dec Fraserburgh v Buckie Thistle 5-1

 

Semi-final

22 Jan Fraserburgh v Keith 2-1

Huntly v Peterhead disq-wo

 

Final – 2 legs

5 Mar Fraserburgh v Peterhead 2-0 (att 1,500)

19 Mar Peterhead v Fraseburgh 3-2

 

 

1938-39

First round

18 Feb Peterhead v Fraserburgh 2-0

18 Feb Huntly v Deveronvale 1-2

 

Semi-final

25 Feb Deveronvale v Buckie Thistle 0-4

25 Feb Peterhead v Aberdeen University 4-4

11 Mar Peterhead v Aberdeen University 4-2

 

Final – 2 legs

18 Mar Buckie Thistle v Peterhead 6-1

25 Mar Peterhead v Buckie Thistle 5-1

 

1945-46
First round – 2 legs
           Peterhead v Keith 7-0
16 Feb Keith v Peterhead 3-3
9 Mar Fraserburgh v Deveronvale 1-1
16 Mar Deveronvale v Fraserburgh 3-4
9 Mar Buckie Thistle v Abedeen University 0-1
16 Mar Aberdeen University v Buckie Thistle 0-3

Semi-final – 2 legs
9 Mar Peterhead v Huntly 5-0
16 Mar Huntly v Peterhead 1-1
23 Mar Buckie Thistle v Fraserburgh 6-1
30 Mar Fraserburgh v Buckie Thistle 1-5

Final – 2 legs
6 Apr Buckie Thistle v Peterhead 4-3
20 Apr Peterhead v Buckie Thistle 2-1


1946-47
First round – 2 legs
15 Feb Buckie Thistle v Deveronvale 0-2
8 Mar Deveronvale v Buckie Thistle 1-3
22 Mar Deveronvale v Buckie Thistle 0-1
22 Feb Peterhead v Keith 3-1
29 Mar Keith v Peterhead 0-4
22 Feb Fraserburgh v Huntly 4-7
29 Mar Huntly v Fraserburgh 8-4
Aberdeen University bye

Semi-final
12 Apr Huntly v Buckie Thistle 5-1
12 Apr Aberdeen University v Peterhead

Final – 2 legs
22 May Huntly v Peterhead 2-2
26 May Peterhead v Huntly 4-0


1947-48
First round – 2 legs
14 Feb) Peterhead v Keith
21 Feb Keith v Peterhead 3-2
14 Feb) Buckie Thistle v Fraserburgh
21 Feb Fraserburgh v Buckie Thistle 4-1
14 Feb) Deveronvale v Huntly
21 Feb) Huntly v Deveronvale
Aberdeen University bye

Semi-final – 2 legs
6 Mar Peterhead v Fraserburgh 2-0
13 Mar Fraserburgh v Petehead 0-1
6 Mar Deveronvale v Aberdeen University 3-3
13 Mar Deveronvale v Aberdeen University 4-3

Final – 2 legs
14 Apr Deveronvale v Peterhead 3-3
21 Apr Peterhead v Deveronvale 1-2


1948-49
First round – 2 legs
12 Feb Turriff v Fraserburgh 0-7
19 Feb Fraserburgh v Turriff 7-1
12 Feb Deveronvale v Huntly 2-2
19 Feb Huntly v Deveronvale 1-3
12 Feb Peterhead v Buckie Thistle 4-1
19 Feb Buckie Thistle v Peterhead 3-2
12 Feb Keith v Aberdeen University 5-0
19 Feb Keith v Aberdeen University 3-1

Semi-final – 2 legs
26 Feb Keith v Deveronvale 3-4
4 Apr Deveronvale v Keith 3-2
26 Feb Fraserburgh v Peterhead 1-1
4 Apr Peterhead v Fraserburgh 2-0

Final – 2 legs
11 Apr Peterhead v Deveronvale 4-2
13 Apr Deveronvale v Peterhead 2-1


1949-50
First round

Semi-final
 Deveronvale
 Peterhead

Final – 2 legs
17 Apr Deveronvale v Peterhead 1-0
24 Apr Peterhead v Deveronvale 4-2


1950-51
First round
 Keith v Turriff

Semi-final – 2 legs
 Deveronvale v Huntly
 Huntly v Deveronvale
 Keith or Turriff v Peterhead
 Peterhead v Keith or Turriff

Final – 2 legs
18 Apr Deveronvale v Peterhead 3-3
25 Apr Peterhead v Deveronvale 0-0
7 May Deveronvale v Peterhead 3-0 at Pittodrie Park, Aberdeen


1951-52
Semi-final
Semi-final
 Deveronvale
 Huntly

Final

30 Apr Deveronvale v Huntly 4-2